Мюсюлмани реституират култовия Безистен в Ямбол, внесоха султански указ в съда
Гордостта и емблемата на Ямбол – прочутият и единствен по рода си в страната Безистен (закрит пазар, б.а.), строен през XVI век и запазен в автентичния си вид до днес, е заплашен да премине в ръцете на мюсюлманското духовенство у нас. Амбициите на Главно мюфтийство да си „върне“ собствеността върху сградата, ползваща се със статут на паметник на културата, вече са обявени и пред съда.
В текста на исковата си молба религиозната институция се позовава на шериата, прилаган в традиционен вид през ранните векове на Османската империя и, според който цялата територия на поробена България е представлявала султански хас, т.е. изключителна собственост на султана.
Обидно скандалната молба, противно на всякаква юридическа логика, е допусната за разглеждане от ямболските магистрати. Делото ще се гледа в окръжния съд и носи знаковия номер 1 от 2013 г. До дни ще стане ясна и датата на насроченото заседание.
Председателят на окръжния съд в Ямбол Добрин Кючуков се гордеел, че е потомък на Шукри паша |
Целият град е настръхнал от това нагло и безпрецедентно посегателство, хората са готови да излязат на масови протести и да обявят гражданско неподчинение, за да защитят най-знаковата сграда, служила за ориентир и място за срещи на поколения ямболии. Това заяви общинската съветничка от „Национален фронт за спасение на България“ Неда Карска.
В Ямбол усилено се говори, че Главно мюфтийство било подтиквано да води дело за Безистена от етническата партия ДПС, която все още има огромно влияние в местния съд. На ДПС се приписва и назначението на Добрин Кючуков за председател на Окръжен съд – Ямбол.
И понеже нищо случайно няма под слънцето, тези дни стана ясно, че адвокатът на мюфтийството Красимир Руев е назначил за свой пълномощник, който да го представлява в съда, сина на Кючуков – начинаещия адвокат Пламен Кючуков.
Всъщност, баща и син не крият близките си отношения с ДПС, даже сами се хвалят, че са потомци на Шукри Паша, казва Карска. Тя, както и огромна част от местните хора, се страхува, че съдбата на Безистена е предрешена. Още повече, че кметът на общината Георги Славов, който е привлечен като страна по делото, дава вид, че ще води съдебната битка съвсем проформа.
Интересите на общината ще защитават юристите в местната администрация, които били назначени на щат съвсем отскоро и още нямали никакъв опит при водене на подобни дела.
Мюфтийството вади някакви документи още от времето на Османската империя, за да докаже, че сградата е принадлежала на великия везир Хадим Али паша (1501-1503 г.), а в последствие тя е била дадена за владение на мюсюлманското духовенство.
Трябва да се знае обаче, че след освобождението от турско робство, шериатът не действа в новата българска държава, възмущава се Неда Карска.
Още в началото на 40-те години на миналия век, с Указ на цар Борис Трети, Безистена е обявен за културна старина, а от 1972 г. е със статут на паметник на културата, обявен в Държавен вестник, в брой 69 от 1972 г. Сградата е реставрирана в близък до първоначалния си вид, за което през годините са изразходвани огромни държавни средства.
В момента пък тече процедура по провеждането на конкурс за изпълнители на проект по Оперативна програма „Регионално развитие”, в който Община Ямбол участва със собствени средства. Общата стойност на целия проект, който включва работа по археологически резерват Кабиле и мащабна реконструкция на Безистена, е 5 470 117 лева.
Част от парите са предвидени за възстановяване на старинния облик на спорната сграда и превръщането й в последствие на културен център.
По план в него ще има многофункционална зала с камерна сцена и места за зрители, както и място за постоянна експозиция на местни археологически находки. Цялото това начинание сега остава под въпрос, има вероятност общината да загуби и средствата от европейската програма заради абсурдното дело на Главно мюфтийство.