Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Избраният за председател на ДАНС Делян Пеевски е оттеглил молбата си за прекратяване на депутатския мандат, съобщи лидерът на ДПС Лютви Местан. Според юристи обаче Пеевски няма право да се върне. Спорът вероятно ще стигне до Конституционния съд.
Лидерът на ДПС Лютви Местан съобщи, че тази сутрин Пеевски е оттеглил молбата си за прекратяване на депутатския му мандат.
Позицията на движението е, че парламентът все още не е прекратил правомощията на Пеевски като депутат и той може да се върне в Парламентарната група на ДПС.
Според други юристи обаче Делян Пеевски няма това право.
Лютви Местан не изключи възможността Конституционният съд да се наложи да тълкува случая. Същото предположение изказа и Мая Манолова от БСП, според която казусът е описан в два текста от Конституцията.
Не се наемам да ги тълкувам. Според мен като юрист, една грешка, каквато беше изборът на Делян Пеевски, не може да бъде поправяна чрез друга грешка – чрез погазване на конституционните норми, каза Манолова, цитирана от "Фокус".
Повечето юристи обаче коментират, че Пеевски не може да се върне като депутат от ДПС, ако изборът му за шеф на ДАНС бъде отменен, защото мандатът му е бил прекратен още с клетвата, която положи като новоизбран председател.
В събота Пеевски излезе с писмо до медиите, че е готов да приеме решение на НС, с което да се отмени решението за избирането му за председател на ДАНС.
В това писмо Пеевски каза още, че умишлено не бил подписал акта за встъпване в длъжност, което според други юристи е основание Пеевски да претендира, че мандатът му като депутат все още не е прекратен.
Въпреки това Делян Пеевски още в петък се срещна в качеството си на председател на ДАНС главния прокурор Сотир Цацаров и с вътрешния министър Цветлин Йовчев.
Моето лично мнение, без да ангажирам никого, е, че не е необходимо да има втори подпис. Той е положил и клетва, и има акт на Народното събрание за назначаването му. Макар и да няма подпис за встъпване в длъжност, той вече е там, коментира бившият конституционен съдия Неделчо Беронов пред OFFnews.
Според Закона за ДАНС, мандатът на председателя може да бъде прекратен "по негово искане", при смърт или след изтичане на мандата му.
Това се случва само след молба от председателя на ДАНС за предсрочно освобождаване, адресирана до премиера, който да внесе искането за разглеждане в парламента, обясни пред "Дневник" адвокатът от "Програма достъп до информация" Александър Кашъмов.