Плевнелиев обявява кабинета утре, премиерът е ясен
Президентът Росен Плевнелиев обявява изненадващото правителството утре, а не както бе казал по-рано - в сряда, пише "24 часа", цитира Днес.бг. Причините за това са многобройните спекулации с имена, които самият Плевнелиев нарече "отстрел на кандидатите".
Бъдещият премиер вече е определен, той е приел и по всяка вероятност няма да е нито един от тези, за които се спекулираше.
Саша Безуханова, за която се твърдеше, че може да е премиер, споделила пред близки, че би могла да бъде икономически министър, но категорично не желае да оглави кабинета. Проф. Кирил Топалов - съветник на президента по въпросите на културата, най-вероятно ще седне в стола на Вежди Рашидов.
Президентът Росен Плевнелиев ще си внесе служебен премиер от чужбина, пише от своя страна "Стандарт". На таен обяд през уикенда държавният глава и най-доверените му хора са направили окончателния избор след совалката от срещи и преговори.
Новият стопанин на "Дондуков" 1 ще е мъж, икономист без политическа принадлежност. Той работи от няколко години в чужбина и е добре познат и приет от Брюксел, довериха още запознати. В момента заема държавен пост в европейска държава и е прехвърлил Христовата възраст.
Пред "24 часа" Надежда Нейнски, евродепутат от Синята коалиция, коментира: "Оставам с впечатлението, че зад всеобщото истерично искане на партиите да се бърза с изборите стои страхът от промяната на статуквото."
В интервю за "Стандарт" бившият социален министър Иван Нейков изрежда бъдещите проблеми, с които служебният кабинет ще трябва да се справи: "Няма да има почивни дни за министрите в този кабинет. Той ще има около 60 дни живот и те трябва да ги минат на един дъх. Като махнем основната задача - провеждането на изборите - с най-големи очаквания ще бъде натоварена социалната сфера. Да му мисли министърът на труда и социалната политика, защото от него ще се иска всичко - работа, доходи, увеличаване на пенсии, нов стандарт на живот. А за 60 дни това няма как да се постигне.
Но в същото време не значи, че той трябва да стои със скръстени ръце. Има много неща, които може да се започнат. Първо, да се направи анализ на предложенията на протестиращите. А те са от "Осанна" до "Разпни го". Но покрай многото плява има и хубаво зърно, което трябва да бъде подбрано", коментира Нейков. По думите му трябва да се тръгне от създаване на обоснован икономически модел за формулиране на минималната заплата. "Сега по-скоро липсва механизъм - една сума стои и я увеличаваме, ей така, гледайки в тавана, без да има връзка между размера й и труда", посочва бившият министър. "Целта е да бъде изработен механизъм, с който да има логика в размера на минималната заплата. Това, което изкара хората на улицата, не е сметката за тока. Това беше последица, беше фитилът. Големият проблем е, че в България расте броят на работещите бедни. Защото у нас няма никаква гаранция, че като имаш работа, няма да си беден и ще можеш да си плащаш сметките. Затова трябва да се тръгне от модел на формиране на минималната заплата, който максимум до две години трябва да доведе дотам, чеработещият на минимална работна заплата да може да покрива елементарните си разходи за живот", апелира Нейков.
"На този етап е невъзможно протестиращите да се самоорганизират за участие в предстоящите избори, освен ако не използват похвата на НДСВ от 2001 г. - тогава царското движение нямаше регистрация и се опря на коалиция от две незначителни, но регистрирани партии", прогнозира в интервю за "Труд" политологът Огнян Минчев. Според него протестът все още е във фаза на съзряване. "Очаквам от него да се породят по-устойчиви граждански движения, които ще продължат да оказват натиск върху институциите на властта за промени в политическата и стопанскатасистема за дълъг период от време. Пълноценното им политическо представителство може би ще се реализира на следващ етап - най-вероятно при следващи предсрочни избори", посочва още Минчев.
Добави Коментар