Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Къде изчезват парите - брутен продукт и акцизи растат, а приходите намаляват

Българската стопанска камара изпрати писмо до премиера Марин Райков за тревожните тенденции в икономиката
Ключови думи:

Странни аномалии в българската икономика открива анализ за периода 2007 – 2012 година, направен от Българската стопанска камара и изпратен до премиера Марин Райков. При ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) постъпленията в държавния бюджет намаляват, а най-големите предприятия в страната учудващо отчитат значително увеличение на приходите си, а в същото време печалбите им се сриват.

През тези години БВП е нараснал от 60.1846 млрд. лв. на 77.5821 млрд. лв., а приходите в бюджета са намалели съществено. Спадът като процент от БВП е с 4.6 пункта, т.е. с 3.5496 млрд. лева. Като се отчете, че помощите от ЕС като елемент от приходната част на бюджета са нараснали с 1.163 млрд. лв., това означава, че приходната част на бюджета е ощетена за 2012 г. в сравнение с 2007 г. с 4.712 млрд. лв., сочат данните на БСК

Организацията отбелязва, че макар данъкът върху добавената стойност (ДДС) да е същият от 2007 г. насам, а БВП да расте, приходите от ДДС за 2012 г. са спаднали драстично с 1.354 млрд. лв. спрямо пет години по-рано.

Аномалиите в приходната част на бюджета се очертават и при акцизите, посочва камарата. Независимо от повишените акцизни ставки между 12 и 30 % за горивата и до 3.5 пъти за някои акцизни стоки, приходите от това перо намаляват с 226 млн. лв. за 2012 г.

Картината се усложнява и при приходите от социално и здравноосигурителните вноски. При увеличение на ставките с 1.8 пункта за социалните осигуровки и 2 пункта за здравните осигуровки, събираемостта спада значително - с 0.9 пункта (като дял от БВП) за 2012 г. спрямо 2007 г. или с над 714 млн. лв., обръща още внимание бизнесът.

Събираемостта на данъка върху доходите на физическите лица също намалява въпреки ръста на минималната работна заплата от 180 лв. през 2007 г. на 290 лв. през 2012 г. и на средната работна заплата от 431 лв. на 766 лв. Вместо увеличение на постъпленията от това перо БСК отново регистрира спад от 49 млн. лв. за 2012 г.

В резултат на повишени местни данъци и такси, приходите на общините са нараснали за разглеждания период с 44.7 на сто, т.е. с 521.9 млн. лв. за сметка на фирмите, пише в писмото. В него се отбелязва още, че съществуват 54 незаконни лицензионни режима, администрирани от общините, а публичните услуги са скъпи и цените им не са разходно-ориентирани. Доказателство за това са финансовите резултати на Агенция по вписванията, която отчита печалба от 42.3 млн. лв. за 2012 г., на Българска агенция за експортно застраховане с печалба от 3.1 млн. лв. и на Патентното ведомство, което е на плюс с 5.9 млн. лв.

Голяма част от държавните институции са се превърнали в приходни агенции на бюджета, а не в структури, обслужващи бизнеса, коментира БСК. Организацията обръща внимание и на това, че високите такси в съдебната система представляват сериозна бариера пред достъпа до правосъдие, особено за малкия и среден бизнес.

В същото време за периода 2007-2012 г. инвестициите в страната са намалели със 79% или 15.5 млрд. лв., включително преките чуждестранни инвестиции, чийто спад е над 6 пъти от 17.7 млрд. на 2.9 млрд. лв.

В резултат на ниската инвестиционна активност, икономическата криза и неблагоприятната бизнес среда са закрити над 350 хил. работни места, както и 112 хил. работни места на самонаети лица, сочи статистиката на бизнес организацията. Според нея расте регистрираната (над 12.4%) и реалната безработица (над 18%), включително сред младите (над 38 %). Висок е делът на продължително безработните и такива без право на обезщетения, обезкуражени лица и неактивно население (лица извън работната сила).

Влошена е структурата на работните места, посочват от БСК. 58% от наетите лица са в секторите услуги, търговия и селско стопанство, 26% в промишлеността и строителството, 16% са в обществения сектор.

Намалява предприемаческата активност, за което свидетелства фактът, че в 150 хил. предприятия (46% от активните) освен работещия собственик няма нито един нает, пишат още предприемачите до премиера.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
4 съвета за дълъг секс Внимавайте да не се обезводните... Пламъците в Лос Анджелис погълнаха сгради, има жертви, но Панагюрско златно съкровище било защитено За да проправят път за пожарникарите, се налага булдозери да разбутват изоставените в паниката коли
Шок в бургаската морга! Близките на загиналите 17-годишни младежи разпознаха телата им Роднините на Ахмед Самра и Ахмед Исмаил АлАунд искат да ги погребат в Египет,  в Средец им казали как намерили труповете им в Странджа Масов протест срещу високите цени на тока  А от нулевия ДДС печелят само зърнопроизводителите, коментира Васил Велев и попита на тях ли трябва да се помага
Средната пенсия в Русия е... Около 250 долара Била е близо до смъртта Твърди, че мъж се опитал да я убие в самолет
Притеснителна новина за София Ето какво се случва  Разтърсващо твърдение за Путин Не вдигал телефона на Асад
Много му върви Верстапен е 4 пъти шампион на Формула 1 Разказа за Рен Гонзо с малшанс в чужбина
Замърсяването на въздухът в София е два пъти над нормата, а от СЗО заговориха за мор на българите Кметът Васил Терзиев призна за проблема и сподели, че се надява да има траен напредък в справянето с него Отиде си сценаристът на „Вчера“, Владимир Даверов издъхна след мъчително боледуване Погребението на големия български писател, който е и продуцент на филми които „Дунав мост“ и „Хайка за вълци", ще бъде в тесен семеен кръг