В посока юг развиваме нов град Обзор, ще има повече поминък, бизнес и блага за моите съграждани
38-годишният Христо Янев е кмет на кметство Обзор първи мандат. На местните избори през 2011 г. взе вота в Обзор с бюлетината на ГЕРБ и стана единственият кандидат на партията, който успя да спечели избори в Общината. Това не му пречи да работи еднакво добре с общинската администрация, ръководена от кмета Николай Димитров и с вече бившето правителство на ГЕРБ. Споделя, че среща подкрепата и на съгражданите си. А всеки, който посети Обзор ще разбере, че определено има защо.
След периода на забвение, в който бе изпаднал града през последните години на уморено управление, постепенно започва да придобива нов вид –модерен и европейски. Голямото предимство на курортното градче е, че се спаси от презастрояването, характерно за другите райски кътчета по Черноморието, нещо, което му позволява да се утвърди като един от атрактивните морски курорти.
Христо Янев е семеен с едно дете – момиченце в трети клас. С усмивка разкрива, че винаги се е чувствал местен шовинист и въпреки възможностите, които е имал, е решил да остане в родния си град. Ядосвал се е за много неща, с които всеки ден се е сблъсквал като жител на Обзор. Затова решил да се пробва в местната политика: „Най-добрият начин да направиш нещата така, както искаш е да ги контролираш – тогава няма кой да ти бъде виновен”, обича да казва Христо Янев.
-Г-н Янев, първото впечатление от вашия град на всеки външен човек е изрядната чистота по улиците. На кого дължите?
- Имаме си собствено БКС – на Несебърска община. То отговаря за седем съставни селища – Емине, Баня, Приселци, Раковсково, Паницово, Козница и Обзор. Но сега няма как да изглеждаме чисти. Елате след 15 май, когато влиза в сила забраната за строителството по Черноморието, всичко се нормализира и тогава наистина всяка улица ще изглежда изрядна.
- Колко души живеят в Обзор и какви данъци внасяте в бюджета на общината ?
- В Обзор живеят около 2400 жители. Спорно е да се каже какво внасяме като средства от данъци и такси в бюджета на Община Несебър, защото парите се разхвърлят по параграфи и е трудно да се прецени с точност. При всички положения обаче получаваме повече отколкото внасяме.
- Виждаме сериозни инвестиции в общия облик на града – църквата е в много добро състояние, училището също, кметството е ремонтирано. Доскоро Обзор имаше облик на обикновено село. Как го постигнахте?
- Заслугите са комплексни – на държава, на общината и на кметството. Всеки има своя принос за развитието на едно населено място. Няма такъв бум на строителството, както бе допреди няколко години, но като цяло продължава да се строи. Сега пускаме Южен плаж. По този ПУП се работи от няколко години. Налице е голям инвеститорски интерес. На практика един нов град се развива в посока Юг. Терените там влизат в регулация, изгражда се инфраструктурата.
За чистотата в Обзор отговаря общинско БКС, затова градът спокойно може да посреща първите туристи след 15-ти май
|
-Този нов град с рамките на Обзор ли ще е ?
-На всички ни очакванията са такива. Това означава, че ще има повече хора, поминък, бизнес и блага за моите съграждани. Опитваме и да не допуснем презастрояване, което виждаме на много места край морето. Заради това и планът е съобразен изцяло с новите изисквания. Има много зелени площи, зони за паркиране, каквито липсват в сегашния план на Обзор и това е много голям проблем, с който се сблъскваме всяко лято. Сега го заложихме като приоритет и дай Боже до края на годината планът да стане факт и да подтикне инвеститорския интерес
- Изтича срокът за подаване на молби за преместваемите обекти този сезон. Има ли интерес?
-Винаги е имало голям интерес по отношение на тротоарните права за поставянето на преместваеми обекти. Но като цяло посоката на моето управление е за намалянето на тези терени. От миналата година наложихме промяна във визията на града. Настоявахме всички търговски обекти да имат по-добър визуален начин. Така че да бъде приятно на хората, както да се разхождат, така и да пазаруват. Забранили сме търговията по тротоари, на които има повече пешеходци. Забранихме също дървените бараки и метални конструкции. Направихме всички павлиони еднакви – с една и съща квадратура и ролетни щори. Ограничихме зоната за търговия с 50 %. В последните години Обзор се бе превърнал в Капълъ чарши. Но за да не ощетяваме бизнеса устроихме едно ново пазарче на ул. „Козяк”, която преди бе затворена и пустееща. Обновихме я и я превърнахме в търговска локация. Изчистихме центъра от абсолютно всичко, което бе кич. Единствено лятото разчитаме на атракциони, като питони, камили и групи, които искат да пеят.
-Какво е положението с плажната ивица, в Приморско бурите отнеха големи площи, в Бургас също?
-Тази година за
късмет нямаше голяма буря, но притесненията
ни относно намалянето на плажната ивица
са сериозни. Извиках експерти от
„Геозащита“- Варна, те изказаха
становище, че ивицата наистина се „топи”.
Препоръчаха да се направят брегоукрепителни
съоръжения. Проблемът съм го споделял,
както с местната власт, така и с държавната.
По тази тема преди месец с депутата от
ГЕРБ Иван Вълков бяхме организирали
среща в Обзор, на която нашите народни
представители се ангажираха да се приеме
законодателство за строителство в
акваторията на Република България,
защото за жалост такъв закон нямаше.
Той бе приет на първо и второ четене от
41-ото Народно събрание и чакаме
обнародването в Държавен вестник.
Веднага след това започване проектиране
на тези съоръжения, за да можем да
съхраним морската ивица.
За кмета укрепването на реката ще е най-голямото постижение, заради огромните щети, които тя нанася след всяка зима
|
- Плажната ви ивица може ли да поеме всички туристи, предвид факта, че на юг вече има плажове, които не могат да задоволят нуждите на туристопотока ?
-В Обзор има пясъчната ивица от около 8 км. Тя започва от река Бойница и свършва след Иракли. Зоните, които се отдават за плажуване са до т.нар. местност „Смриките”. Голяма част от тази зона е с девствени плажове. За Южния плаж пък вече имаме концесионер, който много прилежно го поддържа – с бани, тоалетни. Плажът придоби по-добра визия, но през изминалата година бе празен. Като цяло плажна ивица в Обзор има достатъчно въпреки потока от туристи. През лятото ние ставаме 40-50 хиляди души.
- Кои са концесионерите на трите плажа ?-На Южния е фирма на бизнесмена Петър Първанов, Централният се държи от Рали Пенков, а на Север – концесията изтече и очакваме да обявят новия наемател. Нямаме проблеми с концесионерите. Проведохме няколко срещи с тях, те имат интерес да инвестират, дори Рали Пенков пое ангажимент да изгради още една тоалетна на Централния плаж.
- Кога ще
приключите с ремонтите на уличната
инфраструктура, видяхме пред кабинета
ви едно семейство, което има магазин, а
достъп до него няма?
-В момента тече изпълнение на инфраструктурните ни проекти. Знам за неудобството, но не мога да направя чудо. Това бе един от основните ми ангажименти, когато се кандидатирах за кмет. В четиригодишния мандат заложихме на развитието на инфраструктурата и популяризирането на Обзор като традиции и история, и си спазваме обещанието. Миналата година направихме ремонт на три улици – с тротоарни и подземи комуникации, с вертикална планировка. Сега също правим около 2 км. улици. Това е посоката, с която можем да променим облика на града. Донякъде разбирам, че хората недоволстват, защото когато изкопните работи се извършват през зимните месеци разнасянето на калта е неизбежно. За да стане нещо хубаво трябва да се мине през този етап.
-Разбират ли ви местните хора като цяло?
- Настроенията са смесени. Едни казват, че няма да успеем да се оправим за сезона, други пък отбелязват, че става много хубаво и трябва да се изтърпи. Надявам се до 15 май всичко да си влезе в нормите и цялата инфраструктура да бъде заменена с нова.