В Германия се провеждат парламентарни избори
Всъщност големият въпрос е дали свободните демократи ще успеят да прескочат 5-процентовата бариера за влизане в Бундестага. Според различните социологически агенции те са точно на границата - между 5 и 7 процента. Затова ако влязат в парламента, Меркел ще може да състави коалиция с тях и да управлява както досега. Това е и най-желаният вариант за нея. Важно е да се отбележи, че лявоцентристкият опозиционен блок - социалдемократите и Зелените заедно събират около 35% подкрепа, което не е достатъчно за да формират коалиция, ако Меркел няма да може да разчита на либералите. Вероятността обаче социалдемократите да потърсят подкрепа в лицето на Левицата (бившите комунисти) е малка. А пък широка коалиция между ХДС и социалдемократите е по-малко вероятна поради няколко причини. Самата ГСДП няма особено голямо желание отново да управлява с ХДС, както беше между 2005 и 2009 г. След четири години съвместно управление с консерваторите партията преживя едно от най-големите си поражения на парламентарни избори. Широката коалиция освен това крие рискове от трудно постигане на компромиси и от вътрешни разногласия.
Повечето наблюдатели на предизборната кампания в Германия бяха единодушни, че тя не беше особено интересна и по-скоро празна от съдържание. Опонентът на Меркел - Пеер Щайнбрюк, направи редица гафове и не можа да мобилизира избирателите си. Веднъж той заяви, че Меркел е популярна, защото е жена, а друг път каза, че й липсва "страст за Европа", защото е израснала в Източна Германия. В началото на август пък екологичните предизборни биоразградими плакати бяха на практика се разпаднаха от дъжда в провинциите Заарланд и Хесен.
Най-голямото предимство в кампанията на Ангела Меркел всъщност беше изминалият й мандат като канцлер. Затова акцентът в телевизионните реклами и предизборните плакати беше, че партията й ще продължи традицията от последните четири години и ще задържи безработицата ниска, а ръста на икономиката – стабилен.
Факт е, че цяла Европа ще следи много внимателно изборите и коалиционните преговори в Берлин, защото на фона на останалата част от континента, Германия представлява островът на икономическата стабилност. Важно е да се отбележи, че европейските проблеми не са от най-наболелите за самите германци. Те са много повече загрижени за вътрешнополитически и по-скоро местни теми и политиците се опитват да отговорят на очакванията на избирателите си. В този смисъл каквото и да се случи след изборния ден, дори и Меркел вече да не е канцлер, не се очаква Берлин да промени кой знае колко политиката си към кризата в Европа. Добави Коментар