Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Плажовете може да се стопанисват само на концесия

Плажовете да се дават само на концесия, предлага Министерството на регионалното развитие
Ключови думи: Министерство на регионалното развитие, плажове, концесия
Стопанисването на плажове да става само под формата на концесия, планира Министерството на регионалното развитие. Идеята бе спомената в началото на миналата седмица след среща на министър Десислава Терзиева с концесионери и наематели на морски плажове и бе потвърдена от ведомството пред "Капитал Daily". Асоциацията на концесионерите на морски плажове обаче отрече предложението да е съгласувано с тях. "Това е желание на държавата, не е обсъждано с нас", коментира Иво Стефанов, председател на сдружението.

От регионалното министерство обясниха, че искат "да уеднаквят реда за предоставяне на морските плажове". Те се аргументират още с по-продължителния срок на концесията – до 15 години, докато максималният срок за отдаване под наем е до 5 години. "По-продължителният срок гарантира по-голяма сигурност на концесионера, в т.ч. и с оглед на инвестициите за поддържане и изобщо опазване като природен ресурс", посочва в мотивите си ведомството.

Против

Иво Стефанов от Асоциацията на концесионерите на морски плажове потвърди, че сега има две различни процедури за отдавана на плажове – една според Закона за концесиите и една според Закона за държавната собственост. Втората обаче, освен че е по-кратка, дава възможност и за намаляване на наемната цена в хода на процедурата, ако се окаже, че няма желаещи. Ако в процедура за концесия не се явят кандидати, тя се прекратява. "Повече от половината плажове са без стопани именно заради високите такси, които освен това са само половината от необходимата инвестиция за поддръжката на ивицата", коментира Стефанов.

От близо 200 плажа 58 са отдадени на концесия, а 33 под наем, сочат данни на регионалното министерство. Освен това още 29 плажа са предоставени на областните управители на Добрич, Варна и Бургас, което означава, че са предвидени за отдаване под наем, но най-вероятно желаещи през този сезон не са се намерили.

Консенсус за категоризацията

Една от темите, по които стопаните и регионалното министерство са постигнали съгласие, е тази за категоризацията на плажовете. Според ведомството на Терзиева идеята подлежи на по-широко обсъждане, включително с туристическия бранш. След срещата с концесионерите миналата седмица министър Терзиева каза, че плажовете условно могат да се разделят на градски, пред курорти и извън населени места.

Иво Стефанов поясни, че предложението няма за цел да прави разделение между ВИП плажове и такива за "простосмъртни", а да се въведе различен режим за стопанска дейност и опазване на места с различни характеристики. Плажът на Силистар или този при устието на р. Велека не може да се стопанисват по същия начин, по който бургаският или варненският например. Те са в извън населени места, граничат с резервати ( като плажа "Камчия" например), опазването на природата е важно и режимите не могат да са едни и същи, смята Стефанов.

Държавата била виновна за скъпите чадъри


Концесионерите и наемателите на плажове са настояли пред министър Терзиева да се промени методиката за определяне на концесионните такси. Според браншовата организация скъпите такси и поддръжка и ограничената площ, върху която е позволена стопанска дейност, били в основата на високите цени за чадъри и шезлонги. Стопаните се опитвали да избият разходите, които се увеличили внушително през последните години, каза Стефанов. От 80 на 50% се намали площта, върху която концесионерите имат право да развиват стопанска дейност през 2008 г. След това, по времето на финансовия министър Симеон Дянков, концесионната такса беше обложена с данък добавена стойност. Поддръжката на плажовете и осигуряването на необходимите съоръжения, спасители и т.н. също са голям разход. Стефанов даде за пример ивицата на Златни пясъци, за която таксата на година е 2 млн. лв. Още толкова са разходите по поддръжката.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Направи голям трансфер Божинов получи признание в Италия Те бяха близки приятелки, а днес са кисели, с фалшиви усмивки и напълно се игнорират Мегaн Маркъл билa „ядoсaнa“ зaрaди шoутo нa Виктoрия Бекъм, тъй кaтo през следвaщaтa гoдинa и тя ще стaртирa кулинaрнa пoредицa в стрийминг плaтфoрмaтa
Получиха си парите Със сериозно закъснение... Перфектното шкембе Това ястие е кулинарна наслада
"Ти си предател!" Ралица Паскалева порица Станислав Христакиев в Игрите  Изневери на жена си, но после... Неверният съпруг бил публично унизен и накаран да носи срамни табели в оживен мол
Отново е на пазара Вместо пръстен и сватба, актьорът Филип Буков изчегърта жената до себе си и пак е ерген Загинал, бягайки от хотелската си стая Балконът бил неговия изход
Разследващ журналист твърди, че Ружа Игнатова е жива, крие се в Русия Много хора, свързани с Кремъл, също са ползвали услугите на криптокралицата Аржентински страсти в Дом на НХК Квартет „Либертанго“ и „Сбогом, Буенос Айрес“ в незабравима вечер
Експерт: Изпращаме годината в несигурна за бизнеса обстановка 19-годишен се вряза с колата си в ограда на къща По чудо няма загинали