Волене, а при д-р Лорис Сайян ще ходиш ли днес, или да?
Днес е ден за бургаски визити на Волен Сидеров. След като се насити на скандали с тв репортери на бензиностанция OMV в петък и се накрещя с мегафон пред офиса на СКАТ през уикенда, а хората го замеряха с яйца, днес лидерът на „Атака“ се е отдал на по-изтънчени занимания – първо посети областния управител Павел Маринов, а после и кмета Димитър Николов.
И на двете места Волен външно изглежда стабилизиран, но вътрешно явно не е, защото и пред двамата си домакини той твърдеше, че босът на СКАТ Валери Симеонов имал 20 порно канала, 4 от които били хомосексуални.
По-вероятно е друго – на следващите избори, които ще са скоро, националистическият вот да се прелее към партията на Симеонов – НФСБ, а нежната приятелка на ДПС - „Атака“, да остане извън парламента.
Затова Волен, вместо да се занимава с обществени дела, може да направи нещо за себе си. Например да посети известния в Бургас доктор Лорис Бердж Сайян - прегледи, диагностика, лечение, психотерапия на почти целия психиатричен спектър. Може да го намери в Центъра за психично здраве, където д-р Сайян е управител. Или да го потърси в частния му кабинет до Славейковото пазарче - от понеделник до петък между 16 и 19 часа. Има и телефон, Деница може да му го намери в интернет.
Ректорът на УАСГ, кръгове от правителството и политически централи заформиха пореден грандиозен скандал на задкулисието.
Днес в 14,30 ч. в зала 230 на Университета по архитектура и строителство босът на „Газпром” Алексей Милер, който е на официално посещение в нашата страна, трябва да бъде тържествено обявен за "доктор хонорис кауза". Всички в университета обаче са в шок, защото нито знаят, нито са чували за скандалната номинация. Тя се пазела в тайна и дори в програмата на госта не е обявена. Това разкриха пред Faktor.bg източници от просветното министерство, които в последния момент били поканени на официалната церемония.
Странната номинация била направена миналата сряда – 3 юли, от Хидротехническия факултет. Самият ректор на УАСГ, проф. Красимир Петров, е кадър на този факултет и има силно лоби за влияние в него. Факултативният съвет бил събран спешно на извънредно заседание и без обсъждане членовете му били приканени да подпишат предложението до академичния съвет за удостояването на газовия бос с най-престижното звание. На 5 юни, петък, членовете на академичния съвет получили неочаквано покани, че на 8 юли, понеделник, ще се проведе тържествено заседание.
Беше някъде след 14,30 часа в петък, получих на мейла си съобщение за този извънреден и спешен съвет. Паралелно с това ни уведомяваха, че в деловодството трябва да подпишем удостояването на Алексей Милер за "доктор хонорис кауза". Знам от други колеги на академичния съвет, че чак в неделя са разбрали за това нагласено заседание, а номинацията на Милер за всички е като гръм от ясно небе. По график за тази сряда бе насрочен последният редовен академичен съвет, за който всички бяхме уведомени по надлежния ред. Този, който трябва да се проведе днес, според правилата и Устава на учебното заведение, е напълно нелегитимен. Невероятно е, че за пет дни може да се извърви процедурата за присъждане на "доктор хонорис кауза", която обикновено отнема около месец и поливана. Това обясни пред Faktor.bg професор от архитектурния факултет, пожелал анонимност.
Той и колегите му са категорични, че тази номинация е напълно незаконна и в нарушение на всички правила в УАСГ. Това я превръща в скандална, защото без разисквания, без легитимни заседания, дебат и реална мотивация Милер е пробутан задкулисно да получи званието.
За архитектите и строителите още по-загадъчно е, че газовият бос, който е икономист по образование, става "доктор хонорис кауза" в техния университет, след като логично е тази титла да му бъде присъдена от УНСС или от Стопанския факултет на Алма Матер. В УАСГ даже нямало катедра „Газопреносни системи”. Едно от обясненията е свързано с личните бизнес проекти на ректора проф. Петров. Все още за проекта „Южен поток” няма изготвен ОВОС – оценка на въздействието върху околната среда, а проф. Петров се занимава с такъв бизнес. Чрез присъждането на званието вероятно си подготвя условия, за да налапа апетитната поръчка. Други експерти пък съзират дългата ръка на Сергей Станишев, който чрез брат си арх. Георги Станишев е въздействал на ръководството на УАСГ да окажат почести на руския гост.
В архитектурно-строителния университет преподавателите са категорични, че скандалното удостояване на Милер е потъпкване на академизма и използване на едно висше учебно заведение за политически цели. Те са гневни, че всичко е станало тайно и задкулисно и даже са нямали реална възможност да реагират срещу тази политическа манипулация. В УАСГ се съмняват, че процедурата е законна и легитимна и възнамеряват да потърсят отговорност от ректора и да поискат отнемане на научната титла.
Преди 5 години в подобен скандал ректорът на Великотърновския университет се опита да забърка учебното заведение в старата столица. Тогава бе номиниран за "доктор хонорис кауза" руския президент Владимир Путин, но срещна яростна съпротива от студентите, академичните среди и цялата общественост на Велико Търново.