Кметът на Сунгурларе капитулира пред с. Дъбовица, Ивелина Василева от ГЕРБ го довърши
„Всеки проект, прокламиран в полза на гражданите, е коректно да бъде консултиран с тях. Не само взаимодействието между местната администрация и жителите на общината го изисква, изисква го и законът. В този случай е предприета реализация на проект, който, първо, не е сведен до знанието на жителите. Второ – не е дадена възможност за публично обсъждане. И трето – основният проблем е чисто инженерен: Няма съответствие между самия технически проект и действията, които са предприети на терен, защото в самия проект не е предвидено това, което е стартирано като реализация - с намерението изцяло да се отрежат почти стогодишни дървета“, заяви пред Флагман.бг Ивелина Василева.
Проектът предвиждаше изсичането на растителност на 3000 квадратни метра, повечето вековни дървета в защитена зона в НАТУРА 2000.
„Аз разговарях с ръководителя на Управляващия орган на Оперативна програма „Регионално развитие” Деница Николова, която ме увери, че след многобройните жалби и сигнали, които са изпратени до различни институции и израза на притеснение от страна на Инициативния комитет на гражданите, самият кмет е осъзнал, че има допуснат дефект, че този проект не може да бъде реализиран във вида, в който е планиран, и се е отказал от финансиране за близо 1 100 000 лв. Стената би трябвало да бъде превенция на риска от наводнения, но де факто самите действия по прединвестиционното проучване, по хидроложките анализи не са направени в детайли и с качеството, които са необходими, и по-скоро подобна стена би могла да предизвика проблем, отколкото да реши такъв. Проблемите, които се появяват в населеното място при високи води и при по-обилни валежи, са от друго естество и нямат нищо общо със защитата на брега. Тази защита по естествен начин се осигурява именно от тези големи вековни дървета“, коментира Василева.
Според нея най-добре би било да започне изпълнението на подобен проект по коректния начин. Със сигурност има нужда да се прочистят коритата на двете реки, които минават покрай населеното място – Луда Камчия и Медвенска. Биха могли да бъдат предприети действия, които да служат за превенция на риска от наводнения. Биха могли да бъдат оползотворени средствата наистина за целта. Василева препоръчва на общината, когато си изготвят коректни документи, направят се съответните анализи и проучване, да кандидатстват отново за финансиране. Като се надява да бъдат разумни и ще се допитат до гражданите, които имат и желанието, и енергията да помагат. Дори и със собствени средства да изградят "байпас" като алтернативно и ефективно решение.