ПП СЕК: Монополите извиват ръцете на хората, както и на малкия и среден бизнес, трябва да ги спрем
Оцеляването на малкия и среден бизнес в България е подложено на изпитание за поредна година в условията на продължаваща икономическа криза, на свито потребление и на натиск във вид на сериозна конкуренция. Много български фирми през последните години фалираха.
Експерти на ПП Средна европейска класа са изготвили програма за защита на родните производители и дистрибутори от големите хранителни вериги, които диктуват условията на пазара.
„Големите вериги извиват ръцете на българските производители и доставчици. Натоварват ги с редица такси. Повечето вериги искат най-добрата цена на пазара, но те не гарантират най-добрите условия и най-добрите срокове на разплащане. Почти всички рискове остават за търговците ”, коментира водачът на листата на ПП СЕК за Бургас Константин Бачийски.
Търговските вериги не поемат почти никакви рискове. Бавят плащанията с месеци, а поради тази причина производителите изпадат в крайна задлъжнялост и даже и фалират.
ПП СЕК подкрепят инициативата съкращаване на сроковете на разплащане с подходящи закони и нормативни уредби. С различни механизми държавата трябва да се намеси на пазара.
В същото време потреблението е сведено до минимум, това от своя страна свива оборотите в икономиката.
„При увеличаване на търговския оборот, нарастват и данъчните приходи, сред които ДДС-то е най-голямото перо на приходи в държавата”, каза още Бачийски. Тоест държавата има по голям ресурс за преразпределяне без да се налага увеличаване на данъчната тежест.
Едно от предложенията от програмата на ПП СЕК е ускорено възстановяване на ДДС за всички изрядни фирми, а не само за големите данъкоплатци, както е виждането при други политически формации.
Бачийски коментира още: „За краткото време, от както съм в политическия живот на страната разбрах, че монополите не са само икономически, а че в България има и политически монопол, като двата типа монополи са пряко свързани. 23 години едни и същи центрове на влияние управляваха държавата. Политическият монопол създаде икономическият, а после той отново се превърна от икономически в политически. Затова мотото на нашата кампания е „Срежи веригата“ с номер 22. Ние искаме този процес на икономически и политически монопол в българското общество да се прекъсне. За 23 години не се сменяше политическият модел, а се сменяха само лицата, които го представляват. Сега в обществото е назрял момента да се случи това и разчитаме, че хората осъзнават това и биха били склонни да гласуват и за други партии, защото не вярват, че досегашните ще променят статуквото. Воля да се променят нещата, може да има само човек външен за системата на управление на държавата. Но дори и при такива външни лица е много трудно човек да отсее правилните хората, които биха могли да направят това и да защитят обществения интерес, защото се оказва , че и измежду тях преобладават хора зависими по някакъв начин от статуквото.“ добави младия политик.
Според него: На първо място политикът трябва да постави общественият интерес над личния и над партийния.
„Също така в България виждаме как много добри идеи биват отхвърлени, защото са подадени от друга партия, не от тези на статуквото, независимо, че са добри. Аз лично съм го изпитал на гърба си. Имах предложение общината да подкрепи финансово транспортните разходи за безплатна специализацията на бургаски лекари в Германия, но предложението ми беше отхвърлено. Преди заседанието идеята беше приета от всички, но в зала ГЕРБ не ме подкрепиха, защото ги бях атакувал по други теми, като таксата за битови отпадъци за нежилищни имоти.
Практиката ми показва, че много голяма част от политиците говорят едно по телевизията и съвсем друго, когато са на живо на четири очи. Затова смятам, народът трябва да ги избира според делата, а не според приказките.”, каза още Бачийски.