2,5-годишната Стефи страда от тумор, нуждае се от 93 000 евро за лечение в Турция
“Два месеца детето беше на легло. Не искаше да стане, не желаеше да се къпе. Хранихме я като старите хора. След два месеца се реши да седне на диванчето”, добавя Ваня. Дъщеря й проявява сила и характер и прохожда отново.
“Детската психика не може да я разбереш. Тя сама след Великден се изправи на краката си напук на всичките лекари, които казваха, че няма да успее без физиотерапия”, казва Ваня.
Операцията обаче се оказва недостатъчна. Следват още манипулации до деня, в който лекарите обясняват на майката, че детето й няма да живее.
“Нашите лекуващи лекари казаха, че няма шанс туморът да бъде премахнат напълно, тъй като е сраснал за гръбначния мозък и детето рано или късно ще умре. Един ден то ме попита, мамо, какво е киста. Обясняваше на играчките си, че има такъв тумор на главичката си, това й пречило да се храни”, споделя жената и само детето, което е в ръцете й я спира да се разплаче пред камерата на Нова телевизия.
Семейството се бори с институциите като с вятърни мелници. Майката е безработна, а бащата получава по 600 лева заплата на месец. С много лишения и благодарение на подкрепата на приятели, са направени няколко курса на химиотерапия в Турция.
“Чуждестранните специалисти ни казаха, че Стефи ще се излекува напълно, но трябва да се направи химиотерапия. Изготвиха ни и план. Подадохме документите във фонда, но не ни одобриха. Казаха ни, че това и в България може да се направи”, добавя бащата на болното момиче – Красимир Станимиров. Той и съпругата му отдавна са загубили вяра на здравеопазването у нас и затова събират пари за лечението на Стефи в южната ни съседка.
Майката на Стефи е регистрирана на трудовата борса, но от следващия месец спира да получава пари.
“Като отидем на детска площадка, дъщеря ми казва “хайде да си ходим в къщи” и очичките й се пълнят със сълзи, защото не може да играе с тях. Обясняваме й, че след химиотерапията ще се излекува напълно”, добавя Ваня.
“Познавам частично този случай, защото в първите дни като министър започнах да търся пари за Фонда за лечение на деца в чужбина. Целият бюджет е изразходен до края на месец юни. Фондът е заплатил операцията на Стефи в Турция. Отказал е да се поеме химиотерапията, тъй като всяко лечение, което може да бъде реализирано в страната, не се заплаща. Така се пести ресурс за други дечица, които нямат алтернатива за лечение в нашата страна. Нашата детска клиника по онкология е една от най-добрите в Европа и там работят по всички схеми, по които се работи в престижните европейки клиники”, каза в студиото на “Здравей, България” министър Таня Андреева.
След като Ани Цолова й припомни, че прехвалените от Андреева специалисти са казали, че детето няма шанс да живее, здравният министър се оправда, че не знаела в кой момент българските лекари са казали това, т.е. дали преди или след операцията. Видяла съм препоръките на експертния съвет и лично на проф. Константинов, че тези курсове на химиотерапия могат да се реализират у нас, подчерта д-р Андреева. Провокирана от Виктор Николаев, тя все пак обеща да се ангажира с отпускането на сумата за лечение на Стефи в Турция, но само ако онколозите у нас се съмняват в това дали ще могат да се справят със задачата да помогнат на 2,5-годишното момиче да оздравее напълно. Добави Коментар