В сряда се сбогуваме с почетния бургазлия Тома Бинчев
Внезапно почина
поетът Тома Бинчев. Трагичната вест
съобщиха от семейството. Той е първият носител на Националната награда
за поезия "Христо Фотев" (2008) и на редица други престижни национални и
международни литературни награди. Бинчев е почетен гражданин на Бургас. Член е на Сдружението на българските писатели.
Поклонението ще бъде на 27 ноември от 12.00 часа в Ритуалната зала на Гробищен парк в Бургас.
Тома Бинчев е роден на 22 август 1946 година в стара бургаска фамилия. Следва българска филология, а след това и философия със специализация социология в СУ “Св. Климент Охридски”. След дипломирането си се завръща в Бургас и работи като журналист в културния отдел на в. “Черноморски фронт” в продължение на 8 години, където завежда и поезията на вестника. Работил е и като редактор към Студия за игрални филми “Бояна”. От 1984 година живее в София. В продължение на дълги години е бил уредник в Националния литературен музей – Къща-музей “П. К. Яворов”. След това е управител на Издателска къща “Август”, специализирана в издаването на художествена литература. Семеен е, има син и дъщеря.
Своите литературни заложби Тома Бинчев проявява още от ранна детска възраст. На 12 години той публикува първите си стихотворения във в. “Черноморски фронт”, а по-късно и в сп. “Родна реч”. Талантът му е забелязан от поета Христо Фотев и той го завежда в литературния кръжок “Атанас Манчев” към читалище “Пробуда” – средище на будни, свободомислещи и талантливи хора. В годините, когато Тома Бинчев работи в културния отдел на в. “Черноморски фронт”, той открива, привлича и подпомага изявата на млади литературни таланти. По това време създава и ръководи литературен кръжок, в който участват Петя Дубарова, Димитрина Баева, Росен Друмев, Евгений Апостолов, Марияна Вангелова, Пламен Мавров и др.
Поетът Тома Бинчев е автор на редица поетични книги, посрещани много радушно от читателите и литературната критика, което му определя водещо място в съвременната българска литература. Достатъчно е да споменем “Думите” – книгата, която е емблематична за не едно поколение. Или книгите “Открито море”, “Свободни сонети”, “Часът”, “Морето в синьо”, както и последната му книга “Морето”, за да се убедим, че Бинчев, макар и далече от Бургас, е живял и живее с пулса на морето, с артистичността и любовта към изкуството и литературата в този град. И съвсем не е случайно, че той, бургазлията, винаги е правил и прави премиерите на своите книги първо тук, в Бургас.
Освен за възрастни, Тома Бинчев е написал и много книги за децата – над 17, които се радват на голяма популярност и в които морето също присъства. “Кит немит” , “Пеперудочудо”, “Гъбки без зъбки”, “Кокошка с брошка “, “Жадни рибки”, “Водно колело” – това са част от книгите, стихове от които са в българските буквари и читанки. Много творби са се превърнали в песни.
През последните години поетът е сред създателите на новите български учебници и учебни помагала за децата от предучилищна и начална училищна възраст: буквар, читанки, христоматии…
Тома Бинчев е и сред най-ревностните изследователи и популяризатори на българската художествена литература – класическа и съвременна. Автор е на редица антологии, сред които е и първата антология на сонета в България. Като издател той публикува книги на Иван Вазов, Елисавета Багряна, Дора Габе, Емилиян Станев, Ангел Каралийчев. За приноса си в тази област е удостоен с два почетни диплома от Дома на детската книга – София към МОН. Той издава и популяризира и много бургаски автори.
Признание за неговия авторитет като творец и личност са поканите да председателства журитата на утвърдени национални литературни конкурси в Копривщица, Поморие и др.
Тома Бинчев неколкократно председателства и журито на националния конкурс “Петя Дубарова” .
Тома Бинчев е известен не само у нас. Той е представял страната ни на авторитетни международни форуми, сред които “Стружки вечери” в Македония и литературните празници “Кортеа ди арджес” в Румъния. Негови творби са превеждани на английски, френски, полски, румънски, гръцки и др.
Поетът е носител на авторитетни литературни награди. През 1994 година получава наградата за поезия на “Яворови дни” в Поморие. През 2005 година е удостоен и с най-високата национална литературна награда “Петко Р. Славейков” на Министерството на образованието и науката. Той е първият носител на голямата награда от националния конкурс за поезия „Христо Фотев”. Почетен гражданин на Бургас.
Добави Коментар