Ще преговаряме с Турция за активиране износа на ток
Целта е да се нормализира производството на ток в страната, което в последните два месеца е ограничавано заради рекордно свитото потребление в страната и спадналия износ на електроенергия заради прекалено високите такси за транзита на потоците по мрежата на “Електроенергийния системен оператор“ (ЕСО).
Василев и заместникът му с ресор енергетика Божан Стоянов заминават в петък за Истанбул на работна среща с турския министър на енергетиката и природните ресурси Танер Йълдъз.
Търговският обмен на електроенергия с южната ни съседка бе възобновен в средата на 2011 г. след дългогодишно прекъсване на българския внос на ток заради спорове между двете страни около строежа на хидрокаскадата “Горна Арда“, което трябваше да стори турският “Джейлан холдинг“, но българската страна отказваше.
През юни 2011 г. обаче страната ни вместо да изнася български ток за Турция на практика транзитираше внос от други държави. В последните месеци, по данни на ЕСО, вече е бил увеличен капацитетът на преносните количества за Турция. Преносът на електроенергия до Турция става по открит през 2002 г. на границата 400-киловолтов далекопровод.
В Истанбул ще бъдат обсъдени редица енергийни въпроси, сред които и създаването на съвместен комитет между България и Турция по въпросите на енергетиката, съобщиха по-рано през деня от икономическото министерство.
Василев коментира още, че все още се търсят резервите да не се увеличи цената на тока от 1 юли, но има шанс тарифите да се запазят на сегашните си нива. По данни на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране(ДКЕВР) исканията на дружествата по веригата за промяна на цените им биха довели до поскъпване на тока с 15-20 на сто.
Министърът обясни, че вече са намерени частично резерви за задържане поскъпването на цената на въглищата, добивани в държавните Мини “Марица Изток“, а ТЕЦ "Марица-изток 2“ е внесла доклад в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, с който предлага да се намали цената на тока й. Ако регулаторът се съгласи, мегават електроенергия от държавната електроцентрала ще се продава за 63 вместо за сегашните 66 лв.
Продължават преговорите по формиране на цените от 1 юли с всички дружества, включително с производителите на енергия от възобновяеми източници, чиито мощности системно са ограничавани в последните дни, стана ясно от думите на Василев. Той коментира, че е логично когато интересите на част от дружествата са накърнени, те да се опитват да ги защитават. “Енергетиката у тежък отрасъл и винаги има натиск, но трябва да се следва натискът на гражданите, защото работим за тях“, каза министърът и обясни, че в последно време е показал, че не е лесно да бъде уплашен. Добави Коментар