Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

На морето: Лекуват махмурлук срещу 300 лв.

Алкохолните подвиззи на туристите ще им струват 300 лева, ако попаднат в токсикологията
Ключови думи: махмурлук, лекар, Черноморие, Слънчев бряг,

На морето лекуват махмурлук срещу 300 лева. По толкова пари трябва да броят препили чужденци на плажа, ако попаднат в клиниката по токсикология във Военноморската болница във Варна или в Бургас. 300 лева струва еднодневната детоксикация на изпаднали в несвяст след запой руснаци и други граждани от страни извън ЕС. Чужденците от Европа минават по-тънко, защото в клиниката признават здравните им книжки, пише Стандарт.

По-солено излиза тази година прегледът в морските курорти за турист, пипнал вирус или чревна инфекция. Близо 200 евро струва лечението на летен грип например в Слънчев бряг. Цената на антибиотика е последния проблем на пациента. Разходите набъбват най-много от прегледите и кръвните изследвания. Повечето поликлиники в курорта работят на твърдо фиксирани такси от 50 евро първичен преглед. Толкова струва и посещението в медицинските кабинети в "Св. св. Константин и Елена" и Златни пясъци, където няма нито един лекар, който да работи със здравната каса. Още толкова пари туристът трябва да брои за диагностициране от специалист. Според ценоразписа в трите кабинета в "Св. св. Константин и Елена", разположени в различни хотели, вторичният преглед струва 50 лв., венозната инжекция - 40 лв., превръзката на открита рана - 30 лв., а подготовката на документи за застрахователите - 10 лв. Транспортът с линейка излиза 3 лв. на км. Във Варна пък частните линейки возят срещу 30 лв. в рамките на града и по 1 лв. на км отгоре извън него. Ако болният е неподвижен и в сградата няма асансьор, таксата скача с 5 лв. на всеки етаж. На много места по морските курорти обаче цените за прегледи и манипулации не се обявяват на видно място в медицинските центрове.

Проверка на "Стандарт" показа, че в Слънчев бряг рентгеновата снимка е 50 евро, а ехографът е между 30 и 40 евро. За поставяне на инжекция туристите броят от 5 до 10 евро в зависимост в кой медицински център ще попаднат. Лечението на чревни инфекции и гастритните проблеми струва средно по 100 евро. Приблизително толкова излиза и гипсът, но само ако не се налага операция.

Солидните суми за преглед в курортите стресират българите, признават лекарите по морето. Те споделят, че често правят жест към сънародници, като за дребен проблем ги записват като спешни пациенти. В някои случаи правят отстъпка - само 25 евро за преглед. Другият вариант е болните да отидат до Варна или Бургас, но там пред лекарските кабинети се чака с часове. Ако туристите си носят синята здравна книжка, плащат само стандартната потребителска такса от 2,90 лв. в болниците на големите градове. Често обаче хората я забравят и тогава дължат 30 лв. за преглед при джипи и 50 лв. - при специалист. В поликлиниките за инжекция и мерене на кръвно взимат по 6 лв., а за превързване на рана - 10 лв. Цените във Варна са в пъти по-ниски от курортите. Част от ДКЦ-тата са обявили 50% намаление за редовни кешови пациенти, каквито са руснаците с имоти по морето.

 

Всеки български гражданин, без значение дали е осигурен или не, има право на безплатна спешна помощ в животозастрашаващи състояния. Спешната помощ е безплатна и за гражданите от ЕС срещу предоставянето на европейска здравна карта. Всички чуждестранни гости обикновено имат и здравни застраховки за престоя си тук, които им гарантират безплатен достъп до спешни медицински услуги. Неспешните прегледи обаче се заплащат по цени, които са определени от лечебните заведения.

Всеки българин с редовни здравни вноски има право и на безплатен преглед при джипи на морето, ако му представи здравноосигурителната си книжка. За посещението той ще заплати само потребителска такса. Ако човек потърси медицинска помощ без здравноосигурителната си книжка в извънболничната помощ обаче, ще трябва да заплати услугите по съответните цени на лекарите. Ограничения за тях пък няма. Достъпът до болница е различен. Там ще ни приемат без пари и без книжка, стига да сме с редовни здравни вноски.

1
Коментара по темата
1.
*********
21.07.2020 13:11:34
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
  Добави Коментар
Пие специфична спе*ма, защото... Вокалният педагог казва, че е полезно Кънчев с двойна грешка... За Роналдо
Пияницата, който отне два живота, съжалявал, но го оставиха в ареста Обвиняемият Тодор Нейков е без книжка от катастрофата на "Тракия", но често се качвал зад волана Бой в метрото в София Младежи са с наранявания
Отиде си известен режисьор Този свят напусна Ив Боасе Пребиха 20-годишен в София след катастрофа Агресивен шофьор слязъл от колата си и нападнал младият мъж, счупил и стъклото на колата му
Протестиращи затвориха път в България, има задържан Граждани са недоволни от битови условия Откриха мъртви трима американски войници Автомобилът на военните потъна във воден басейн 
Ад край Луковит, тежкотоварен автомобил уби дете  Водачът на камиона, разбира се, е освободен, защо да го задържат, пита Диана Русинова Мъж отиде на гости на 42-годишна пловдивчанка, тя го... Нападна с нож
Човек бере душа след нападение от мечка До България Дете падна от тераса В България