Почитаме Св. Климент Охридски, Ранобудните студенти освобождават окупираната аула на СУ
Православната църква тачи средновековния учен като един от светите Седмочисленици.
Той е роден в Югозападна Македония. Данните за живота му са оскъдни. Те се намират в две гръцки жития: “Пространно житие на Климент Охридски“ от Теофилакт Охридски (1084-1107) и в „Кратко житие на Климент Охридски“ или т. нар. “Охридска легенда“ от друг охридски архиепископ и също грък — Димитрий Хоматиан (1216-1234).
Св. Климент е и първият епископ, който проповядвал на български език.
Хоматиан пише, че той заедно с божествения Наум, Ангеларий и Горазд усърдно изучил Свещеното писание, преведено на български от Св. Кирил. Той го описва като истински богомъдър и равноапостолен отец. В
Краткото житие Климент Охридски е наречен българин по произход от автора Хомитиан.
Климент участва в мисията на Кирил и Методий във Великоморавия като техен ученик. В някои по-късни славянски жития се казва, че презвитер Климент е бил ръкоположен заедно с Наум в свещенически сан от папата в Рим в 868 г., преди смъртта на св. Кирил.
След смъртта на Кирил в Рим през 869 той се връща с Методий в Панония и Великоморавия, а след като Методий почива (пролетта на 885 г.), Климент, заедно с избрания от Методий за негов наследник Горазд, оглавяват продължаващите спорове с германския клир и новия моравски княз във Великоморавия.
Епископа на Нитра Вихинг е натоварен от папа Стефан V да управлява Великоморавската църква и не признава Горазд. Климент, след като е хвърлен за определено време в затвора, с Наум и други ученици е изгонен от страната и в края на 885 или 886 преплува на сал „от три липови дървета“ Дунав и пристига в тогава граничещата с Моравия България заедно с Наум Преславски, Сава, Ангеларий и може би Горазд.
Началникът на крайграничната българска крепост (днес „Калемегдан“) в Белград, явно е известен за тяхното идване. Приема ги радушно и ги изпраща при цар Борис I.
Климент умира на 27 юли 916 г. в Охрид. Погребан е в притвора на „неговата“ манастирска църква „св. Панталеймон“ („Стари св. Климент“), превърната около 1515 г. в джамия, днес възстановена от руините през 2001-2002 г.
Останките му са пренесени в охридската църква „Св. Богородица Периблептос“, наречена след това „Св. Климент“.
Свети Климент Охридски е един от най-значимите автори на старобългарски език, той пише жития, похвални слова, църковни химни, превежда църковни текстове. В науката се посочват от 15 до 50 негови съчинения. Добави Коментар