Да паднеш от смях: Министерският съвет обърка името на Пеевски
Правителствената пресслужба изпрати до медиите интервюто на българския министър-председател Пламен Орешарски пред водещия френски вестник "Льо Монд". С изненада установихме, че прессъобщението не само е бъкано с правописни, граматически и пунктуационни грешки, но в него дори е объркано името на Делян Пеевски. Оказва се, че в. "Льо Монд" знае името на скандалния български олигарх, а
нашата правителствена пресслужба си е хапнала една буква за закуска.
Дано авторът на този гаф си вземе поука, тъй като е недопустимо правителствената информационна служба да не знае основни правила за правопис, да греши имена на знакови лица и да дезинформира. Препоръчваме на "пресинформатора" да прочете внимателно поне уводната част на най-новия правописен речник на Хейзъл (в него ще открие правописните правила на БАН), след което да опита отново да пусне съобщение до медиите. Ако пък не е много ученолюбив, да се възползва от възможността, която дава Служба „Езикови справки и консултации" към Института за български език на телефон 0900-12-230 (за стационарни телефони на Vivacom) и телефон 0879 66 83 63 от 9 до 17 часа всеки работен ден - там може да получи компетентна информация, ако се съмнява в собствените си знания.
Интервюто в сайта на "Льо Монд":
Ето как френските колеги са изписали името на скандалния български олигарх |
Ето и пълния текст на български, изпратен от Министерския съвет. Публикуваме го без редакционна намеса и без да коментираме грамотността на автора:
МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
П Р Е С С Л У Ж Б А
1594 София тел. 9402770
бул. “Дондуков” №1 факс 9802101
WEB site:http://www.government.bg/, E-mail: GIS@government.bg
Пламен Орешарски: Оптимист съм за бъдещето
на нашето икономическо развитие
Трябва да се съсредоточим върху прозрачните правила и процедури,
да подсилим законите и те да се прилагат,
казва министър-председателят в интервю за в. „Le Monde”
27/11/2013, сряда
За информация: тел. 940.27.70
940.20.72
Пламен Орешарски, български министър-председател от 29 май, вече пет месеца е изправен пред непрекъснато протестно движение. Този бивш министър на финансите в едно социалистическо правителство, започнал кариерата си вдясно преди да стане министър на финансите, обяснява в интервю за „Льо Монд“ отказа си да бъдат проведени нови избори.
- Повече от пет месеца българите демонстрират всеки ден и искат Вашата оставка. Какво бихте им отговорили?
- Тази година преминава под знака на демонстрациите. Те започнаха през февруари срещу бившето дясно правителство. Протестиращите тогава бяха по-многобройни отсега. Тези, които сега протестират, поддържат постоянен натиск, подкрепян политически от десните партии. Те няма какво друго да искат, освен моята оставка. Ние следва да запазим хладнокръвие и да се опитаме да влезем в диалог, но те отказват да се срещнем. Техните подбудители предпочитат да останат в сянка. А през това време ние действаме за възстановяване на нашата икономика. Това е основният проблем.
-Изборът на Деян Пеевски начело на агенцията за национална сигурност отприщи протестите. Този млад магнат е въплъщение на прекалено тесните връзки между медиите, бизнеса и политиката. Съжалявате ли за този избор?
- Това беше политическо решение. Ние незабавно го поправихме и той подаде оставка.
-Вашата коалиция няма мнозинство. Улицата протестира срещу Вас. Не трябва ли да се проведат нови избори?
- Много правителства работят без мнозинство. Такава е била волята на избирателите. Трябва да управляваме така. Едни нови избори няма задължително да прояснят ситуацията. Ако искаме правителството да управлява със солидно мнозинство, рискуваме да имаме серия от избори. А аз не мисля, че това е решението.
-Корупцията на политическите ръководители е една от темите, които тревожат протестиращите. Как смятате да се борите с това явление?
- Това е един от проблемите на нашето общество от 90-те години. Някои политици заклеймяват случаите на корупция, когато са в опозиция, а не променят нищо когато са власт. Тези взаимни обвинения много ни навредиха. Време е да се действа. Трябва да се съсредоточим върху прозрачните правила и процедури. Основните закони ще бъдат предложени на вниманието на агенцията за борба с корупцията.
-Вашите предшественици също обещаваха да се броят с корупцията, да подобрят законите. Тази агенция беше създадена и оценена като слабо ефективна. Политиците рядко биват преследвани, а когато това става, рядко биват осъждани. Правосъдието е смятано за една от най-корумпираните институции. Как смятате да подобрите това положение?
- Повтарям, че главното е да бъдат подсилени законите и те да се прилагат. Не мога да коментирам правосъдието, но ние ще подобрим условията за работа на съдиите. Отнасяме се с голямо внимание към бележките на Европейския съюз (ЕС) за подобряване на нашето правосъдие. За нас това е много важно.
-Вие управлявате благодарение на мълчаливата подкрепа на ксенофобската партия „Атака”. Това не е ли странна ситуация за едно правителство, в което доминира социалистическата партия?
- В никакъв случай, този кабинет не следва политиката на „Атака”. Те не участват в правителството. Те са важни за парламента, за да позволят да се постига кворум. Малко трудно е да се поиска от тях да не участват в гласуванията. Те изразяват мнението на част от българското общество, не на мнозинството.
-България е изправена пред наплив от сирийски бежанци, повечето от които на турската граница. Условията за прием често са възмутителни. Как смятате да се справите?
- Капацитетът ни за прием е силно превишен. Изправени сме пред спешна извънредна ситуация и не можем да дадем на тези бежанци всичко, което им е нужно. Но работим по тези въпроси с ЕС. Благодарни сме за техническата и финансовата помощ от Европейската комисия. Но това не е достатъчно.
-Решение ли е да бъде издигната стена на границата?
- Нямаме претенцията, че това ще реши всички проблеми. Нашият приоритет е укрепването на капацитета ни за прием на тези бежанци. Не затваряме границата, но ограничаваме входните пунктове, за да улесним проверките на нелегалните имигранти. Не искаме религиозни екстремисти да се възползват и да влязат. И не искаме границата да бъде използвана от каналджии и трафиканти на хора. Това е в наш интерес и в интерес на Европа.
-Кога България ще влезе в шенгенското пространство?
- Не зная на коя дата, но съм сигурен, че ще влезем. Трябва да се подобри доверието на нашите партньори. Имаме още работа. Не бива да се фокусираме и да нервничим върху тази дата. Някои казват понякога, че сме лошите ученици на ЕС, но ние сме сред първите пет европейски държави по балансиран бюджет и втори – по ниво на дълга. Имаме още много работа. Преходът от една икономическа система към друга е труден. Не винаги сме вземали правилните решения. Но съм силен оптимист относно бъдещето на нашето икономическо развитие.
Знаете телефонния номер, остава само да позвъните!