Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

По-малко случаи на туберкулоза в Бургаско

Ключови думи: туберколоза

Спад в броя на заболелите от туберкулоза регистрират в Бургаска област през последните 3 години.

През 2009 г. са постъпили 158 новооткрити случая, с 34 по-малко са отчетени през 2010 г. 112 са регистрираните за 2011, а през миналата в областта са разкрити 109 заразени. Тези данни изнесоха от РЗИ по повод Световния ден за борба с туберкулозата, който отбелязваме днес. По традиция в редица държави се организират масирани информационни кампании, които целят да повишат знанието на хората за болестта и методите за предпазване.

"В целия свят туберкулозата е водеща причина за смъртта на всеки втори инфекциозно болен човек, като всяка година от туберкулоза умират около 3 милиона души по света.

Днес, туберкулозата е разпространена в почти всички развити държави в света.

Предполага се, че повече от 30% от населението на земята е инфектирано, а 15 млн. от него е засегнато от активна туберкулоза", обясняват ексепртите.

В България от 1990 г. заболяемостта е нараснала 2 пъти, като за Бургаски регион през последните 3 години се наблюдава намаляване броя на новорегистрираните

Какаво заболяване е туберкулозата?

Туберкулозата е опасно инфекциозно заболяване. Ако не се лекува, може да доведе до тежка инвалидност или смърт. Особено уязвими от заразявани от туберкулоза са децата, възрастните хора и хората с намалени защитни сили на организма.

Източници и начини на заразяане

Източници на зараза могат да бъдат болните от туберкулоза хора и животни (главно едър рогат добитък, по-рядко свине, птици и други), както и техните продукти.

Въздушно - капков път

Най-често става през дихателните пътища. При кашлица, кихане, разговор болният отделя туберкулозните бактерии във въздуха. В храчките на болните се съдържат милиони бактерии. Заразата може да се пренeсе и чрез праха в стаите и по улиците, където туберкулозните бактерии остават дълго време жизнеспособни повече от 3 месеца.

Хранителен път

Чрез консумиране на мляко от болни крави или продуктите, приготвени от него;

При консумация на сурови или недостатъчно сварени заразени яйца;

При употреба на недостатъчно топлинно обработено месо от болни птици и свине.

Контактен път

Възможно е, макар и рядко заразяването с туберкулоза да стане и през увредени кожа и лигавици, което е характерно за хора с професии, свързани с отглеждане на животни.

Рискови фактори

Непосредствен контакт с болен от туберкулоза - най-голям риск при семеен контакт;

Съпътстващи заболявания, като: хронични неспецифични заболявания на белите дробове (хроничен бронхит, силикоза, бронхоектазии); диабет; язвена болест на стомаха; психични заболявания; алергични състояния и други; Липса на ваксинация срещу туберкулоза или необичайно силна реакция при тестване;

Силно намалени съпротивителни възможности на организма, вследствие на прекарани инфекции (морбили, коклюш, грип и грипоподобни състояния и др.), непълноценно хранене (особено дефицит на белтъчини в храната) и хиповитаминози;

тютюнопушене, злоупотреба с алкохол и употреба на психоактивни вещества (наркотици);

Нехигиенични условия на труд и бит, преумора, психични травми;

Носителство на ХИВ вирус.

Как се проявява болестта?

Потърси лекар, ако:

Имаш кашлица, продължаваща повече от три седмици;

Ако отделяш храчки и/или в тях има кръв;

Ако имаш повишена температура повече от седмица без установена причина;

Ако отслабваш бързо, имаш загуба на апетит или постоянна умора;

Ако се потиш често, особено през нощта.

В днешно време туберкулозата е лечимо заболяване.

Процесът на излекуване е дълъг и изисква редовен прием на лекарства.

За успешното излекуване е нужно точно да се спазват указанията на лекаря.

Много е важно след като си започнал да се лекуваш, да не прекъсваш лечението, докато лекарят не прецени. Дори и да се почувстваш по-добре, лекарствата трябва да се приемат в определените срокове за да има излекуване.

Запомни!

Прегледът и лечението на туберкулозата са напълно безплатни;

Ако си болен от туберкулоза, приемай само предписаното от лекаря лечение;

Спри да пиеш лекарствата за туберкулоза, само след като лекарят прецени;

Ако се почувстваш по-добре и спреш предписаните лекарства по-рано, не си се излекувал и след време болестта ще се възобнови;

Ако имаш туберкулоза настоявай близките ти да се прегледат;

Ако имаш деца стриктно спазвай имунизациите им, те могат да спасят здравето и живота им.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд Той седна зад волана много пиян Швеция задържа кораб: Български ли е? Става въпрос за плаващият под малтийски флаг "Вежен"
Почитаме жертвите на Холокоста Тази година се навършват 80 години от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау" Интересен празник е Какво казват знаците за 27-и януари?
Любопитно събитие в Бургас Фестивал в подкрепа за китайската общност Какво време ни очаква? Предимно слънчево и почти тихо днес
Бишва любима на Гришо яхна... Мощен мотор Скандалът в борбата не стихва "Затриваме децата, а федерацията се интересува само от чужденците", твърди олимпийският шампион Георги Мърков
Нищо ново! Лукашенко пак спечели изборите в Беларус Получи подкрепата на 87 % от избирателите, според екзитпола Огромен протест в Гърция Съседите търсят справедливост след влакова катастрофа
Русия съобщи, че е завладяла... Още едно село в Донецка област Отново показа класа Попов с престижно класиране