Битката за нов Районен прокурор на Бургас загрубя, атакуват Червеняков твърдо
Нов административен ръководител на Районна прокуратура - Бургас ще избира Висшият съдебен съвет (ВСС) в четвъртък. Точката е под №2 в дневния ред. Кандидати са Андрей Червеняков, Марина Николова и Иван Кирков – и тримата прокурори в РП Бургас. Това е втори опит да се избере титуляр на поста, след като преди няколко месеца ВСС отхвърли кандидатурите на Андрей Червеняков и районния прокурор на Поморие Мануел Манев. Тогава обвинител №1 в държавата Сотир Цацаров бе категоричен, че нито един от предложените няма необходимите качества, за да оглави бургаската прокуратура.
Към този момент в прокуратурата са се оформили две лобита, разкриха пред Флагман.бг запознати с процесите в държавното обвинение. Първото лоби е около досегашния ръководител Андрей Червеняков, а второто около Иван Кирков.
Смята се, че след неуспешния опит да спечели втори мандат Андрей Червеняков лансира кандидатурата на младата прокурорка Марина Николова, чието кариерно развитие е свързано с неговото. Николова е редови прокурор в РП Бургас от 2007 г., когато за административен ръководител е назначен и Червеняков. Анализ на концепциите на младата обвинителка и досегашния районен прокурор показва интересна тенденция – двамата застъпват идентични тези за организиране на дейността на РП Бургас – по отношение на сградния фонд, разпределението на делата, натовареността на прокурорите и управлението на надзорите. Единствената критика в стратегията на Марина Николова е свързана с препоръките на инспектората на ВСС. „Тези препоръки, касаещи дейността на административния ръководител, на магистратите и организацията на служителите, приемам като задължителни указания“, пише прокурор Николова, но веднага допълва, че в доклада на инспектората са отчетени и положителни тенденции в работата, които трябвало да се надградят.
За сметка на нея друг от кандидатите за поста - Иван Кирков не пести критиките си за досегашната работа на административния ръководител Червеняков. Първо той маркира лошите условия за работа на държавното обвинение – устройство на кабинетите на прокурорите, малката площ за архива, който се съхранява в едва 12 кв/м помещение. Второ – създадените по времето на Червеняков седем основни надзора, които според Кирков са неефективни. Трето – неравномерното разпределение на делата. И четвърто – голямата бройка на досъдебните производства, по които разследването се точи повече от две години. Ревизията на тези досъдебни производства и защо те се бавят толкова много, ще бъде една от първите задачи, които Кирков ще свърши, ако бъде избран за районен прокурор, отбелязва той в концепцията си.“Констатира се практика за удължаване на сроковете за разследване по дела без фактическа и правна сложност. При част от тях исканията дублират предходните такива, което свидетелства, че процесуалните действия не се извършват ритмично“, пише той. Иван Кирков има забележки и към създадената практика един прокурор да наблюдава делото от образуването до приключването му, което според него редица проблеми при отсъствие на дадения магистрат.
Поглед на визитките на тримата показва, че Червеняков е безспорно най-опитният прокурор. Името му до този момент не се свързва с корупционни схеми или с лоша обществена репутация, за разлика от много негови колеги в Районния и Окръжния съд в Бургас. Другият кандидат за поста Марина Николова се приема от колегията като една от най-амбициозните и добре подготвени млади кадри в магистратурата.
Интересна подробност е, че третият кандидат - 39-годишният Иван Кирков е от Елхово, откъдето е и бившият апелативен прокурор Йордан Иванов, който през 2010 г., беше изхвърлен от съдебната система, като мерило за корупция и тотално разлагане. Киров влиза в РП Бургас през 2007 г., когато Йордан Иванов е в апогея на своята власт. Паметливи припомниха, че в периода 2003-2008 г. в прокуратурата и съда са назначавани предимно хора, верни на Йордан Иванов и шефката на Окръжния съд Събина Христова.