Водата на Бургаска област скача заради скъпата пречиствателна станция на Созопол
Ключови думи:
Хидрострой, Сес ПСОВ Варна, ДЗЗД Аква еко 2013, Евромег, Пътстрой, Людмил Стойков, Тодор Янев, Борис Райчев, воден цикъл на Созопол, Сано и Пи Си ЕООД, Ескана, Щулз, Венцислав Евстатиев, Панайот Рейзи
Значително по-скъпа вода може да се наложи да плаща цялата област Бургас заради технология по която Община Созопол смята да изгради пречиствателната си станция. Това стана ясно от решение на Комисията за защита на конкуренцията/КЗК/, касаещо процедурата за водния цикъл в града. В преписката излиза прелюбопитната подробност,че избраният от общината изпълнител– варненската „Хидрострой“, ще изгради станцията на сравнително ниска цена, но впоследствие поддръжката и експлоатацията й ще бъдат изключително скъпи.
Антимонополният орган е започнал производство по жалба на един от участниците- ДЗЗД „Сес ПСОВ Варна“, който атакува наложените му от комисията оценки и смята процедурата за опорочена. КЗК чисто юридически не вижда пропуски и отхвърля жалбата на консорциума. Сега казусът предстои да се гледа и във Върховния административен съд/ВАС/.
УЧАСТНИЦИТЕ
Процедурата е с прогнозна стойност 16,8 млн.лв.и без съмнение е една от най-апетитните поръчки на администрацията на Рейзи в последните няколко години. Поръчката стартира в началото на годината,а през март бяха отворени техническите предложения на участниците. Тогава стана ясно,че оферти са подали три компании– ДЗЗД „Аква Еко2013“, ДЗЗД „Сес ПСОВ Варна“ и „Хидрострой“.
Първият от изброените консорциуми е регистриран в Стара Загора от местната „Пътстрой“ на бизнесмена Сашо Желязков и италианския консултант „Евромег“. Първоначално точно тя се се смяташе за един от фаворитите в процедурата, предвид факта, че „Пътстрой“ бе спечелила и друга поръчка от водния цикъл на Созопол– за прокарване на подземната инфраструктура за бъдещата ПСОВ, а наред с това чинно бе приложила в цялата документация и един много важен документ– сключен договор за доставка на бетонови изделия с „Евробилд“, която официално се води собственост на Борис Райчев и Тодор Янев, държащи съответно 75 и 25 % от акциите й. Неофициално обаче на всички бе известно, че зад нея седи подсъдимият по аферата САПАРД Людмил Стойков ,който до 2008 г. имаше дялове в дружеството. Мнозина тогава бяха убедени,че този консорциум е специално създаден, за да се покрият по-високите критерии на финансиращия орган (б.а.Оперативна програма„Околна среда“), който изисква от участниците минимален оборот за последните три години от 48 млн.лв. От документацията, приложена пред КЗК обаче става ясно, че ДЗЗД „Аква Еко2013“ е отстранен още на първия етап от процедурата заради технически пропуски. Така до втория остават жалващата се „Сес ПСОВ Варна“и обявената за победител „Хидрострой“.
ДЗЗД „Сес ПСОВ Варна“ е учредена от три компании- „Сано и Пи Си“ЕООД, „Ескана“АД и немската „Щулц“. Ключовата фирма тук е„Ескана“, която се управлява от Венцислав Евстатиев, бивш собственик на свързаната с ТИМ телевизия МСАТ.
„Хидрострой“ също е добре известна в региона компания. Дружеството има богат опит в изпълнението на ВиК проекти, а в последните години успя да спечели поръчки за строителството на ключови инфраструктурни проекти. Сред най-емблематичните е пътният възел за „Меден Рудник“. Компанията е собственост на бившия общински съветник от ГЕРБ във Варна Николай Пашов, който напусна политиката след обвинения за лобизъм.
ПРОЦЕДУРАТА
След отстраняването на близката до Людмил Стойков компания, в битката за 16-те млн.лв. остават „Сес ПСОВ Варна“и „Хидрострой“. Във втория етап на процедурата „Хидрострой“ влиза със значителна преднина –максимална оценка по показателя „технология на строителните процеси“, който има 30 % тежест при крайното класиране на оценките. На компанията на Николай Пашов са присъдени 100 точки, срещу 50 за другия консорциум. „Хидрострой“ печели и по още няколко други пункта като „управление на риска“, оформящо 10 % от оценката. Така през юни, комисията определя варненската компания за победител в процедурата и предлага да се премине към подписване на договор. От документите пред КЗК не става ясно какво е било ценовото предложение на „Сес ПСОВ Варна“, но са ясни финансовите параметри от офертата на „Хидрострой“. При прогнозна стойност от 16,8 млн.лв., без ДДС, фирмата дава цена за изпълнение 15,157 млн.лв, залага 930 хил.лв.за непредвидени разходи и 550 хил.лв. за проектиране, всички тези цени са без ДДС .Следващата графа е и най-смущаващата в цялата оферта на варненското дружество. Технологията,която те са избрали,за да построят ПСОВ Созопол, ще пречиства водата срещу
1,55лв.лв.на куб.метър, или 260 %по-висока себестойност от заложените цели в проекта.
Само за справка по този показател созополската пречиствателна ще стане абсолютен първенец в държавата, след като във всички останали ПСОВ стойността на тази услуга е далеч по-ниска и е между 40 и 70 ст.на куб.метър. Така например за пречиствателната в Смолян таксата е 0,57 ст.,а за Хасково– 0,47 ст. Редно е да се отбележи,че и на двете места последва вдигане на цената на водата с около 10 %, след като в експлоатация бяха пуснати обектите.
КАКВО СЛЕДВА
Според експерти, ако жалбата на „Сес ПСОВ Варна“ бъде отхвърлена и от Върховния административен съд/ВАС/ и Община Созопол подпише договор за изграждане на пречиствателната станция с „Хидрострой“, то няма как да не се стигне и до вдигане на цената на водата за цялата област, поради факта, че Созопол е част от ВиК Бургас. От водното дружество на този етап категорично отказват коментар по темата. Обектът нито е техен, нито имат някакво отношение по възлагането на обществената поръчка. Но макар и да не смеят да го изрекат на глас със сигурност се притесняват, след като един от големите консуматори в региона е на път да се сдобие със „златна“пречиствателна станция. ВиК-Бургас задържа ниски нива за предлаганата услуга, едва миналата година водата бе вдигната, но съвсем символично - 9 ст на куб.метър, след като дълго време бе замразена на старите стойности. При пускането в експлоатация на ПСОВ Созопол обаче няма да има друг шанс освен предложение за повишение на цената пред ДКЕВР. Колко ще е то – на този етап дори експерти трудно могат да отговорят,но се прогнозира, че ще е поне 15 %.
8
Коментара по темата
8.
Запознат
29.08.2013 09:00:47
Фирмата не е собственост на Николай Пашов, а на Велико Желев - бивш директор на Агенция Пътна инфраструктура по времето на царя. Това е първия "батко", който се размина с правосъдието благодарение на фиктивен развод със съпругата си. Фирмата няма никакъв опит в изграждане на пречиствателни станции, както се пише - това лесно може да се провери. По времето на ГЕРБ, чийто активен представител във Варна е Николай Пашов и баща му фирмата печелеше всички обществени поръчки в Бургас(явно и неявно) сещате се по каква причина. След бунтовете във Варна те се снишиха(да отмине вятъра) но в Бургас песента си продължава - защо ли? Защото отчисленията в правилната посока си текат. А е публична тайна любовта на кмета на Созопол към финикийските знаци. Това е и причината там да се допускат до участие(и печелене) в обществени поръчки фирми като "Пътстрой"ООД Стара Загора, която няма задължения само към врабчетата. Заслужава си едно журналистическо разследване, което да извади на бял свят тези факти.
7.
Петров
27.08.2013 19:32:51
Някой да попита кмета дали неговите гласоподаватели-циганите който превзеха града ни плаща вода.От ВИК също се правят на луди и не виждат как всеки ден с каруци туби бидони се пълни вода на расклона преди веселата улица че сега и поцял ден се полива и с маркучи.Като сте тъпи -плащайте на мангалите водата
6.
xah
23.08.2013 15:43:16
ei mindili az ko obshto imam sus sozopol reiji da go lapa bai georgi mekia
5.
До #4
23.08.2013 11:42:33
Точно така! Таксата се генерира върху населеното място. Или я има, или я няма. И ако в Айтос цената за пречистване е 0.25лв. а в Созопол е 1.55лв. и двете населени места ще плащат усреднена цена от 0.90лв. грубо казано. Защото цената за пречистване е обща за окръга.
4.
До автора
23.08.2013 11:12:37
Много умно да всявате смут у гражданите, че заради една ПСОВ ще плащаме по-висока цена на водата в цялата област. Нима и селата, в които няма канализация ще плащат такса "Пречистване"?!? Първо се направете справка какво се плаща, после дрънкайте глупости, таксата е за отпадъчните води и се генерира върху населеното място, не е за доставка на вода. Уникална представа за журналистика имате г-н Колев!
3.
:-)
23.08.2013 09:15:01
Точно така, Тоше. В Созопол ще шиткат кафето по 2лв. А айтозлии ще плащат измиването на чашките им.
2.
тошката
23.08.2013 08:11:05
То в Созопол всичко е скъпо/по 2 лв.кафето,4-5 лв.пастата,кола-3 лв.шопска салата-10 лв./така че е нормално и водата им да е скъпа.Няма да пият евтина вода я?!Лошото е че го начукват на цялата област.
1.
LOL
22.08.2013 18:50:22
По-скоро направете разследване за "обявената за победител „Хидрострой", зад която стои Янко Станев - един изпечен мошеник, който от години пере пари с тая фирма покрай калпави ремонти на пътища...