Орешарски: Инерцията в икономиката ще ни тегли надолу, ако не вземем спешни мерки
Ключови думи:
Пламен Орешарски, криза
Финансовата ситуация е най-неприятната за последните 23 години. Инерцията в икономиката ще ни тегли надолу, ако не се вземат мерки за подобряване на бизнесклимата и за насърчаване на производителността. Това каза в студиото на “Здравей, България” Пламен Орешарски.
“През 1996-1997 г. имахме локална криза, фалираха банки, но разполагахме с резерви. Държавата беше собственик на 96% от активите и бързо успяхме да се справим с последствията от финансовия срив. Сега ситуацията е много по-тежка, но ако вземем спешни мерки, в края на следващия мандат ще почувстваме подобрение”, подчерта бившият финансов министър, който вчера бе посочен от Сергей Станишев за бъдещ премиер, ако БСП спечели изборите. Той припомни, че макар да са “виждали” кризата, политическите му съперници от ГЕРБ през 2009 г. са обещали европейски заплати.
“Смешно звучат твърденията им, че първи са видели кризата. Ако е така, защо обещаха 2000 лв. средна заплата и 1000 лева необлагаем минимум? Първите мерки се взеха от правителството на Тройната коалиция. След европейски съвет, на който присъства и Станишев, експертите от ЕС с чудиха какво да предприемат, за да не бъдат засегнати страните им от кризата с високорисковите ипотечни заеми в САЩ. Тогава решихме да капитализираме банката за развитие, защото предвидихме, че банковата ни система може да бъде ударена и достъпът на хората до финансовите ресурси да е силно затруднен. Информация за мерките ни срещу кризата има достатъчно в Интернет. Който иска може да види и моето изказване при обсъждането на бюджета за 2009 г.”, каза още Орешарски.
“Финансисти в ГЕРБ не познавам. За 4 години като финансов министър се стремях да мотивирам своите действия само по финансови мотиви. До 2009 г. обаче много критики отнесох заради този големия финансов излишък. Никой не искаше да слуша изказванията ми, че при добри времена трябва да се трупа резерв. Тези, които най-много ме критикуваха, дойдоха на власт с обещания за европейски доходи, които не можаха да изпълнят въпреки резерва, който им оставихме. Сега ни чака много труден мандат, защото липсва перспектива. Трябва хората да виждат пътя, по който да вървим, за да излезем от кризата”, подчерта финансистът. Според него, страната ни може да излезе от тресавището, в което ни остави правителството на Бойко Борисов, в края на следващия мандат след три-четири години.
1
Коментара по темата
1.
Д ДО г-н ОРЕШАРСКИ ЕКСПЕРТА
01.04.2013 09:14:12
Г-н, ОРЕШАРСКИ НЕЩАТА ЗА ИЗХРАНВАНЕТО И НОРМАЛНИЯ НАЧИН НА ЖИВОТ НА БЪЛГАРИТЕ Е МНОГО ЛЕСЕН , НЯМА СМИСЪЛ ОТ ТОЛКОВА МНОГО УСЛОЖНЕНИ ИЗКАЗВАНИЯ ЗА СТАВКИ И ДР.АКО АЗ СЪМ МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛ ДО ДВЕ ГОДИНИ ЩЕ СЪЖИВЯ ИКОНОМИКАТА,ЗАЩОТО ПРОБЛЕМИТЕ СА СИ ЧИСТО НАШИ.НЕ Е ТОЛКОВА СЛОЖНО УПРАВЛЕНИЕТО НА ЕДНА 5-6 МИЛИОННА ДЪРЖАВА КОЛКОТО СЕ ОПИТВАТЕ ДА НИ ПРЕДСТАВИТЕ .ВЯРВАЙТЕ МИ .ЗАШОТО САМИЯ ВИЕ НЕ СИ ВЯРВАТЕ.