Хасковският кмет запечата мюфтейството, продавало дюнери в джамията
Причината за ограничителната мярка е, че от Мюсюлманско вероизповедание пуснали в имота дюнерджии под наем, които пък от своя страна приготвяли храна на място, без да имат разрешения от Агенцията по храните и от регионалната здравна инспекция.
Запечатаните обекти не отговарят на проектите, с които са били регистрирани в общината. Например, в документите е записано, че офисът на мюфтийството е „кафе-аперитив“.
Закусвалните пък се водят като офис-помещения. Местната администрация не е била уведомена за тази промяна на предназначението им.
„Наскоро научихме, че част от стаите са преобразувани в кухни, без да се спазват и най-елементарни мерки за безопасност. Ако гръмне газова бутилка? Тогава ще се търси вина в общината, че си е затваряла очите пред нередностите, извършвани от мюфтийството“, обясни пред медиите мотивите си да издаде подобна заповед Георги Иванов.
На запечатаните обекти е спрян и токът като превантивна мярка да не могат търговците или пък имамите да влязат и, въпреки забраната, да подновят дейността си.
От лепенките по вратите се вижда, че основанието за затварянето е чл. 223 ал.1 т. 7 от Закона за устройство на територията. Той гласи, че кметът на общината има право да забрани достъпа до обекти, които не се ползват по предназначение.
Стана ясно, че имамите вече обжалват кметската заповед в Хасковския административен съд. Първото заседание обаче е било отложено заради неявяване на представител на общината.
Следващите заседания са насрочени за 24 и 26 септември. От кметството са категорични, че обектите ще останат затворени, докато не се представят проекти, които да отговарят на изискванията.
Мюфтията Басри Еминефенди не отговаря на мобилния си телефон. За сметка на това пък областният лидер на ДПС и депутат от Хасково Мехмед Атаман заплаши, че ще иска обяснение от Георги Иванов.
Иванов е четири мандата кмет на Хасково. За пръв път е избран за градоначалник през 1999 г. като кандидат, издигнат от СДС. На последните местни избори през 2011 г. номинацията му не бе от партийна листа, а от инициативен комитет. Досега Георги Иванов имаше няколко сблъсъка с правосъдието. Прокуратурата го обвини за подкуп и умишлена безстопанственост. Кметът обаче бе оправдан от всички съдебни инстанции.
Добави Коментар