Артроскопията решава бързо проблемите с болката в коляното
-Нараненото коляно от най-честите ортопедични увреждания в нашата практика и в повечето случаи е резултат от спортен инцидент, или е възникнало след падане, или дори по време на всекидневни дейности като навеждане, продължително приклякване. Може би във Вашия случай сте живели с болката в продължение на години и дори не можете да си спомните кога за последно сте чувствали коляното си добре. Обичайните дейности като кратки разходки в парка, слизане и качване по стълби или влизането и излизането от кола са се превърнали в неимоверно изпитание за Вас. Какъвто и да е случаят, резултатът е един и същ – коляното Ви боли и вече не можете да се радвате на живот без физическа болка.
-Какво се уврежда и откъде идва болката?
-В коляното има два типа хрущяли – менискус и ставен хрущял: И единият, и другият могат да бъдат увредени при травма, натрупани натоварвания или напредване на възрастта. От двата вида, по-чести разкъсвания се наблюдават при менискуса. Най-често извършваната ортопедична процедура в днешно време е артроскопия на коляното.
-Кое може да причини разкъсванията?
-Разкъсване на менискуса се наблюдава често при навеждане или прикляквания. Разкъсването на хрущяла често възниква заедно с други коленни увреждания, например на връзките. Има и определени условия, при които причината за разкъсване на хрущяла е неясна и с минимална по сила увреда. Остеоартритът също е хрущялен проблем и е в следствие на напреднала възраст и износване. Обикновено пациентът със скъсан менискус изпитва болка и/или неприятно стържещо усещане вътре в колянната става. Коляното е подуто, отточно(„събира вода”). Ако разкъсването е сериозно, може да има и други симптоми като сковаване, пукане, прищракване или блокиране на коляното. Колкото повече са разместени разкъсаните части, толкова по-остри са симптомите. Целта на хирургическата намеса е отстраняване на тази разкъсани частици. Смята се, че когато менискусът е скъсан, съществуват няколко причини за болката в коляното.
Първо - скъсаните участъци са хлабави и се движат и разместват, като причиняват щракащо и пукащо усещане, както и блокирането в коляното и отока му.
Второ - коляното е загубило подкрепата на менискуса /спомнете си, че целта му е да служи като шоков филтър/. Когато менискусът е скъсан, той не е в състояние да подсигурява нормално намаляване на ставните сили. Загубата на опора е пропорционална на размера на разкъсването.
-Защо се налага артроскопска хирургична намеса?
Артроскопската хирургична намеса в голяма стeпeн намалява болката в коляното, тъй като чрез нея се отстраняват болезнените частици.
-Как се диагностицира увреждането?
-След преглед или рентгенова снимка, която обикновено проверява наличието на артрит, калциране и шипове. MRI може да бъде осъществена, за да помогне правилното поставяне на диагноза, както и да установи наличието на кисти или дегенеративни промени в ставата.
Модерната образна диагностика в никакъв случай не може да замести квалифицираният ортопед.
-Как се лекуват разкъсванията и какви са вариантите?
-Основният водещ фактор е болката. Лечението се определя от интензивността на симптомите, а не просто на положителен MRI. Ето защо, когато са налице увреждания, причиняващи значитeлна болка, лечението включва хирургична намеса. Първоначалните мерки за намаляване на болката са: налагане с лед, както и нестероидни провитовъзпалителни средства.
-В какво се изразява колянната артроскопия като операция и лечение на менискуса?
Този вариант трябва да бъде избран в случаите, когато симптомите при пациента не отзвучават или при повторното им появяване. Операцията е минимално инвазивна и краткотрайна. Извършва се чрез два разреза – всеки с дължина около 1см в предната част на коляното. Възстановяване на менискуса посредством зашиване на скъсаните части се прави в случаи при млади пациенти, при които разкъсването е чисто, без остатъчни частици. В по-голямата част от случаите обаче, увредената част се отстранява. Пациентът може да се прибере в къщи още същия или на следващия ден, да започне рехабилитация почти незабавно. Връщането към нормалния начин на живот е след свалянето на хирургичните конци, т.е. на 12-ти следоперативен ден.
2
Коментара по темата
2.
Камен Орешков
11.01.2018 18:22:30
В момента аз съм след артроскопия и вече повече от 30 дни не мога да ходя. Сега съм с една патерица. Защо немските лекари ми казаха, че възстановяването ми ще е доста бавно, след като казвате, че на 12 ден едва ли не подскача човек?
1.
Реми Драмалиева
23.06.2017 00:29:17
За доктор Бенкин четох и чух от приятели, познати само положителни отзиви. Освен, че бил голям специалист и страхотен човек :) Предстои ми артроскопия, много бих искала той да ми я направи!!!