Д-р Люба Павлова от РЗИ Бургас: Изхърленото по плажовете палмово масло не е опасно за хората
Твърдите гранули палмово масло, изхвърлени през седмицата на плажовете по Южното Черноморие, не са опасни за хората. Това заяви пред БНР д-р Люба Павлова от Регионалната здравна инспекция в Бургас.
Тя посочи, че във взетите проби няма наличие на нефтопродукти.
"Основната съставна част на палмовото масло е палметиновата киселина. Тя не се разтваря във вода, вследствие на което не може да окаже токсично въздействие върху хората. Това са продукти, които се разтварят в алкохол при температура над 63 градуса", обясни специалистът.
Д-р Павлова бе категорична, че хората, които са влизали в морето по време на замърсяването, нямат основание за притеснение.
Разливът трябва да се ограничи, да се улови. Целта е да се изчисти плажът от него. Тъй като това е продукт, който е неразтворим, ще се предложи третиране, при което той да бъде разтворим и вече да бъде достатъчно добър за насочване към определеното място за отпадък, коментира лекарят.
Експертите отхвърлят възможността причината за замърсяването да е на брегови източник. Вероятният източник е плавателен съд. От тук нататък ангажимент по установяване на източника има "Морска администрация".
Според кап. Живко Петров - директор на "Морска администрация" - Бургас, твърде вероятно е палмовото масло да е дошло от кораб. Възможно е кораб, който е превозвал такъв товар, да е изхвърлил част от него при почистване. Другият вариант е да е станал някакъв инцидент.
"Това, което до момента сме установили, е, че в ние в Бургас кораб с палмово масло не сме обработвали. Доколкото към момента ми е известно и във Варна (за този времеви период от около 10 дни назад) не е обработван такъв кораб. Сега остава да се проведе международно разследване, т.е. да се обърнем към нашите колеги от Черноморския регион - Румъния, Молдова и Украйна, откъдето курсовете на корабите за Босфора минават покрай нашите брегове и да проведем разследване имало ли е такъв кораб и кога е минал", каза още кап. Петров.
Той не изключва възможността палмовото масло да е изпаднало от кораб на север от страната ни. Уточни обаче, че ако е било в район на пристанище "Морска администрация", трябваше да знае за случая. По думите му такъв процес ще бъде много трудоемък.
"Когато имаме заподозряни кораб или кораби, съобразно техния флаг и държава на регистрация, по силата на международните договори ще се обърнем към съответните администрации за проверка на този кораб, където и да се намира. Първо, трябва да се установи и едва тогава санкцията се налага, като се поиска от страната на знамето, т.е. страната, в която е регистриран корабът, ако това е станало в открито море, където никоя държава няма суверенитет", поясни той.
Кап. Петров посочи, че това е първият случай на замърсяване с палмово масло.
Добави Коментар