Алеите на Слънчев бряг влизат в съда, битката е за 40 милиона лева
Слънчев бряг АД ще се бори за една от малките, но златни алеи в комплекса утре в Бургаския окръжен съд. Делото е от т.нар. “пионерни дела”, които прокарват основания за претенции върху цялата улична мрежа на комплекса. Предстои заседание в БОС по иска на Община Несебър на втора инстанция. “Слънчев бряг” АД е представило всички необходими доказателства. Според ръководството на АД-то Община Несебър е признавала през годините правото на собственост върху уличната и алейна мрежа на “Слънчев бряг” АД. Това е ставало с различни разрешителни, данъчни и експертни оценки с печата и атрибутите на общинска администрация.
Делото бе заведено от Община Несебър през 2012 г. и на два пъти бе разглеждано от Районния съд в града. Още на 26 юни 2013 г. несебърският съд реши, че собственик на улицата е общината. В срок акционерното дружество внесе своите документи за обжалване и Окръжният съд в Бургас допусна доказателствените материали. Второинстанционното съдебно заседание е насрочено за 23 октомври 2013 г. Решението на Окръжния съд ще може да бъде обжалвано и пред Върховен касационен съд.
Обект на съдебния спор е второстепенна улица, с дължина от близо 250 метра, с площ 1737 кв.м.
В действителност казусът е съвсем прост. Държавата е построила комплекса и никой не поставя под съмнение, че „Слънчев бряг” АД е правоприемник на държавното предприятие, което в миналото е стопанисвало инфраструктурата.
По силата на Закона за местното самоуправление и местната администрация и на Закона за общинската собственост улиците в населените места са собственост на общините. Но в чл. 7 ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация е записано, че инфраструктурата, която е включена в капитала, уставния фонд или се води по баланса на търговско дружество, фирма или предприятие с държавно имущество, не се счита за общинска собственост. Цялата пътна инфраструктура на Слънчев бряг е включена в капитала на едноименното акционерно дружество.
Казусът по въпросното дело е доста сложен. Според ръководството на държавното дружество ако собственик на улицата стане община Несебър, АД-то веднага ще поиска чрез съда да му бъдат изплатени средствата, вложени в ремонтите и поддръжката й. Само за малката спорна уличка за рехабилитация са изразходвани над 90 хиляди лева. Ако общината по съдебен ред се сдобие със собственост и над цялата останала пътна инфраструктура в комплекса, вероятно ще трябва да заплати над 40 млн. лв, похарчени през годините от „Слънчев бряг” АД . Ще се наложи и ежегодно да отчислява от бюджета си солидни суми за осветление, озеленяване и цялостна поддръжка на улиците и алеите в курортния комплекс. Нещо, с което сега се е ангажирало „Слънчев бряг” АД .
Ако акционерното дружество спечели делото, ще трябва да продължи все така да изнемогва в набавянето на средства, с които да се грижи за собствената си инфраструктура и няма да получи никакви пари под формата на обезщетения или други плащания.
Безвъзмездното прехвърляне на инфраструктурата на Община Несебър е немислимо – дружеството има и миноритарни собственици, които се противопоставят на подобен акт.
„Слънчев бряг” АД е публично дружество и цената на акциите му зависи от имуществото, което притежава.
„Имаме всички основания да смятаме, че опитите да се елиминира държавата от възможност за пряк контрол в Слънчев бряг са породени от накърнени корпоративни интереси и желание хаосът и криминалитета все още да продължават да властват в този морски курорт, както се е случвало през мътните години на прехода. Това обаче не работи в интерес на българския туризъм и имиджа на държавата ни като туристическа дестинация. Обогатяването на определени лица и групи не може да оправдае голямата щета за цялото ни общество от агресивното беззаконие, налагано по недопустим начин в най-големия ни курорт”, се казва в прессъобщения на Слънчев бряг АД до медиите.
Добави Коментар