"Грийнпийс" подкрепя дребните български рибари да ловят повече калкан
Легендарният кораб на Грийнпийс „Арктик сънрайз" е на посещение във Варна. Той идва от Румъния, а в следващите месеци ще обиколи девет европейски държави. Екипът на „Грийнпийс” е тук заради кампанията си в подкрепа на дребните рибари - тези, които излизат в морето, за да се изхранват и щадят фауната. Екоактивистите припомнят, че всяка година индустриалния риболов е подпомаган с един милиард евро от Европейския съюз.
„Дребните рибари нямат достъп до европейските субсидии и в повечето случаи и национални субсидии. Те представляват 80% от европейските рибари, но за тях е отредена едва 20% от квотата за улов на риба,” обясни пред bTV европейският координатор на Грийнпийс по рибарските въпроси Нина Тюлен. По данни на Европейската комисия до 75% от зоните за улов са преексплоатирани. Емблематични видове за Черно море, като калкана например, са на ръба на изчезване. Подобно е положението и в Средиземно море.
„В момента европейската флота може да излови два-три пъти всичката риба в морето,” твъри Деница Петрова, представител на Грийнпийс за България. В България има регистрирани около 2000 плавателни съда, но едва 4% от тях са дълги над 12 метра. Въпреки това тепърва ще се изготвя стратегия за дребномащабния риболов у нас. Изпълнителният директор на Агенцията по рибарство и аквакултури (ИАРА) д-р Драгомир Господинов изтъкна като проблем ограниченията, наложени на България и Румъния от ЕС.
„Останалите страни, които ловуват в Черно море, нямат квоти и това определено поставя в неравностойно положение нашите рибари спрямо другите. Поради самия факт, че ние имаме право на 42 тона от калкана, Румъния също, а останалите имат свободен достъп до този ресурс,” обясни той пред bTV.
През юни тази година предстои да се утвърди Общата рибарска политика на Европейския съюз за следващите 10 години. Именно за това екоактивистите ще се борят за реформи в този документ.
Добави Коментар