Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Огромна пропаст между позициите на САЩ и Русия за Сирия

Съобщенията за доставките на оръжие за бойците на въоръжената опозиция дойдоха ден, след като президентът на яСАЩ Барак Обама отложи военния удар срещу Сири, за да разгледа мирната инициатива на Русия
Ключови думи: Сирия, САЩ, Русия, президент, Барак Обама, Владимир Путин, война
Руският президент Владимир Путин заяви, че сирийските бунтовници стоят зад химическата атака, която стана причина САЩ да заплашат с военни удари срещу режима на сирийския президент Башар Асад. 
В авторски материал, публикуван в „Ню Йорк Таймс” той изказа предположение, че бойците на въоръжената опозиция са извършили атаката с химически оръжия, за да провокират външна военна интервенция в своя полза.
 Путин отправи обвинението в навечерието на преговори на високо ниво в Женева между руски и американски дипломати. 
Като доказателство за огромната пропаст между позициите на САЩ и Русия, Путин заяви, че опонентите на Асад са отговорни за атаките от 21 август в Гута, за които САЩ твърдят, че отнели живота на 1400 души.
Президентът на САЩ Барак Обама настоя за военни действия след нападението, за което САЩ, техните партньори и няколко независими организации смятат, че е извършено от сирийските правителствени сили. 
„Никой няма съмнения, че в Сирия е бил използван отровен газ”, пише Путин. „Но налице са всички основания да се вярва, че той не е бил използван от сирийската армия, а от опозиционните сили, за да провокират интервенция от страна на могъщите им чуждестранни партньори, които вземат страната на фундаменталистите”, пише още в материала си руският лидер. 
Путин предупреди, че планираният удар срещу Сирия може да предизвика вълна от тероризъм. „Удар би довел до ескалиране на насилието и отприщване на нова вълна от тероризъм”, написа Путин в материала, в който се набляга на факта, че много от бунтовниците, сражаващи се срещу Асад, имат връзки с „Ал Кайда”. 
„Това може да подрони международните усилия за разрешаването на иранския ядрен проблем и израело-палестинския конфликт и да дестабилизира още повече Близкия изток и Северна Африка. Това може да разбалансира цялата система на международното право и световния ред”, пише руският президент.
Неговата статия се появи по времето, когато американският държавен секретар Джон Кери излиташе за Женева, където ще работи заедно с руския си колега Сергей Лавров върху план за неутрализирането на арсенала от химически оръжия на Сирия.

Руският президент обясни, че Москва защитава не сирийското правителство, а международното право, доказвайки необходимостта да се използват възможностите на Съвета за сигурност на ООН. 
„Русия от самото начало последователно провежда линия на подкрепа за мирния диалог с цел самите сирийци да изработят компромисен модел за бъдещото развитие на страната. Ние защитаваме не сирийското правителство, а нормите на международното право. Постоянно доказваме необходимостта от пълното задействане на възможностите на Съвета за сигурност на ООН”, написа Путин в „Ню Йорк Таймс”, цитиран от Агенция "Фокус".
По-рано в руското представителство на ООН се срещнаха представители на Великобритания, Китай, Франция, Русия и САЩ – постоянните страни-членки на Съвета за сигурност на ООН, за да обсъдят кризата около сирийските химически оръжия. „Всеки изложи своята позиция, но истински преговори нямаше”, каза дипломат от ООН след края на 45-минутните дискусии, провели се на закрити врати в руската дипломатическа мисия в ООН. Вчера генералният секретар на ООН Бан Ки-мун заяви, че провалът във възпирането на зверствата в разкъсваната от война Сирия е опетнила репутацията на организацията и Съвета за сигурност.

От своя страна Белият дом предупреди, че дипломатическото решение за Сирия ще отнеме време и обеща да търси преговори въпреки опасенията на американските депутати, че Дамаск ще извлече полза от руския план за предаването на своите химически оръжия. Ден след като президентът Барак Обама призова американците да подкрепят призива му за военни удари, в случай че дипломацията се провали, представители на администрацията предупредиха, че предстои дълъг процес. Дипломатическата инициатива, издигната от най-близкия съюзник на Сирия – Русия, като начин да се предотврати американски военен удар, е запланувана да се задвижи в четвъртък, когато американският държавен секретар Джон Кери се срещне с руския външен министър в Женева. От Държавния департамент посочиха, че преговорите ще продължат два или повече дни. Във фокуса на дискусиите ще бъде руската съпротива срещу продължаващата заплаха за военни действия, за които Вашингтон твърди, че са необходими, за да бъде сигурно, че Сирия ще следва плана.

Междувременно от Пентагона съобщиха, че американските бойните кораби, снабдени с крилати ракети „Томахоук”, остават в източната част на Средиземно море и може да бъдат използвани за нанасяне на удар срещу цели в Сирия, ако такава заповед постъпи от президента на САЩ Барак Обама. От пресслужбата на Пентагона съобщиха, че такова разпореждахме е получил командирът на един от корабите по време на телефонен разговор с министъра на отбраната на САЩ Чък Хейгъл. „Министър Хейгъл е позвънил по телефона на капитан от втори ранг от ВМС на САЩ на бойния кораб „Barry”, който се намира в източната част на Средиземно море”, посочва се в съобщението на военното ведомство. В него се отбелязва, че шефът на Пентагона е благодарил за службата „в период на повишена готовност” на екипажа на кораба, който трябваше вече да се е завърнал в родината си, но е получил заповед да остане в района „във връзка с подготовката към военна акция срещу сирийския режим”.

В същото време американски медии съобщиха, че САЩ са започнали да предоставят оръжие на сирийската въоръжена опозиция, закупено и подготвено от Централното разузнавателно управление. Данните бяха разпространени от телевизия Си Ен Ен и вестник „Вашингтон пост”, които се позоваха на американски и сирийски източници. По тяхна информация, Държавният департамент на САЩ се е присъединил към доставките на помощ за опозицията, изпращайки в Сирия автомобили, снаряжение, комуникационни и медицинска средства. 
Съобщенията за доставките на оръжие за бойците на въоръжената опозиция дойдоха ден след като президентът на САЩ Барак Обама отложи военния удар срещу Сирия, за да разгледа мирната инициатива на Русия.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Тези 2 зодии да внимават, ще загубят много пари! На­то­ва­рен ден за Ра­ци­те, пре­дим­но от емо­цио­нал­на глед­на точ­ка Тир се преобърна на магистрала "Тракия" Към този момент няма данни за пострадали
Имаш тумор в мозъка ... или как хора без дипломи раздават фалшиви диагнози РЗИ и Министерството на здравеопазването с противоречиви позиции Бойци от цяла България влизат в бойната арена на MAX FIGHT 61 София посреща елита на ММА, бокса и К1 на едно място
Нов конкурс за ръководител на ключова прокуратура Длъжността остава вакантна след като дългогодишният ръководител Радослав Димов даде оставка през май 2023 г. по здравословни причини Лекува всичко освен смъртта Черният кимион – суперподправката, която подкрепя имунитета и сърцето
Стартира велопреход от Констанца до Резово Интересна инициатива... Георги Панайотов с първа реакция след оставката Помориецът изброи куп важни действия по оста САЩ - България
Почина Зико Театърът в Стара Загора загуби една легенда Развитие по скандала с меч и транссексуално лице! Оказа се, че нападателят е... Задържаният има криминално минало
BOSS отвори врати в Central Park Бургас: ново модно пространство с -30% на всички колекции до края на април Това е идеалният момент да обновите гардероба си с нови предложения, които съчетават стил, качество и иновации Израел плаща 1 милион евро кръвнина за убития българин Марин Маринов Предложената сума е максималният размер, който Израел е склонен да плати при такива инциденти