Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Лекар-комарджия, погребан със зарче и медицински инструменти, откриха археолозите в Деултум (СНИМКИ)

Тези златни обеци и стъкленият син зар са открити току-що в римския некропол. Трапецовидна бойна кула при Северната крепостна стена също е сред най-новите находки в резервата
Ключови думи: Дебелт, Деултум, национален археологически резерват, разкопки

Предупреждаваме медиите, които ще препишат тази публикация, че както текстът, така и снимките ни са защитени от закона за авторското право. Един софийски информационен сайт е наложил трайна практика да поставя собствения си брандиращ знак върху нашите снимки, което е грубо нарушение на закона.

От 1 март до сега не са спирали разкопките в Националния археологически резерват „Деултум – Дебелт“, разкрити са много важни находки. В последната седмица е открит римският некропол, който се намира южно от колонията.

„Разкрихме 6 погребения от II и III в. Една от изключително интересните находки е доктор, който е погребан с тубусите с медицинските инструменти и легенчето, в което е стривал лекарствата си. В гроба му е открито и стъклено зарче. Явно говорим за човек, който е бил хазартен тип, но е важно да се каже, че в древността на хазарта не се е гледало така, както в наши дни. Намерени са и ликити - глинени съдове, поставяни в гробовете през античността“, разказа директорът на Историческия музей в Средец Красимира Костова.  По отношение на болестите и възрастта на скелетите тепърва предстои антропологичен анализ. Интерес представлява и малък зидан гроб, който обаче е бил ограбен още в древността. В него са намерени глинени маска и краче, за които се предполага, че са части от детски играчки. Най-вероятно става въпрос за детско погребение, обясни Костова.

Масивните златни обеци с висулки са открити в гроба на жена. Възрастта й засега не е прецизирана, но се знае, че е била между 25 и 35-годишна. Антрополозите ще трябва да кажат от какво е починала.


Масивните златни обеци са сред находките, с които археолозите
могат да се похвалят за тази година


Тази година сезонът е изключително силен за археолозите в Дебелт, тъй като се работи в различни направления. Доц. Петър Балабанов е локализирал Ранножелязно селище, което се намира в североизточните части на колонията. В тази част е открита тежест с матрица на две монети на император Антонин Пий, издадена от Сената в Рим от императорската канцелария. Това изключително рядка и интересна находка. Доц. Людмил Вагалински пък локализира Северната крепостна стена на византийския град Дебелт и трапецовидна стражева кула, която е запазена. Крепостната стена е изградена през втората половина на V в. В експозицията на античния Деултум това ще бъде невероятна находка, защото ще стои като корона на открито, каза Костова. 

Продължават проучванията и в античните терми. В момента се работи в складовите помещения, в които се е съхранявал дървеният материал за подклаждане на печките, за отопление на самите терми. В по-късен период - втората половина на V в., са локализирани два пожара с огромно керамично струпване. Открити са над 25 амфори, които са цели.

 
Античните терми

Допълнихме картината на Дебелт с информация за оживен търговски контакт, който има този град от II в. до Х в., каза Костова Важен елемент от българската история е разкритият вал на хан Крум, изграден през 812 г., заедно с вила субурбана, която се намира пред източната крепостна стена на римския град. Вилата се датира II – III в. и е унищожена с готски пожар в средата на III в., след което продължава да съществува като стопанска постройка. Вероятно сме открили и таверна, защото излезе изключително луксозна керамика, добави тя. Разкрита е водопроводна и канализационна мрежа, добри улични настилки. Тази година е открито и едно от кръстовищата на Деултум.

Колонията е стигала на юг до реката. Северът е бил проблемен, защото всички нашествия идват от тази посока. Северната стена трябва да се охранява най-добре, затова тук се изгражда масивна крепостна стена и трапецовидна кула. Разкрит е огромен пожар, който вероятно е от втората половина на VI в., с дебит около 1,5 м.

 
Кметът на Средец Иван Жабов заяви, че Общината помага непрекъснато на археолозите

След като римляните идват тук през 70-те години на I в., основават колония Деултум. Това е селище със статут на колония, което е по-високо от римски град, тъй като колонията е подчинена на Сената на Рим. През 82 г. в Сената на Рим се избира патронът, който отговаря за тази колония и има ангажимента да представя нейното финансиране. Той запазва статута си на колония до края на IV в. След император Теодосий I вече говорим за римски град. Като такъв той се среща до края на XIII в. - началото на XIV век, откогато са последните сведения за съществуването на Дебелт.

Когато идват прабългарите, тук в Дебелт се позиционира гарнизон, който в никакъв случай няма статут на град. През Х – XI в. вече има градска структура и се възстановява крепостта от VI в. Там византийският град Дебелт продължава да съществува със сигурност до края на XIII в. Тогава се образува и пясъчната коса на Мандренското езеро и корабоплаването към тези части е нарушено. След близо век тези територии попадат в Османската империя и се превръщат в село, което през XV в. срещаме като Якизли, но това е времето, когато то губи стратегическите си позиции. Няма достъп до море, но е близо до Истанбул и от тук минават пътешественици, които споменават селото. 


Трапецовидната стражева кула при Северната крепостна стена на византийския град.
В момента проучванията са на ниво 5-6 век


„В туристически план тази година имахме много добър сезон. Преобладаващата част от туристите бяха руснаци, които са много добре информирани и мотивирани да посетят обектите, германци, много българи. Имаше англичани, както и французи, които до този момент въобще не са идвали на нашия обект“, каза Костова.

2
Коментара по темата
2.
Мария
23.10.2013 10:17:45
браво за постигнатото
1.
nikola d.
16.10.2013 16:52:56
"Като град той запазва статута си на колония до края на IV в. След император Теодосий I ние вече говорим за римски град. Като такъв той се среща до края на XIII в., началото на XIV век, откогато са последните сведения за съществуването на Дебелт.
Когато идват прабългарите, тук в Дебелт се позиционира гарнизон, който в никакъв случай няма статут на град. През Х – XI в. вече има градска структура и се възстановява крепостта от VI в. Там византийският град Дебелт продължава да съществува със сигурност до края на XIII в. "

ПО-ГОЛЯМА ГЛУПОСТ МОЖЕ ЛИ ДА ИМА?!
  Добави Коментар
Ботоксът на д-р Гудз внесен нелегално от Турция, съхранявала го в дома си Властелинът на отровата няма медицинско образование, а само сертификати Китай отвърна на удара и Тръмп е в деликатна ситуация Експерти предупреждават, че от търговската война ще пострадат потребителите в САЩ, тъй като митата ще предизвикат повишаване на инфлацията
Трагедия в образователен център, 10 шведи убити Има и ранени, стрелецът е ликвидиран Коцето и Кобилкина с пикантен разговор (18+) Те размениха фрази
Много е чаровна Джорджи обра точките във Фейсбук Феновете на банани трябва да знаят, че... Една от най-честите грешки при съхранение на банани е поставянето им в купа с други плодове 
Путин подписа любопитен указ Руската федерация ще организира... Земетресение до България Природното бедствие стана в Република Северна Македония
Млади мъже занесоха ковчег на... Спортната организация Далас Маверикс Много е ексцентричен Енцо Фернандес с интересно хрумване
Тази котка гази наред в... Сибирският тигър започна да напада често дори... мечки Чудовищен проблем за България Славната родна борба, захранвана мощно от селата, сякаш е туширана