Парадокс: Интелигентен младеж краде скъпи книги от лятната читалня в центъра на Бургас (СНИМКИ)
Типично по байганьовски, посред бял ден вчера млад мъж най-нагло открадна пред очите ни две чисто нови и скъпи книги от Лятната читалня в центъра на Бургас, разказа пред Флагман.БГ Тинка Батлева, доброволец към организацията на читалнята. Благородната инициатива е организирана от книжарница „Хеликон“ и Община Бургас. Наш екип се натъкна на тази парадоксална история, доказваща как българинът трудно възприема европейските практики и до септември, когато приключва кампанията, едва ли ще остане и една книга за четене.
Десетки български издателства са дарили свои книги за каузата, като жанровото разнообразие е голямо, а четива има и за малки, и за големи. Абсолютно безплатно всеки бургазлия и гост на града може да вземе книга от щандовете на малката библиотека, разположена пред хотел „България“, да почете и след това да я върне.
Организаторите обаче явно не са подозирали какви библио клептомани и меркантилни хора се разхождат по улиците на града, тъй като не искат нищо в замяна от „читателите“ си – не записват имена, телефони, адреси, не дават билет или някакъв друг отличителен знак за всеки, който идва да „чете“.
Инициативата се провежда за втора поредна година. Миналото лято обаче е било по други правила – носиш от вкъщи стара книга, вземаш нова, прочиташ я и след това я връщаш обратно в замяна на своята книга. Уви, тази схема не е сработила. Доброволките, които участват в инициативата, разказаха как книгите буквално са изчезнали за два дни. Хората идвали, носейки по цял чувал стари и изпокъсани книги, вземали новите и отпрашвали, без да се върнат. Продавачите на книги втора употреба пък изкупили чисто новите книги по 0,50 лв., независимо от реалната им стойност.
Тази година сагата се повтаря, но този път дори не е необходимо да носиш или даваш нещо в замяна. Новите книги със съвременна българска и чужда литература, с класически издания и детски книжки, сред които и колекционерски издания, са подредени в библиотеката на открито и всеки има достъп до тях. Списък с наличните издания обаче липсва и не би могло да се разбере кои са откраднатите от младия „читател“ книги. Охрана за читалнята не е осигурена от Община Бургас или книжарница „Хеликон“, няма видео наблюдение, няма начин крадците да бъдат възпрепятствани. Двете жени, които отключват сутрин читалнята, нямат списък с наличните заглавия и нямат физическата възможност да следят какво прави всеки, който идва на щанда, тъй като продават и билети за най-разнообразни събития от културната програма на града.
Организаторите се надяват, че младежът всъщност е забравил да върне взетите книги, ама надали. Докато разговаряхме с тях, „читателят“ поиска не една, а две книги, след което отпраши в неопределена посока, без да ги върне. Обиколихме тук наоколо, няма го, каза Батлева и обясни, че същият човек е идвал и вчера. Крадецът дошъл към 12 часа на щанда и откраднал две дебели нови книги. Точно в този момент дойдоха много хора и нямаше как да проследим кои книги е взел, няма и камери или охрана, обясни Тинка Батлева. Тя описа крадеца като млад черноок младеж, с късо подстригана коса и отзад с опашка, прилично облечен, с риза и панталон. Младежът е около 25-30-годишен и по нищо от външния му вид не личало, че ще задигне книги. Вчера отново дойде това момче, повъртя се доста, каза Батлева.
За четящия човек книгата не е стока, а богатство, заяви една от доброволките за безплатната за бургазлии лятна читалня на открито. Оказва се обаче, че все още това не е принцип за българина и дори най-благородната инициатива може да бъде опорочена. Явно „четящия човек“ е твърде общо понятие, а книгата за българина е стока, а не богатство. И докато в държави като Германия практиката на безплатните читални е създадена от доста години, а библиотеките работят до 23 часа вечерта и дори до по-късно, по-голямата част от нас българите остава на това отблъскващо меркантилно ниво, която шеговито наричаме „шамар да е, аванта да е“.
Идеята на организаторите на лятната читалня е да се популяризира четенето и приемането на книгата не за стока, а за интелектуално богатство. От рафтовете на лятната читалня всеки може да си вземе безплатно книга, която да прочете на пейките в градинката. Единственото условие към четящите е да я върнат, след като приключат с нея. Организаторите се радват на доста посетители, като най-голям е интересът от страна на най-малките читатели - децата. Те са привлечени от щандовете с най-разнообразни книжки с приказки, с истории за извънземни, вампири и върколаци, които разкриват фантастични светове.
По-претенциозните сред читателите в Лятната читалня търсят книги с най-разнообразна тематика, сред които такива за диети, кулинарни книги. Най-често се търсят класики като „Карл Май“, но идват и хора с интерес към Стивън Кинг и други автори на фантастика. Пенсионерите, които имат най-много време за четене на книги, търсят и книги, свързани с богословие. Щандовете на читалнята са подредени така, че всеки може сам да си избере какво да прочете. Разделени са на детска литература и литература за възрастни. Българските читатели явно не са свикнали да получават книги безплатно и за тях все още тази практика изглежда странно.
Тинка Батлева разказа, че към безплатните книжки посягат най-често най-малките. Желание да четат имат и много руснаци и англичани, за които обаче все още няма четива на техния език. Книгите по рафтовете са предимно нови, на известни автори и по популярни теми. И въпреки присъствието на разказите на Паулу Коелю, напудрени миски в читалнята не се срещат, казват шеговито доброволките. „Тук миски не идват. Миските са на морето, на Cacao beach, в Лозенец. Никоя от тях не се зачита в книги“, каза една от огранизаторките.
Посетителите оставали изненадани, че могат да си вземат книги, без да плащат, а обяснението на доброволците е, че по този начин хората се учат на култура.
Лятната читалня е първото събитие от националния фестивал „Четящия човек” и се организира от книжарница „Хеликон” и Община Бургас. Тя ще бъде отворена до 13 септември, когато ще се проведат и редица други мероприятия в подкрепа на кандидатурата на Бургас за европейска столица на културата през 2019 г.
Виж галерия от снимки на разнообразието от заглавия в безплатната лятна читалня на открито: