Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Цветан Василев пред в. "Дер Щандарт": Плевнелиев не може да ме понася, не ползвам медии срещу конкурентите си

Мажоритарният собственик на КТД Цветан Василев твърди, че Иво Прокопиев и Огнян Донев имат политически амбиции и затова притежават вестници, докато той изобщо не се е появявал в TV 7 напр.
Ключови думи: Цветан Василев, президента Росен Плевнелиев, икономически интереси, Дер Щандарт, банкер,
"Президентът Росен Плевнелиев не може да ме понася. Той очевидно защитава икономически интереси, а не интересите на нацията“, заявява Цветан Василев, мажоритарен собственик на Корпоративна търговска банка (КТБ - corpbank.bg). В обширно интервю за виенския вестник "Дер Щандарт" (derstandard.at) банкерът твърди, че същите кръгове, които са избрали президента, сега имат интерес да превземат и изпълнителната власт.
Един български политически анализатор ви обяви за олигарх, за член на мафията, така ли е? - пита журналистът Маркус Бернат.

Цветан Василев: "Президентът на мен не може да ми навреди. Проблемът не е, че президентът има приятели. Проблемът е, че този президент е продукт на кръга около седмичника „Капитал“, с който кръг в миналото са имали общи бизнес интереси, както и една система от неправителствени организации, включително института „Отворено общество”.

Огнян Минчев, политологът, когото вие цитирате, но и други „лидери на общественото мнение”, които се крият зад фасадата на поддържници на демократичното общество, също защитават такива интереси."

На репликата на журналиста, че все пак българският народ е избрал президента, Василев отговаря: „Избраха го заради харизмата на Бойко Борисов. Поставете Плевнелиев начело на една партия и ще видите резултата. Този президент защитава бизнес интереси, а не интересите на нацията.

Но като казвам тези думи, това не означава, че бих предприел нещо срещу държавата и правителството, не съм го правил и в миналото. Като собственик на една от големите банки в България и като инвеститор в различни важни области, аз се интересувам от стабилността. Не от уличните протести. Тези събития могат да помогнат на хора като Иво Прокопиев, казва Василев.

Австрийският журналист го пита защо е смятан за един най-могъщите хора в България. И какво всъщност означава да имаш власт в тази страна?

"Бизнесът, който управлявам, е широкообхватен. Но има ли една поне страна в света, в която значимият бизнес да не е важен за политиката?

Никога не съм участвал в сформиране на правителство. Обаче половината от бившото правителство на Борисов, особено неговият финансово-икономически екип, в който министър беше и сегашният държавен глава, бяха от същите тези среди, които вече споменах", обяснява собственикът на КТБ.

На въпрос вярно ли е, че КТБ е наричана банка на държавата, Василев отговаря, че Еврокомисията е проверила за евентуална държавна помощ и не е открила нито едно доказателство.

"Моите врагове предизвикаха това разследване, а сега тласкат президента да продължи атаката", казва той. Василев разплита схемата на "Капитал", като обяснява кои хора от правителството на Борисов са били състуденти и как сега кръгът "Капитал" се опитва чрез еврокомисарката Кристалина Георгиева да се дистанцира от Симеон Дянков, при положение, че той бил избор на същия кръг.

Банкерът разказва на журналиста: "Първото предложение за икономически министър в кабинета Борисов през 2009 г. беше бившият генерален директор на "Икономедия"  Бисер Боев, чиято леля е Кристалина Георгиева, българският еврокомисар в Брюксел. Нейният състудент Симеон Дянков стана финансов министър.

Боев не стана министър, защото обществеността реагира. В замяна избраха Трайчо Трайков, приятел на Дянков от студентските години, за министър на икономиката и енергетиката. Иронията е, че сега еврокомисарката и кръгът "Капитал" се дистанцират от политиката на бившия финансов министър. Тяхната политика се провали, защото те правеха само едно нещо - провеждаха политика на икономии, без да вземат пред вид, че голяма част от населението е на ръба на оцеляването. Затова не ми изглежда достоверно, когато президентът при представянето на служебното правителство каза, "това е ново начало". Що за ново начало, след като в задкулисието стоят същите хора", пита Василев. Обстоятелството, че КТБ е банката, която често печели големи обществени поръчки, той обяснява с гъвкавостта й за разлика от други финансови институции. И с това, че предлага най-добрата оферта.

За пример той дава покупката на "Виваком", която КТБ придоби миналата есен заедно с руската ВТБ "Капитал" и разказва как през 2004 г. държавната телекомуникационна компания БТК е била приватизирана за смешна цена с посредничеството на "Булброкерс" - собственост на Прокопиев.

Василев обяснява също, че Прокопиев и Огнян Донев имат политически амбиции и затова притежават вестници. За себе си казва, че никога не е използвал вестници, за да напада конкурентите си.

Помолен да коментира позицията на "Нова българска медийна група" срещу президента, Василев казва: "Те го критикуват, защото защитава бизнес-интереси. Президентът не е свещена крава. Може да бъде критикуван." Василев категорично отрича да влияе на журналисти. "Не бива да подценяваме журналистите. Те имат собствено мнение и не е задължително то да съвпада с мнението на министри. На никого не се обаждам по телефона, не се появявам в ТВ7, чиято структура на собствеността се промени.", твърди той.

"Да направим обзор на медиите в България. Имаме един банкер, който подкрепя Нова българска медийна група, един депутат и майка му, чиято собственост е НБМГ, един голям фармацевтичен бос и един голям предприемач, който предпочита да живее в Сингапур за по-голяма сигурност, отколкото в София. Колко медийна свобода може да има при тези обстоятелства?", пита журналистът от "Дер Щандард". Отговорът на Цветан Василев: "Рисувате странна картина. Мисля, че имаме прекалено много свобода на словото.

В България може да бъде казано и написано всичко. Тук критерий за обективност е колко агресивно се напада правителството, президента. Но вестниците нямат такова влияние, за разлика от телевизията и интернет порталите. Повечето сайтове са собственост на "Икономедия", а ги управлява жената на президента Плевнелиев", твърди Василев.

На въпрос смята ли се за олигарх, той отговаря , че е толкова олигарх колкото и Бил Гейтс, Уорън Бъфет, Ричард Брансън, Бернар Арно. Но казва, че не е олигарх в смисъла на бизнесмен, който има връзки с правителството и ги използва в бизнеса си.

На въпрос за политическите му убеждения Василев казва, "аз не съм банка на ГЕРБ, нито на БСП, нито на ДПС. За мен най-важна е стабилността, защото от нестабилност бих загубил много, от падане на валутния борд например."

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Сексолог с разтърсващи думи: Има двойки, които... Не правят секс с години Обра точките на 55 години (СНИМКА) Джей Ло показа отлична форма по бански
Китайци вбесиха Наско Сираков? Не оцениха Алекс Колев... "Спайдърмен" каза "не" на алкохола От над 2 години
Германия пред дилема да забрани фойерверките след 5 смъртни случая на Нова година Мощни нелегални фойерверки и липса на контрол оставиха след себе си жертви и десетки пострадали  Диво животно се разхожда пред БНБ Лисица броди из столицата
Урсула фон дер Лайен е болна от... Тежка пневмония Почина бележит писател Отиде си Дейвид Лодж
78-годишна жена бе пометена от автомобил В Пазарджик Калфин: Политиците да се обединят срещу бедността, целта им не може да е еврозоната Бившият вицепремиер припомни как при приемане на плоския данък политиците са се оправдавали, че така щели да привлекат инвестиции
Отиде си Димитър Манов, президентът изрази съболезнования на близките на големия хореограф Напусна ни всеотдаен преподавател и творец със забележителна дарба, коментира за него Румен Радев Шок за Новак Джокович Падна от 293-ия в АТП