Бургас почита войвода Васил Чекаларов с панахида
“Преди няколко дни се свързах със собственика на ИК Синева, господин Христо Георгиев. Това е издателството, което е издало книгата “Васил Чекаларов Дневник”. Молбата ми към него беше да ми предостави електронно копие на книгата (предпечатната подготовка), тъй като тя е издадена в много малък тираж и по този начин да я съхраня и аз. За съжаление книгата е издадена доста отдавна и ще е трудно да се намери това, което искам. Господин Георгиев обеща да потърси, но шансът е много малък. Та с него стигнахме до идеята за преиздаването на книгата. Оказа се също, че г-н Георгиев е събрал и допълнителни материали, които иска да включи”, сподели във фейсбук Стоян Чекаларов.
За да се издаде книгата, обаче, е нужен спонсор. Между 3000 и 4000 лева са необходими, за да се осъществи идеята на Чекаларов.
Васил Христов Чекаларов е роден през 1874 г. в село Смърдеш, Костурско.
Васил Чекаларов първоначално учил в гръцко основно училище, откъдето научил гръцкия език така, както родния си български. По негово настояване баща му го прехвърлил да учи в българско училище, в което завършил IV отделение. След училище Васил помагал и изучавал занаята на баща си, а през ваканциите работил с него по строежите в Гърция, мечтаейки един ден да отиде да учи в България. Тази му мечта се сбъднала донякъде след години, когато, работейки като строителен работник в Шумен, завършил и вечерна гимназия.
През младежките му години, както в цялото Костурско и Леринско, така и в Смърдеш, продължавала борбата срещу гъркоманите, в която и той взел участие. През 1894 г., както пише неговият биограф Христо Силянов, той се „прочува като главен герой в една любовно-патриотична авантюра” с една гръцка учителка, която авантюра го довела до Костурския затвор. И до днес тази Чекаларова любовна история, станала вече на песен, се пее от гърците. От затвора той успял да избяга, начело на група съзаклятници, по най-смел и изкусен начин, като успели да се измъкнат от полицията и войската през Корещенските и албанските планини. Следващите години той прекарва в България, опитвайки няколко от усвоените още в Костурско занаяти - обущарство, каменоделство и зидарство. През тези години не без гордост той се хвалел, че коминът на Балабановата фабрика в Мездра е построен от него.
В София Чекаларов е председател на костурското благотворително братство и като такъв, взел дейно участие и в работата на легалната Македоно-одринска организация в България - Върховния македоно-одрински комитет, начело на който стоял Борис Сарафов. Оттогава започнала да ги свързва тясна дружба, продължила до края на живота им.
Първоначалната му дейност, свързана с Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО), била мисията му за закупуване и въоръжаване на Костурско с пушки и оръжие от Гърция. За това най-много му помагало съвършеното познаване на гръцкия език и обичаите на гърците, а умелото му дегизиране го правело неуловим, въпреки че негов портрет бил разпространен и гръцката полиция го издирвала, за да го арестува. През тези негови пътувания до Гърция той е един от най-търсените и непрекъснато му се устройват хайки и засади, от които успява винаги да се измъкне невредим. Добави Коментар