Д-р Кулински: Евтините колбаси не са опасни, но са боклуци
Той уточни, че Е-тата са разрешени от европейското законодателство. “Ако са с номера от 100 до 200 в етикета, клиентът може да е сигурен, че е използвана боя, за да бъде стоката с по-хубав вид. Е от 200 до 300 пък означава, че стоката е с удължен срок на годност. Тези продукти са безвредни”, уверява д-р Кулински. Той обаче съветва хората преди да си купят колбас, внимателно да разгледат съдържанието, описано в етикета.
“Производителят е длъжен да изброи пълния състав в низходящ ред. Няма задължение да описва съставките в проценти. От това, което е посочено на първо място, обаче може да си направите сами извода дали кренвиршите например са месни или соеви. Колкото по-ниска е цената, толкова съдържанието на месото е по-малко. Механично обезкостеното месо обикновено се влага във всички продукти за термична обработка”, каза още експертът.
“Има стоки, които сравнително добре балансират между качество и цена. Лошото е, че в последните години купуваме най-евтините стоки, които по правило са и с най-лошо качество”, коментира д-р Кулински. Той предупреди, че е много по-опасно да се купува мляко или яйца от бабите по спирките, отколкото от магазините.
“Не купувайте стоки, за които нямате гаранция за качество! В магазините има строг контрол, докато на улицата всичко е със съмнително качество”, уточни Любомир Кулински. Добави Коментар