Окончателно: Айтоският лихвар Кютука почти невинен - получи три години условно, без глоба и конфискация на имущество
Страховитият айтоски лихвар Лютви Алиев Мехмедалиев, известен като Кютука, се размина с тригодишна условна присъда. Заслугата е на двамата бургаски адвокати Пламен Найденов и Димитринка Радева, които го защитаваха пред Апелативния съд и пред Върховния касационен съд. Решението е на ВКС от 22 юли т.г. и не подлежи на обжалване. Имуществото на 46-годишния айтозлия, който се превърна в демон за местните хора и митовете за него бяха по-страшни дори и от тези за Митьо Очите, няма да бъде конфискувано. Все пак висшият съд реши да отнеме на основание чл.53, ал.2, б.”б” НК сумата от 65 300 лева, която е размерът на придобитото чрез престъплението имущество.
Така ВКС се смили над Лютви Мехмедалиев, тъй като Бургаският апелативен съд му даде на 5 декември м.г. 4 години зад решетките. Именно според обвинението той е получил доходи от 65 300 лева. Делото се разглеждаше за втори път в Бургаския апелативен съд след като беше върнато на въззивната инстанция от Върховния касационен съд за ново разглеждане през юни м.г.
В края на юли т.г. съдийският състав на ВКС с председател Севдалин Мавров и членове Даниела Атанасова и Красимир Шекерджиев преценил, че към момента на отдаване на парични средства на една от жертвите, Кютука не е уговарял лихва. Парите били дадени с оглед приятелските отношения и желанието на свидетеля да закупи автомобил от чужбина. Едва след това, когато не изпълнил задължението си да върне заетите средства, е съставен договор за заем, била е уговорена лихва и впоследствие този документ е послужил за осъждането на свидетеля в развило се гражданско производство.
Припомняме, че самото дело срещу Кютука е не по-малко скандално от престъпленията, в които е обвинен. През май 2010 г. той бе оправдан на първа инстанция от Бургаския окръжен съд. Присъдата бе на съдия Мъгърдич Мелконян.
През декември 2010 г. обаче състав на Бургаският апелативен съд, председателстван от Георги Кошничаров, отмени присъдата на Мелконян и произнесе друга – 5 години затвор ефективно, като го призна за виновен в извършване на нерегламентирана банкова дейност и присвояване на имущество чрез фалшифициране на документи.
Жертвите на Кютюка били най-обикновени хора, които вземали заеми. Обикновено те трябвало да плащат по 3 процента лихва на седмица. Така за няколко месеца сумата се увеличавала лавинообразно и длъжникът затъвал все повече. Тогава Кютука се намесвал и му предлагал да "помогне". Помощта се изразявала в подписването на документ за прехвърляне на определен имот на него. Много често за заем от 1000 лв. Мехмедалиев се сдобивал с апартамент в Айтос или Карнобат за 10-12 хил. евро. Който не се съгласявал, бил смазван със заплахи и мъчения. Освен сицилианската примка, Кютука прилагал като мъчения горене по стъпалата с ютия и обесване с главата надолу.
Има информация, че е кредитирал и бизнесмени от Карнобат, Ямбол, Сливен и Бургас.
З а кокошка няма прошка а за кютюков моооже!!!!!!!!
Къде са сега протестиращите и интилигентините бе.ЧАО БГ.