Защо бургаският футбол стана жертвено агне, четете във „Футболна афера“
Бургаският футбол е съсипван заради бизнес и политически интереси, които в книгата са описани много точно, заяви журналистът на телевизия СКАТ Георги Костадинов по време на представянето на новата му книга „Футболна афера“.
Той обясни, че това е негов стар замисъл още от времето, когато се разбра, че в бургаския футбол нещата не вървят, а спортната база се унищожава. „Още повече една такава база като стадион „Черноморец“ - спортният комплекс, който се разпростира на 140 дка и допреди няколко години беше основополагащата база в национален мащаб. Няма толкова многофункционално съоръжение като стадион „Черноморец“, добави авторът.
Сега този стадион се руши и е жертва на една футболна афера, каза той. „Тя започва още от времето на предишния кмет Йоан Костадинов, продължена е от сегашния Димитър Николов и се осъществява с участието на няколко главни действащи лица. Започва от концесията на Ивайло Дражев, след това дойде смесеното дружество ПСФК „Черноморец“, последва източването на дружеството, за да се стигне до сегашното състояние. В момента дружеството е на загуба от 52 млн. лв. и дълг от 27 млн. лв.“, обясни Георги Костадинов.
„Бургас губи този стадион, а в същото време стадион „Лазур“ в момента е частна собственост и може да бъде използван за всичко. Собственикът може да реши да го събори и да направи например кооперации. Преди години имаше такива намерения“, припомни авторът на книгата.
Бургаският футбол е обърнат с главата надолу или с краката нагоре, продължи Костадинов. „Има голяма опасност Бургас да остане без професионални футболни клубове. „Нефтохимик“ е почти унищожен, отборът е на изкуствено дишане. Без собствен стадион, без собствена база, той стана жертва на тази футболна афера. Стадион „Черноморец“ е разрушен и на практика не функционира, футболният клуб „Черноморец“ е пред фалит“, допълни още той.
Целта на книгата е обществеността да бъде осветена за това какво става във футбола и в града. Трябва да се знае защо футболът беше принесен като жертвено агне за интересите на политиката и на бизнеса, категоричен е Георги Костадинов. „Освен това, събитията през последните 12 години са достатъчно интересни и любопитни и мисля, че на самите спортни фенове, а и на цялата общественост би й било интересно да се запознае с факти, които не са излизали досега в публичното пространство. Факти за това как се доведе до това състояние бургаският футбол и бургаската спортна база“, каза още той. „Заради тази футболна афера, заради далаверите, които станаха в града, Бургас може да остане без професионален футбол. Това се потвърждава и от изявленията на хора, които са пряко и професионално заето както в „Черноморец“, така и в „Нефтохимик“. В момента „Нефтохимик“ е почти изпаднал от А група, а „Черноморец“ е в зоната на изпадащите. Двата отбора са в много тежко финансово състояние, а най-парадоксалното е, че нямат и собствена база“, продължи авторът.
„Идеята е явно да се заграбят тези 140 дка и там да бъде построено нещо друго, а не стадион. Тази идея е почти осъществена – стадионът е разрушен, клубът е фалирал. Единственият читав актив в ПСФК „Черноморец“ остава този стадион, който ще попадне в нечии ръце. Не е ясно дали ще продължи да работи като стадион и спортен комплекс, или там ще се издигнат молове и кооперации“, каза още авторът на „Футболна афера“ Георги Костадинов.