ЮНЕСКО оставят нестинарството, само ако няма кебапчета
Делегати от цял свят се събраха в Созопол за първата по рода си у нас световна среща на регионалните центрове за опазване на нематериалното културно наследство под егидата на ЮНЕСКО. В страната ни се намира и единственият в Европа регионален център на световната организация. Останалите пет по света са в Република Корея, Япония, Китай, Перу и Иран.
На срещата бе обсъдено опазването на културните ценности у нас и съхраняването им. За сега няма опасност нестинарството да бъде извадено от списъка уточниха от регионалния център на ЮНЕСКО.
„Ако даден елемент от нематериалното културното наследство бъде включен в списъка на застрашени елементи, това не означава че страната която го е предложила я грози непосредствено изваждане като наказание.” – обясни директорът от централата на ЮНЕСКО в Париж, в областта на нематериалното културно наследство Сесил Дювал. Тя подчерта, че всички традиции съхранени от миналото не трябва да бъдат осъвременявани, променяни и модернизирани. Задължително трябва да има последователи и приемственост, което пък трябва да бъде подпомагано от държавата. В противен случай обичаят и културното наследство ще отмре във времето и трябва да бъде извадено от листата на световната организация.
България има огромен шанс да получи друго поредно признание от ЮНЕСКО в областта на нематериалното културно наследство. Изборът му ще стане от световната организация през декември следващата година. До момента като такива са признати единствено нестинарството и таланта на бистришките баби. Страната ни е предложила нови шест елемента, като само един от тях има право да получи признание. Те са: уникалният поминък - чипровски килими, двугласното пеене в Неделино, песента „Минало, настояще, бъдеще” от село Сатовча, обичаят „Сурва в Пернишко”, читалището като институция и събора в Копривчица.
1300 год. България съществува без Юнеско, но без кебапчета не може да изкара и 1,3 години.
Даже едни избори не могат да се проведат без тях.