Вдовицата на Кьоравия е загубила делото за имотите си
Едва, след като получила изпълнителен лист, че дължи близо 20 000 лв. на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) за направените съдебни разноски, Таня Върбанова се усетила, че нещо не е наред.
На практика била поставена пред свършен факт и след като узнала, че е загубила безвъзвратно наследствените имоти, трябвало да понесе и втори удар - да плати немалката сума от 20 хил. лв. за съдебните разноски.
Засега Таня Върбанова е в процесура на доброволно изпълнение и трябва да намери парите в рамките на посочения срок.
В противен случай ще се пристъпи към принудително изпълнение, като КОНПИ се е постарала да обезпечи вземането със запор на идеалната част на Таня Върбанова в нейното жилище на ул. „Стефан Стамболов“ в Благоевград.
Облаците над главата на вдовицата се сгъстиха преди две години. През 2011 г. Окръжен съд - Бургас постанови конфискация на имотите на обща стойност 687 614 лв., след като прие, че те са придобити от лихварската дейност на Васил Върбанов, въпреки че той не е осъждан.
През февруари 2012 г. Апелативен съд потвърди решението, а през юли тази година ВКС излезе с окончателно решение, с което държавата отне имоти за над половин милион лева.
Вдовицата Таня и дъщеря ѝ Йоана останаха без бунгалото на черноморския хотел Свети Влас, което е с площ от 100 кв.м и представлява луксозен мезонет, както и „Мерцедес SLK”, арестуван в полицията през 2008 г.
Държавата иззе 37 500 евро, които са открити в апартамента на Кьоравия в хотел „Ален мак“ след убийството и пазени в касета в Териториалното следствие в Благоевград, както банкова касета от ЦКБ, в която той е държал швейцарски часовник и златни накити.
Конфискувани бяха 58 000 лв. от продажбата на имот в кюстендилското село Жиленци, както и дружествени дялове, които Таня Върбанова купила от фирма „Орбита-Рила - 2000” ООД за 148 000 лв., и други 2500 лв. от продажбата на 25 дяла от „Киви груп“ ООД. Отнети бяха 34 436 лв., които са били в сметката в „УниКредит Булбанк“ на дъщерята Йоана Върбанова, както и още две суми.
Васил Горчев беше застрелян пред хотел „Ален мак” на 20 януари 2005 г. Снайперист го улучи в главата, но наемникът така и не бе разкрит. След убийството в сейфа на Кьоравия беше открит тефтер, в който бяха отбелязани имената на хората и сумите, които са им дадени. Списъкът послужи за доказателство за престъпната дейност на Горчев. Съдът прави констатацията, че в периода, в който е бил жив, както и до края на 2007 г. семейството му и неговите наследници не са разполагали с достатъчно средства от законни източници на доходи за придобиване на многобройните си имуществени права.
Установените от законен източник доходи не са осигурявали и не осигуряват дори жизнения минимум на семейството. Недостигът на парични средства от законни източници на тричленното семейство е в размер по-голям от 3 млн. лева.
Безспорният извод според съда е, че семейството е продължило да получава облаги и имущества за сметка на придобитото от извършваната приживе престъпна дейност от Васил Горчев.
Добави Коментар