Константин Янков: Над 95% от заетите в сферата на образованието са "за" мандатност на директорите
"Това е въпрос, по който ние, в синдиката на българските учители, колегите от КТ ‘Подкрепа” и цялата учителска колегия много ясно се е произнесъл категорично „да” в новия закона за предучилищно и училищно образование трябва да има текст, който да регламентира длъжността директор да бъде мандатна. Това означава, че директорът ще трябва на веки 4 или 5 години, зависи колко ще бъде периодът за мандата, да доказва своите професионални умения. Да се доказва както пред колегите, така и пред обществеността. Той трябва да бъде наблюдаван както от родителското тяло, така и от съответните контролни органи- общински съвети, общини, кметове и регионалния инспекторат, министерство или други поделения, каквито решат да бъдат създадени. Обезателно трябва да се вземе предвид оценката, която ще му бъде дадена от учителите на детското или учебното заведение, в което той е директор. Защо не искаме да има атестиране, както се предлага? Защото се прави субективно. В комисията по атестация не участва представител на колектива, а ако участва такъв представител, отношението към него ще бъде съвсем различно. Има други начини да се оцени дейността на този директор на базата на анкета, която да се направи сред работещите в даденото учебно заведение и това да бъде един от компонентите, от който да зависи неговата крайна оценка. Когато има мандат, директорът ще знае, че след 4 или 5 години той трябва на нова сметка да заслужи доверието на тези, които са го назначили. Когато е с безсрочен трудов договор, много пъти те се изживяват като недосегаеми и несменяеми буквално казвам държавни чиновници, макар че те не са. Директорите са на трудови правоотношения, както всички останали по Кодекса на труда. Това е един въпрос, по който ние като синдикати , като колегия, като педагогическа гилдия сме се произнесли ясно и категорично. Не знам защо управляващите не желаят да го въведат това мандатно начало да го наречем. Ние не говорим, че трябва да има ограничение в мандата. Той може да бъде директор и един, два и пет мандата, както се казва до пенсия може да бъде директор стига обаче да докаже, че има качества, които му позволяват да изпълнява тази високо отговорна дейност в българското образование. Много често се отива меко казано на политически назначения и политически прекратявания на трудовите договори макар и в по-малка степен. Назначаването става чрез конкурс, но мандатността е абсолютно задължителна. Така както ние като синдикални председатели се явяваме на мандат, така както изборите се провеждат за кметове, за парламент какво пречи длъжността директор също да бъде мандатна за да има малко по-голям страх и респект, за да не бъде допуснат меко казано да си развява байрака, както е намерил за добре", каза още Янков. Той добави, че това е предложение, което синдикатите са направили при всички обсъждания на съответните закони и проектозакони.
"Аз в момента не знам какъв проект се обсъжда. Проект на Даниел Вълчев ли? Проектът на Милена Дамянова ли? Новият проект на Нели Клисарова ли? Ние не сме видели нов проект от управляващите. Говори се че ние правим обсъждане на проект на закон за предучилищно и училищно възпитание. Ако вие отворите сайта на МОМН, ще видите, че там няма качен подобен проект. Чуваме, че има едни работни групи, които правят някакви промени в досегашния вече проект. Ако това е така, ние трябва да видим ясни и конкретни текстове, по които да можем да изкажем мнение. Но при всички случаи въпросът с мандатността сме го заявили много ясно и категорично", каза още Янков.
2
Коментара по темата
2.
13+++
02.11.2013 21:40:27
Директорите на училищата станаха ,като царе - не им се вижда края ,макар че наистина е необходимо да се въведе някакво ограничение , защото в един момент се превръщат в диктатори и няма отърване от тях.Така в диктатор се е превърнала и директорката на професиналната гимназия по туризъм/ТОХ/-назначена с "платен"конкурс от ГЕРБ от едва 3 години . Тотално сриване авторитета на училището,ощетяване на учителите от допълнителни трудови възнаграждения,страх,нервна психоза,вреден микроклимат и не на последно място крайно некачествен учебно-методичен процес.Колко ще продължи нейното "УПРАВЛЕНИЕ" ??? Нали вече е навършила отдавна пенсионна възраст ? Защо не освободи мястото си за по-кадърна личност , а стои там ,за да присвоява средства по най-незаконен начин и да тероризира учители и помощен персонал,защото страда от "комплекси" ? Къде е Инпектората,къде са синдикатите , и къде е правдата ? В Министерството не са ли чули за това ? Но не в Министерството на образованието,а в Министерството на здравеопазването,защото директорката трябва да бъде освидетелствана и то час по-скоро !
1.
!!!
02.11.2013 17:57:58
Задължителен елемент да бъде анонимна анкета сред учителите.Не ,защото се страхуват да изкажат мнението си директно,но част от директорите ръководят на принципа - отмъщение! Да бъдат ограничени и правата на кметовете,защото намират начини да не дават всички полагащи се пари според стандарта за издръжка на един ученик,позовавайки се на различни вратички в закона.Спират например 20% и после ги разпределят според свои правила.Това се отнася за малките общини.