Кредит от 350 хил. лева дава шанс на Индустриалния парк в Айтос да получи 10 млн. лв. за инфраструктура. Учудвам се защо ни бавят
- Г-н Лалев, на какъв етап в момента е изграждането на Индустриалния и бизнес парк в Айтос, като се има предвид, че за този проект се говори от години? Ще започне ли да работи скоро?
- В момента има решение на Министерството на земеделието и храните за промяна в предназначението на земята на Индустриалния парк и е необходимо да бъде платена една държавна такса в размер на 326 хил. лева. Ние искаме кредит в размер на 350 хил. лева, което да покрие и текущите разходи по ипотека на земя (виж тук). Има взето решение от съвета на директорите и от Общото събрание на акционерите, с което ни упълномощават да търсим средства от финансови институции в размер на тези 350 хил. лева. Това е първата стъпка, която трябва да се направи за по-нататъшното развитие на зоната. По различни причини в миналото имаше стопиране на проекта, сега имаме реален шанс да получим финансиране за изграждане на инфраструктурата на парка. Можем обаче да пропуснем срока за плащане на тези пари към Министерството на земеделието, както и най-вероятно ще стане, тъй като той е до 27 октомври.
- След това има ли други възможности?
- Отново трябва да се кандидатства пред комисията, която взема решението за смяната на предназначението на земя, да изчакваме следващото й заседание, както и решението да бъде публикувано. Не знам колко ще ни забави това. Останах учуден от недоверието и нежеланието на общинските съветници да гласуват за този проект, който досега е имал подкрепата за всичко, което е внасяно в Общинския съвет в предходните мандати.
- Винаги досега общински съветници са коментирали, че искат парка да заработи?
- Тогава поставяме въпроса – вече няма ли желание?
- Само чрез кредит ли могат да бъдат осигурени тези пари?
- Частният инвеститор е направил досега инвестиции за над 1 млн. 300 хил. лева без ДДС. Ние искаме просто съдействие от Общината. Тя няма да бъде кредитополучател, а просто ще бъде съдлъжник по кредита. За да се стигне до там има бариери. Едната е кметът на Общината. Вземането на решение от общинските съветници не прави Общината автоматично съдлъжник. След като се видят документите и се преценят рисковете – кметът може да откаже да подпише. Това е в неговите правомощия. Освен това аз никога не бих си позволил да подпиша документи за банков кредит, който след това няма да има как да се обслужва. Да допуснем и другия вариант – ако се изтегли този кредит и спре да се изплаща. Тогава възможността е общината да го изплати. Освен, че има 49% в дружеството, тя ще има и още УПИ-та, защото ще стане собственик на ипотекираните имоти. Този вариант е най-лошия и трябва да има някакви сериозни извънредни обстоятелства, за да се случи. Не виждам нищо притеснително. Искрено се учудвам на общинските съветници.
- На какво, според Вас, се дължи тази тяхна реакция?
- Не мога да отговоря, просто съм учуден. Това е първото ми обръщане към този Общински съвет в сегашния му състав. Преди проблемите идваха от другаде.
- Това ли е последната стъпка преди реално да започне функционирането на зоната?
- Това е последната стъпка преди да започне да се работи в парка. Изграждането на инфраструктурата струва около 10 млн. лева. По наши изчисления, като сме взели предвид средните цени на строителството, то ще струва 9млн. 900 хил. лева без ДДС. Без това нищо не може да се направи.
- Това значи ли, че Общината изтърва тези пари?
- Грубо казано – да.
- Има ли вече проявен интерес от фирми за бъдещата Индустриална зона?
- Да, има интерес. Имаме предварителни договори за 9 УПИ-та. Общо договорена предварителна площ е около 100 дка, а годишният приход да е 100 хил. евро на година. Общо са 54 УПИ-та. В следващите 5 години след заработването на парка, приходите се очаква да бъдат 140 млн. лева. Ние в момента сме единствения готов проект от такава величина в България, който е готов да стартира.
След като информация, която можеш да си набавиш чрез Интернет, те прави инвеститор е явно нещо много ценно! Бих искал да ви обърна внимание на нещо много важно- разберете че Интернет не е само писане на глупости по форумите и ровене в Facebook.Интерент ти дава информация, стига да имаш умствената възможност да я намериш:)А по отношение на проекта, става ясно че имаме най-запознатия човек в този форум, олигофрен, който не си е направил труда изобщо да провери, кой е собственик и кой член на УС.Специално за него, този път ще се постарая да пиша по-бавно, тъй-като въпросния малоумник му е необходимо да чете по-бавно, а именно: Отваряш ineternert explorer - (това е иконката с която показваш на всички хора, двете си умствени гъннки), след това пишеш google.bg.Следващата ти стъпка е да напишеш "Търговски Регистър". В ТР( нали се сещаш Търговски Регистър означава това) намираш бутон справки и след като направиш справката, става ясно и за запознат малоумник като теб, че членовете на управителният съвет нямат нищо общо със собствеността на дружеството! Надявам се този път да съм бил достатъчно обстоятелствен, и да си ме разбрал.Ако ти е трудно, както предполагам че ще ти е, те съветвам, да прочетеш текста бавно, да поспиш на сутринта пак да го прочетеш, този път още по-бавно и да се опиташ да го асимилираш.Ако отново не успееш, аз с най-голямо удоволствие ще ти обяснявам отново! Въпреки, че изобщо се съмнявам, че ще успееш да схванеш нещо!
Ники, за да се апортира движимо или недвижимо имущество в капитал на дадено дружество се прави тройна съдебна ексепртиза с оценка.Ако влезеш в Търговският регистър, както апропо аз напривих, защото определено се заинтригувах от този казус оценката на земята е 243 хил лева. Но да оставим това на страна, казваш че земя струва много повоче! За твоя информация средната пазарна цена на земеделска земя в областта е между -300 -400 лева на декар, при положение че земята е от I до III категория. Аз лично се съмнявам земята да е такава категория, но дори да е такава,цената е около 250 хил. лева по пазарни цени. Виж друга ще е цената, ако имота е УПИ с променено предназначение за промишлено строителство:) Но за това както разбрахеме е необходимо да се платят такси:)Връщаме се и на сумичката милион и триста хиляди! Моеето предположение, е че парите са платени за изработване на ПУП. Естествено си направих труда, да вляза в сайта на дружеството, защото както казах ми стана адски интересно и разгледах плана на имотите. Вярвай ми определено ми се струва доста добра цена при положение, че имаш проектиране на пътища, външна, дъждовна канализация, помпени станиции, ел трафопостове и прочие. Естестествено разгледах и устава на дружеството, тъй-като тези пари не са платени от така наречения Бизнес Парк.В устава Ники има рестрикции, които не позволяват, парите да се предоставят от частиня инвеститор от към дружестовото, защото другия съдружник -Община Айтос трябава пропорционално да осигури плащането, а както знаме пари в общината нема:)Освен това Ники, бих ти препоръчал да правиш разлика между кредитополучател и съдлъжник.До колкото разбирам искането е Община Айтос да подкрепи самият кредит, а не да изплаща. Още повече от интервюто става ясно, че има подписани предварителни договор, които да носят съответните приходи за общината. Все пак, общината е съдружник в това начинание и би трябвало да поеме и част от ангажиментите си по него. Не виждам и логика в това което казваш, че общината няма да бъде собственик н а имоте.Все пак, община айтос притежава 49% от капитал на дружество, което притежава 800 декара урегулирини поземлени имоти, в случай че предназначението на имотите е сменено, което автоматично означава,че притежава и собственост върху тези имоти.Виждам че споменаваш и пропорционално разделяне да дълга, това означава,че и Общината пропорционално ще дължи и задължението онези милион и триста, които напълно възможоно е да бъдат предявени от другия съдружник- капиш!:)А последното ти питане, страшно ме развесели -You made my day!!:) Преди да пишеш Ники,трябва повечко да почетеш - Дружеството има устав - аз го намерих, вероятно и ти ще го намериш:) в него има едана точка, която казва че тъкъв тип решения се вземат с 2/3 от капитала- а Общиата няма и 1/2!
Сега сериозно- както вече споменах въпросният проект на първо четене изглежда доста добре, особено на фона на ситуацията в тази Община- определено възможост за серизен тласък към икономическото развитие- Изобрът е ваш!
Като изкючим иронията, по отношение на хората в тази община и най-вече в този общински съвет- проекта на първо четене изглежда като лъч надежда по отношение на батака в който се намира общината и по-специално хората живеещи в нея.
Общината даде земята като апорт.
Сега ще я ипотекирате за да вземете кредит за да платите таксата.
Защо не предложите общината да изгради инфраструктурата със собствени средства, а вие само да събирате наемите?
Пошла твар такава!