Пиарката на полицията Цвети Рандева брани костенурките на пътя, спасила 7 за месец
С нестандартна мисия се е заела говорителката на ОДМВР Цветелина Рандева през свободното си време, научи Флагман.бг. Пресаташето на бургаската полиция спасява беззащитни костенурки по пътищата. Днес тя дарила с втори живот 7-мо земноводно за месеца, открито на пътя между колите до Равадиново. Животното било веднага пренесено в Морската градина в Бургас където то се чувства в естествена среда.
„Освен хора, много невинни животинки измират по пътищата. Вчера видях размазан таралеж от коли край „Черноморец”, разказа полицейската пиарка”, която неуморно пише бургаската хроника всеки ден.
Повечето спасени костенурки били с много кърлежи. Цвети Рандева ги почиствала, преди да ги остави сред зеленината. Рекордът бил 17 кърлежа, впити в корубата на костенурка.
В същото време от пресцентъра на Община Бургас разпратиха днес съобщение до медиите, че младежи от Българово, Айтос и Бургас са посетиха спасителния Център за опазване на сухоземните костенурки в село Баня.
Там те имаха уникалната възможност да наблюдават на живо различни видове от тях и да научат повече за техния живот, биология и особености.
Посещението бе реализирано със съдействието на кмета на Българово Йордан Йорданов и Община Бургас, и е част от образователните дейности по проект „Екодоброволци в действие“ на СНЦ „Регионален младежки съюз“. Проектът е финансиран от Национален център „Европейски младежки програми и инициативи“ по линия на „Национална програма за младежта“ 2011-2015, подпрограма Младежко доброволчество и участие в доброволчески инициативи.
Силен интерес предизвикаха най-малките 10 – сантиметрови костенурки, които са се излюпили тази година и тепърва ще бъдат пускани на свобода като част от програмата на Центъра за възстановяване на популацията на вида. Младите природолюбители изслушаха и образователна лекция в залата на Центъра, където имаха възможността отблизо да видят изложбата от коруби на костенурки от различни краища на България.
Сухоземните костенурки, срещащи се на територията на България, са защитени от закона. С тази цел е създаден и Центъра в с. Баня. Дейността му е насочена към изследвания върху биологията и екологията на видовете, възстановяване и стабилизиране на популациите на територията на Източна Стара планина, чрез реализация на програма за реинтродукция на млади и конфискувани костенурки, спасяване и лечение на болни животни, популяризиране на проблема с опазването на сухоземните костенурки и местообитанията им.
Добави Коментар