Пламен Димитров: ЕВН и ЧЕЗ да се откажат от печалбата си!
Монополистите да се откажат от печалбата си, за да запазят бизнеса си, предлага председателят на КНСБ Пламен Димитров. В студиото на «Здравей, България» той поиска и актуализация на бюджета с по-големи енергийни помощи и минимална работна заплата.
«Това е неизбежно. Следващото правителство ще трябва да прави нова макрорамка. Трябва да задлъжнее бюджетът за сметка на бизнеса, защото хората не могат да си плащат сметките», подчерта синдикалният лидер в ефира на Нова телевизия.
«Има данни, които показват, че в много сектори има резерви. Те могат да бъдат разпределени по-справедливо. Какво пречи всички ЕРП-та и американски централи в България доброволно да се откажат от печалбата си тази година? Печалбата им е гарантирана заради договорите. Всичко е възможно по време на криза. За да бъде успокоено обществото и да не се стигне до анархия, трябва да се приемат спешно социални мерки», добави Пламен Димитров.
«Хората са на улицата, защото не могат да си плащат сметките. Нужно е движение надолу на всички цени, регулация и граждански контрол, за да няма излишни разходи, които се калкулират от ДКЕВР», каза още председателят на КНСБ. Според него, намаляването на такса „пренос”, която в момента е изключително висока, и включването на скъпата електроенергия от ТЕЦ-овете в износа, са алтернативите за постигане на по-ниска цена на електричеството за българските потребители. Другият вариант е да бъдат намалени „зелената” и „кафявата” добавка.
Димитров предлага промяната в Конституцията да стане чрез референдум, който да се проведе заедно с изборите за Народно събрание. Според синдикалния лидер, преди да си отиде сегашният парламент обаче трябва да даде рамка на служебното правителство. Депутатите трябва да гласуват няколко закона, които да позволят на новите министри да изпълнят поне половината от исканията на протестиращите.
Според Емил Хърсев, пък, големият проблем на българина не бил в доходите, които нараснали с малко над 16% през миналата година, а в безработицата. Той предлага съкращаване на разходите за издръжка на държавния апарат.
Отношението към дребния и средния бизнес беше една от стратегическите грешки на правителството на ГЕРБ, подчерта Емил Хърсев. Той уточни, че малките фирми са били атакувани с административни ограничения. Време е Брюксел да разбере, че не може от тази бедна държава да се иска такова голямо съфинансиране по проектите, каза още финансистът. Добави Коментар