Здравният министър: Болниците потъват в дългове, а този бюджет почти за нищо няма пари
“Трудно заспивам и лесно се събуждам, защото не само дълговете са проблемите на лечебните заведения. Много тревожно е това, че най-високотехнологичните болници, през които минават най-много пациенти са и тези, които са с най-тежки просрочени задължения, което означава, че болниците работят при тежко недофинансиране на медицинската дейност. Това ще се задълбочава, ако продължават без ясни критерии да се разкриват лечебни заведения и те да бъдат договорен партньор на Здравната каса”, заяви здравният министър. Тя призна, че реформа е вече дума почти без смисъл, но потвърди, че се правят промени в по-малките лечебни заведения, като целта е те да изпълняват базова медицинска дейност.
“В тези болници ще може да се оказва Първа помощ и едно базисно ниво на медицинска дейност. Да кажем, ако си порежете ръката, няма нужда да пътувате километри, да отидете във високотехнологичната болница, за да ви зашият раната, но пък в тези болници няма да се правят мозъчни операции и да се сменят ставите. Те ще бъдат извършвани в големите болници, където е добрата апаратура, където са по-добрите специалисти, защото в крайна сметка медицината е скъпа наука, скъпа дейност и не може всяка една болница да бъде оборудвана на топ ниво”, коментира Андреева.
“Около 6-7 милиона лева са необходими за дофинансиране на 46 лечебни заведения. Те обаче ще бъдат заложени в следващия бюджет. За съжаление в макрорамката за тази година почти за нищо няма пари, затова и меко казано съм притеснена от ветото, което наложи президентът, защото в здравеопазването са планувани да се извършат неща, за които не са предвидени средства. Например фонда за лечение на деца в чужбина, за него са предвидени 6 милиона за цялата година, а те към края на месец юни вече са изчерпани, така че на нас ни трябват още 6 милиона”, каза още министър Таня Андреева. Добави Коментар