Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

15 бона глоба за собственика на старинна къща в Несебър, превърната в бутик

Мирела Ненчова е собственик на известното бижутерийно ателие SSG (Sea of silver and gold), а сред известните й клиенти са Софи Маринова, Устата, Галка от бившата „Каризма”, княгиня Калина
Ключови думи: Мирела Ненчова, Несебър, къща, бутик. глоба

Глоба от 15 хиляди лева ще плати собственик на къща – паметник на културата в Несебър, заради това, че я е преустроил в магазин.

Санкцията е наложена от бившия министър на културата Вежди Рашидов, но е потвърдена вече на две инстанции – от Несебърския районен съд и от Бургаския административен съд.

Къщата е обявена за архитектурно – строителен паметник на културата с категория „местно значение” в Държавен вестник бр.41 1964година. Собственост е на „Кулинан ЕС ЕС ДЖИ” ЕООД, а фирмата е на 42-годишната Мирела Стефчова Ненчова от София. Имотът е закупен на 21 декември 2010г.

Мирела Ненчова е собственик на известното бижутерийно ателие SSG (Sea of silver and gold), а сред известните й клиенти са Софи Маринова, Устата, Галка от бившата „Каризма”, княгиня Калина, галеристът Стефан Стоянов, журналистките Миглена Ангелова и Кристина Патрашкова, Радост, Гери и манекенките от „Модерно”.

Самата Мирела Ненчова има верига от бутици по Южното Черноморие. Два от тях са в Несебър, три – в Слънчев бряг, един в „Елените”. Има и в София, Банско, Боровец.

Месец след като придобива къщата – паметник на културата, галеристката започва да я превръща в магазин.

Преустройството е извършено без да е налице съгласуване от страна на министъра на културата или оправомощено от него лице, пише в решението на Бургаския апелативен съд, подписано от трима съдии – Станимир Христов, Лидия Александрова и Павлина Стойчева. Делото се гледа дори в присъствието на прокурор – в случая Тиха Стоянова.

На 15 юни 2011 година Министерството на културата съгласува архитектурен идеен проект за къщата. През ноември обаче отказва да съгласува технически проект и проект за реклама на обект „Вътрешно преустройство на съществуваща жилищна сграда в УПИ Х-188, кв. 39 по плана на Несебър”. Проблемът е, че в тях са спазени само част от изискванията на Министерството на културата. В отказа изрично се описва какво не е представено от проектната документация. В констативен протокол от 14 февруари 2012г. се установява, че на първия етаж е извършено преустройство, както е предвидено в идейния проект и са организирани два магазина. Котата на готовия под на приземния етаж е изравнена с уличното ниво. Премахнато е автентичното остъкляване над двукрилата входна врата, както и остъкляването над витрината и вратата на златарския магазин, премахнат е подпрозоречният парапет на оригиналната каменна зидария, подменени са дървените витрини с рамкирана дъсчена обшивка, като остъклените витрини изцяло са изпълнени до нивото на тротоара. Увеличен е размерът на проектната витрина в магазин за сребро в югозападната част на фасадата.

Изградени са „дървени жалузи” на мястото на дървения парапет на терасата към двора. Монтирани са две фирмени табели, закачени на съществуващ парапет, които поради големия си размер скриват голяма част от оригиналния парапет – цветарник на балкона на уличната фасада, като за рекламните табели също липсва проект, който да е съгласуван с Министерството на културата.

„Действително по делото се съдържат данни, че още през 1992година е издадено разрешение за строеж от кмета на община Несебър на тогавашния собственик Д.Е.Д. за преустройство на партера в магазин за хранителни стоки и временен склад. Всички останали действия, засягащи констатираното извършено преустройство обаче са извършени в периода след като касаторът (Мирела Ненчова) е станал собственик на въпросния паметник на културата, най-вече през 2011г.”, пише в мотивите си съдът.

Всички установени косвени доказателства еднозначно обосновават само този извод – че собственикът на имота е извършил констатираното преустройство, за което липсва съгласуване по реда на Закона за културното наследство, категорични са магистратите.

Решението на Бургаския административен съд не подлежи на обжалване или протест.

Мирела Ненчова започва своята търговия с бижута като 22-годишна на сергийка в Несебър. За тези времена тя си спомня с умиление, като казва, че всичко изкарано през деня се е  прахосвало още същата вечер.

5
Коментара по темата
5.
Вуйчо
30.08.2013 21:39:36
Не е познавала арх. Мария Томова от НИНКН, която срещу скромен рушвет щеше да и реши проблема, както на почти целия стар Несебър.
4.
YAMBOL
24.08.2013 20:59:38
BOLI ME FARA
3.
NESEBAR
23.08.2013 18:08:14
i ne rapon a rapan i kato neia poznavash ne komentirai
2.
radka piratka
23.08.2013 13:10:25
kakvi I Z V E S T N I klienti, podhojdat na magazina i.
1.
15
23.08.2013 11:07:33
дада, стояла малката бижутопродавачка, продавала синджирчетас мидички и герданчета с рапанчета а вечерта седяла кротко на колянце на някой чичко и така от охлювче на охлювче от рапон на рапон от колянце на рапанче и от ебане на ебане станала бизнес дама.....малко са й 15000 лва.....
  Добави Коментар
Британци се „хванаха за гушите“, заради този имот у нас Преди време англичанин купи порутената сграда на затворено училище и я превърна в място за настаняване Колко пари биха получавали майките, ако взимаха заплата за домашните си задължения Изследване посочи сумата - точно 143 315 долара годишно
Тръмп подписа тежки мита за Канада, Мексико и Китай Увеличава изгледите за повишаване на цените за американските потребители България е внесла 15 560 работници за една година Руснаците най-често ползват синя карта за достъп до нашия пазар на труда
Леден обрат с времето днес, ужасът започва Прогноза за времето - неделя, 2 февруари 2025 г.  Петльовден е! 15 любими имена черпят, спазва се строга забрана за работа и секс Сретение Господне е един от дванадесетте велики празници през годината
Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар
Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ
Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен" Швеция и Латвия започнаха разследване в неделя за предполагаем саботаж на кабел, свързващ двете страни