Алексей Петров пусна сигнал във ВСС срещу Светлозар Костов
Основният подсъдим по делото "Октопод" Алексей Петров е депозирал сигнал във Висшия съдебен съвет (ВСС) срещу шефа на Специализираната прокуратура Светлозар Костов по повод явяването му на конкурса за административен ръководител на Апелативната специализирана прокуратура.
В сигнала, подаден на 11 април 2013 г., Петров се оплаква от медийните изяви на Костов по повод делото "Октопод" и твърди, че шефът на спецпрокуратурата е извършил множество нарушения на Етичния кодекс. Комисията по професионална етика с председател Ясен Тодоров все още не се е произнесла по жалбата на Алексей Петров.
Макар срокът за подаване на документи отдавна да е изтекъл, ВСС все още не е насрочил дата, на която да избере шеф на Апелативната специализирана прокуратура. Кандидатите са трима – освен Костов, другите са Даниела Попова, която в момента е и.ф. административен ръководител на АпСпП, и Димчо Георгиев, съдия от Апелативния спецсъд. На сайта на ВСС не е публикувана само атестацията на Димчо Георгиев и вероятно затова изборът се бави, макар обявята за конкурса да е публикувана в "Държавен вестник" още на 1 март т.г..
Прави впечатление обаче и нещо друго. На 16 април т.г. самият Костов пък е подал сигнал срещу друг участник в конкурса – Даниела Попова. В качеството си на и.ф. административен ръководител, Попова е назначила проверка на Специализираната прокуратура. Според Костов с това тя е нарушила принципа на почтеност и е настъпил конфликт на интереси – използвала е служебното си положение, за да влияе в частен интерес.
Извършена е обстойна проверка на ВКП, чиито изводи опровергават твърдяното от Светлозар Костов. Подробности не се съобщават.
В четвъртък изтича пък срокът за подаване на документи на кандидатите за постовете апелативен прокурор на София и градски прокурор на София.
До момента и за двете длъжности има по един кандидат.
Заместник-градският прокурор на София Божидар Джамбазов за трети път се явява на конкурса за поста апелативен прокурор на София.
Мястото е свободно, след като Ангел Илиев подаде оставка преди няколко месеца заради скандала със съмнителното случайно разпределение на делото САПАРД в САП. По този повод главният прокурор Сотир Цацаров внесе предложение във Висшия съдебен съвет (ВСС) за образуване на дисциплинарно производство срещу Илиев, което все още не е приключило.
Божидар Джамбазов участва в два предходни конкурса за апелативен прокурор на София. На 15 март м.г. той, заедно с Галина Стоянова и Йордан Стоев (и двамата заместник-апелативни прокурори на София) се явиха на конкурса, но ВСС не избра нито един от тримата и обяви нов.
Четирима кандидати подадоха документи – Джамбазов, Вичо Вичев, Стойчо Ненков и Ангел Илиев. На 12 юли 2012 г. съветът избра последният.
Божидар Джамбазов е представил концепцията за дейността на Софийската апелативна прокуратура (САП). В нея той е очертал и проблемите, които стоят пред САП: неясна идентификация на САП, невидимост на дейността й на фона на останалите прокуратури, както и на реалния ефект от работата йвърху прокуратурите от по-долните нива; недостатъчно използване на капацитета й за налагане на единни стандарти и единни практики в апелативния район; различен подход и различни решения на прокурорите от САП при идентични казуси; проява на чисто формален подход при реализирането на функциите на САП; недостатъчна активност при разглеждане на дела в Софийския апелативен съд;недостатъчно водеща роля при подпомагане специализацията на прокурорите; недостатъчно ясни критерии при командироване на прокурори в по-горните инстанции, като понякога се създава проблем за попълване на състава на по-ниските нива и така се затруднява нормалното им функциониране.
Прокурор Ваня Илиева от СГП пък е единствената, която до момента е подала документи за поста градски прокурор на София. Мястото се оваканти, след като Николай Кокинов пък подаде оставка заради скандалния запис с разговор между него, Бойко Борисов и Мирослав Найденов.
Прокурор Ваня Илиева работи в СГП от 2009 г., оценката й от атестацията е "много добра" Добави Коментар