Фелдшерите излизат на протест след изборите
“20 години поставяме проблемите на всеки министър, който дойде на власт, но адекватен отговор нямаме. Няма законова основа и фелдшерите не могат да работят спокойно. Предлагаме да бъдем със статут на лекарски асистенти”, добавя Александър Александров. Той уточни, че в длъжностните характеристики на фелдшерите пише, че са задължени да извършват диагностични и лечебни грижи, законът обаче им забранява да правят това, тъй като са със статут като медицински сестри в здравната система.
“Настояваме да се промени законодателството. Исканията ни са подадени в нота в здравното министерството. Все още се надяваме то да излезе с ясна визия и да се изясни най-после, че се занимаваме с медицинска, а не със здравна грижа. Искаме да се възстанови и обучението на млади специалисти в университетите”, каза още Александров. Той уточни, че няма да допусне пациентите да пострадат от протестните действия на колегите му.
1600 фелдшери работят в спешните центрове. Заплатата им е под 500 лева.
“Трудовото възнаграждение на колегите ми е 450-500 лева, но това, което ни държи не са парите, а тръпката. Призванието ни е такова. Принудени сме обаче да работим и на друго място, защото доходите ни са ниски. Болката ми обаче е свързана с липсата на млади кадри, които да ни наследят. Няма хора, които да се обучават, а ние сме в пенсионна възраст”, добавя фелдшера Марин Вълков. Добави Коментар