Д-р Шишков: Болното здравеопазване не може да се излекува от Мечо Пух
“Няма как всички да са невинни при тези години, през които се случи коренна реформа в системата. 50 на сто от проблемите са организационни, а останалите 50% са финансови”, подчерта д-р Дариткова.
Според д-р Димитър Шишков от Движение "България на гражданите", пък от 2001 г. досега абсолютно нищо не е свършено. “Реформата, или това което трябваше да се случи, беше заложена едно време от СДС. Всичко обаче е останало на принципа на Мечо Пух, т.е. когато не знаем къде отиваме, отиваме никъде. Никой от предишните управляващи не знаеше какво трябва да направи, за да промени нещата, но нещото, което управляващите разбраха впоследствие е, че парите за здраве трябва да отиват само за здраве. Те не трябва да попълват дупки в бюджета. Другият проблем е, че се финансират само определени региони, т. е. там, където може да има печалба. Политиците разбраха, че могат да правят пари от здраве и много често се случва така, че само от финансова гледна точка се изхожда построяването на болница. Делегираните бюджети опорочиха изцяло това, което се случи в здравеопазването”, коментира д-р Шишков.
На въпроса на директора на университетската болница “Св. Иван Рилски” Дечо Дечев, дали политиката на геноцид спрямо държавните болници ще бъде продължена, ако кандидатите за депутати участват във властта, д-р Дариткова каза, че никога не е бягала от отговорността. Тя припомни, че доскоро е имало изискване приходите от наем на държавните болници да отиват в държавния бюджет. “Лично по мое искане това беше отменено и сега те могат да ги изразходват само за медицински дейности. Направихме каквото можахме, но в рамките на европейските изисквания”, уточни дамата, която е кандидат за народен представител от ГЕРБ.
“Решаването на проблемите в здравеопазването не е въпрос на 4 години политика. Когато става въпрос за социално значими проблеми, каквито са здравеопазването и образованието, мисля, че е най-добре да търсим консенсус. Проблемите в здравеопазването имат няколко пункта. Първият е, че реформата в доболничната и болничната помощ спря. Вторият е достъпът на пациентите до здравеопазването. Всички знаем за закритите болници през последните години. Така хората в малките населени места са лишени до достъп и има риск за живота им, ако се разболеят. Третият важен въпрос е как да възстановим обществения контрол върху НЗОК”, подчерта Таня Андреева от БСП.
“Държавата не може да събира вноските, които да осигурят парите за здравеопазване. Но НЗОК беше одържавена и затова изчезват пари оттам”, допълни д-р Димитър Шишков. Според него, клиничните пътеки опорочават системата и корумпират лекарите. Затова те трябва да бъдат премахнати постепенно. Добави Коментар