Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Готвят по-висок данък “здраве”
У нас държавата осигурава децата, студентите, пенсионерите, инвалидите и безработните до една година
Управляващите ще обсъждат дали здравната вноска да се увеличи от 8 на 9% от работната заплата, съобщиха източници на “Труд”. “Предложението е на Българския зъболекарски съюз, не зная дали ще бъде подкрепено, тепърва предстоят дебати”, коментира здравният министър д-р Таня Андреева. Потърсен за коментар, председателят на БЗС д-р Борислав Миланов обаче заяви, че с него такива разговори не са водени. “Ако съюзът ни има каквото и да е становище, то се отразява в писмена форма”, обясни д-р Миланов.
Той добави, че единственото, което повтаря от много време и има нещо общо с 9-те процента вноска, е, че когато за първи път е подписан рамков договор с НЗОК у нас през 2000 г., парите за дентална помощ са били 9% от бюджета на касата.
"Днес вместо да се увеличават, те са паднали на 3 на сто. БЗС настоява за реално остойностяване на лечението у нас, както и денталните лекари да не са поставени в ъгъла. А решението за повишаване на здравната вноска е въпрос на политическа воля”, каза още д-р Миланов.
До 2009 г. “данък здраве” бе 6 на сто от минималната работна заплата. Правителството на тройната коалиция го повиши на 8 на сто с идеята със събираните пари от увеличението да оперират допълнителните частни фондове за здравно осигуряване, които да покриват пакет от дейности, неплащани от НЗОК. Това така и не се случи.
Същото искаше да стори и ГЕРБ, но не го направи. А накрая финансовият министър Симеон Дянков национализира натрупаната сума от здравни вноски в размер на 1,4 млрд. лв.
Депутати от ГЕРБ коментираха вчера, че вместо властта да търси начини да накара над 1,2 млн. българи, които са без здравни вноски, да започнат да се осигуряват, тя ще натовари допълнително изрядните платци.
Още миналата година поставеният от ГЕРБ шеф на касата д-р Пламен Цеков, когото парламентът освободи, заяви, че от неосигурените губим по 500 млн. лв. годишно. Но не предприе никакви мерки тези суми да бъдат събрани.