Малките отдалечени от морето общини ще бъдат приоритет за ГЕРБ в следващия ни управленски мандат
Съдебният лекар Д-р Галина Милева е член на ПП ГЕРБ от самото й основаване, общински съветник и депутат, член на две Постоянни комисии в НС – по здравеопазване и обществен ред и сигурност. Разговаряме с д-р Милева малко преди да влезе в предизборна среща в кв.Крайморие.
-
Д-р Милева, за първи път ви виждаме на
предизборна среща в тази кампания, защо
точно в кв.Крайморие? Защо не участвате
в областния център Бургас, където хората
толкова много ви познават?
- Точно затова, защото в Бургас ме познават много хора не е нужно да се срещам с тях, за да отчитам какво съм свършила в този мандат в НС. Нека други лица от листата ни ходят на бургаските срещи. Екипът, в който съм разпределена, обикаля областта. Изключение е, че ме виждате в един от кварталите на Бургас. Така, че впечатлението Ви, че не ходя на предизборни срещи е погрешно. Напр. обиколих селата Пирне, Димчево, Чубра, Славянци и др. населени места в различни общини, повечето отдалечени от областния център.
- А има ли смисъл да се ходи в Руен, Сунгурларе, Айтос – това не са ли крепости на ДПС? Как ще им обясните на тезихора в затънтените села какви магистрали, спортни зали и пречиствателни станции строите?
- Има смисъл да се ходи, защото там има хора, които споделят нашата политика, приветстват това, което е направила ГЕРБ за времето, за което управляваше и разчитат на новата ни програма. Ние наблягаме много на регионалната й част именно за тези села, визирам Сунгурларските, Айтоските, там е направено много по-малкото, отколкото за черноморските общини.
- Има ли хора, които да ви посрещат в тези райони, защото останалите партии, без ДПС, изобщо не си правят труда да прокарват пътеки?
- Напротив – има и ме познават. Жалкото е, че кметовете не кандидатстват по европейските програми и оттам идва неусвояването на европейски средства.
- Затова ли хората там нямат чувството, че се случва нещо и че има развитие?
- Донякъде това е причината, но в крайна сметка те гледат телевизия, четат вестници, влизат в интернет, виждат къде какво се работи, виждат какво се случва най-вече покрай морето и в областния център, и безкрайно много се надяват при следващото ни управление нещата да започнат да се подобряват и в техните райони.
- Крайморие, като Сарафово и Банево, се оформя като един от тузарските квартали, които по презумпция ще гласуват за ГЕРБ, тук чувствате ли се виновни за нещо, пропуснали ли сте нещо, питам ви, защото Вас ви викат на срещи, където има кризисна ситуация?
- Тук проблемите ще бъдат повече на местно ниво, един от тях е в моята сфера - липсата на здравна служба. Аз съм идвала преди време тук, когато здравната служба я имаше, но беше в неугледен вид. В бюджета за 2013 г. Общински съвет Бургас е гласувал 75 хил.лв. за новата здравна служба и се надявам да се подобрят условията.
- По време на управлението на ГЕРБ в Бургас, вече мандат и половина, какво се направи за Крайморие?
- За този квартал – много. Още от самото начало на първия мандат, докато още бях общински съветник, направихме първа копка на църквата, която сега се вижда построена, детската градина можете да видите, асфалтирани са пътищата и улиците, чисто е. Аз не деля хората по политическата им принадлежност, важното е да бъдат доволни, независимо кой управлява страната или дадената община. Защото мога да дам пример със здравеопазването - ако имахме обща стратегия от началото на прехода досега и примерно до 2020 г., и тя се спазваше независимо от това кой идва на власт, нещата нямаше да са в този хаос.
- Обижда ли ви това, че сте на 7-мо място в листата и дали е така, защото по-голямата част от свършеното е зад затворените врати на Постоянната комисия по обществен ред и сигурност?
- Ни най-малко. Не обичам да афиширам това, което съм свършила, но съм доволна от себе си. Мисля, че много неща съм направила за много хора - най-вече за деца, които са лекувани в чужбина, няма да ги изброявам, а и не само за деца, а и за други пострадали хора в тежко финансово състояние, които не могат да си позволят лечение. Другата голяма част от моята работа действително беше при закрити врата - част от свършеното там няма как да се изнесе и коментира. Но това, което обещах на колегите съдебни медици, не можахме да го изпълним, въпреки че работихме прекрасно със сегашния вицепрезидент Маргарита Попова, даже тя в последното си интервю преди да встъпи в този висок държавен пост каза, че остава длъжна на съдебните лекари.
- В каква насока опитахте да помогнете на съдебните медици?
- Искахме централна субсидия за съдебната медицина, която да се управлява от Министерството на здравеопазването, защото при нас разпределението като натовареност е доста сложно, не можеш да сравниш работата в отделенията в София, Варна, Бургас с тези в малките областни градове. Но пък това, което правим за отделенията по съдебна медицина в Бургас и Русе, заедно с катедрата в София, е на много високо ниво. Въпреки недостигът на средства, с министър Атанасова се постарахме за всички отделения в страната, които са подали искания - за ремонт, за апаратура и др., да осигурим пари. В момента правим ремонт на катедрата по съдебна медицина във Варна, защото там първо се отпуснаха 100 хил.лв.
Браво! Само напред Галче. Минавай върху хората които ти подадоха ръка, а после се направи че не ги познаваш.
давай все така напред.