Тежки изисквания спъват бъдещите строители на Подземния град в Морската градина
Изключително тежки условия е заложила Община Бургас при избора на изпълнител за проектирането и строителство на Подземния град. Обществената поръчка е с прогнозна стойност 1,75 млн.лв., без ДДС и стартира преди дни. Оферти по процедурата ще се приемат в администрацията до 19 септември.
Експерти сочат като
препъни камък няколко от поставените
ограничения, които от една страна могат да станат
причина за обжалване на поръчката пред
Комисията за защита на конкуренцията/КЗК/
и евентуално да забавят изпълнението
на амбициозния проект, а от друга просто да доведе до липсата на кандидати, както се случи с доставката на общински кораб.
Едно от тези условия например е свързано с размера на реализирания оборот за последните три години. За тази поръчка той трябва да е минимум 2,5 млн.лв. И ако това изискване е изпълнимо за голяма част от участващите в обществени поръчки, то със сигурност изискванията в техническата част ще затруднят множество фирми или обединения. Първо и задължително изискване е наличието на договор за изпълнението на обществена поръчка с аналогичен предмет на дейност в последните пет години. На пръстите на едната ръка обаче се броят изпълнението на подобни проекти в страната, нещо, което със сигурност ще възпрепятства редица български компании да участват в процедурата. От участниците се изисква освен традиционните специалисти по строителство, да да депозират договори с ръководител, завършил висше образование с профил „Изкуства“, такъв с диплома за „сценарий“ или „видеорежисура“, както и експерт звукооператор.
Пред Флагман.бг. ресорният зам.-кмет, отговарящ за тази обществена поръчка Йорданка Ананиева разкри, че за предишен опит ще бъде призната всяка дейност свързана с изграждането на атракционни. „Подробно сме описали какво означава „подобна обществена поръчка“. Трябва да видим поне един изпълнен обект от фирмата-изпълнител. Защото проектът наистина е важен за града и без доказан опит няма как да бъде избрана фирма, която не е работила в сферата на атракциите. За минал опит ще признаем всеки вид подобна атракция основана на звук, светлина, шоу и иновации“, обясни Ананиева. По думите й „рамката била широко разтворена за всички участници“. Сама обаче признава, че трудно една фирма би имала възможност да спечели процедурата. „Това по-скоро са дейности за консорциуми заради спецификата на предвидените дейности“, уточни тя.
Йорданка Ананиева каза още, че след като се избере фирмата-изпълнител, следва процес на проектиране, внасяне на идейния проект пред Експертния съвет по устройство на територията/ЕСУТ/. Бъде ли одобрен, ще се премине към разработването на техническия, а след това ще стартира и реалното изпълнение на проекта. „Дали сме срок за проектирането в самата тръжна процедура от 90 дни. За изпълнението на самия обект срокът е 270 дни. В тези срокове фирмите участници трябва да реализират проекта. Така че се надявам за следващия летен сезон да имаме възможност да посрещнем първите туристи“, обобщи зам.-кметът на Бургас.
Припомняме, че Подземният град се финансира със средства от финансовия инструмент „Джесика“, които ще бъдат възстановени в срок от седем години. Проектът е на обща стойност 2,2 млн.лв. с ДДС.
Сериозно ли мислите,че бургазлии ще предпочетат да се спускат под земята,когато има толкова много места където може да се прекара приятно.?
Това е някакво недомислие,а тези милиони могат да се инвестират в нещо полезно за децата на най добрия град за живеене.Например!