Строителни фирми от Несебър в колапс, готвят протест
Строителният бизнес в Несебър, който дава работа и хляб на над 6000 семейства, е в колапс. От три месеца в общината не е издадено нито едно строително разрешение и инвестиционни проекти за около 80 милиона евро са стопирани за неопределено време. Преди дни представители на 26 фирми и инвеститори се събраха в Несебър, за да търсят изход от тежката ситуация.
Говорим за около 50 мащабни проекта, които не могат да стартират, а всеки знае колко е важен този отрасъл за съживяване на икономиката ни, защото разкрива стотици работни места и с него са свързани много други дейности, които в момента също са замрели. Тук ние изграждаме основно жилищни комплекси от затворен тип, като купувачите са най-вече чужди граждани, които в момент на тежка финансова криза вкарват в страната ни огромен паричен ресурс. Тези хора обзавеждат новите си жилища от български магазини, откъдето купуват битова техника, мебели, кухненско обзавеждане, спални и т.н. Това става техен втори дом, те започват да се връщат всяка година и да харчат парите си тук. Те наравно с другите плащат данък сгради и такса смет, а реално ползват имотите си само броени месеци в годината, казва Кристиян Колев от Инициативния комитет.
Според него община Несебър също търпи огромни загуби от спрените проекти, защото 3% от сумата за всеки продаден имот влизат директно в общинската каса. Сега такива пари няма.
В момента от едната крайност – прекомерно строителство – отидохме в другата – никакво строителство. Ние не възразяваме срещу идеята по крайбрежието да се обособят защитени зони, забранени за строителство, но на останалите места да можем да работим, допълва Колев. Много от строителните компании обслужват кредити и лизинги, което допълнително усложнява положението им. Част от тях са продали апартаменти на зелено, купувачите очакват в предвидените срокове да получат апартаментите си и блокирането на проектите може сериозно да дискредитира в чужбина не само строителите, но и като цяло имотния пазар у нас.
Инициативният комитет ще има среща в понеделник с кмета на община Несебър Николай Димитров. Надяваме се да срещнем разбиране и той да ни помогне да решим тежките проблеми. Ако това не стане, сме готови да започнем ефективни протестни действия, казват строителите, които настояват да разберат къде е причината за стопирането на проектите им – в общинската администрация, РДНСК, Областна управа или в министерството.
Те планират като втора стъпка да организират протест пред община Несебър с цялата налична техника – около 350 машини - камиони, багери, бетоновози, циментовози, кранове и т.н. В случай, че гласът им отново не бъде чут, ще протестират с машините си пред сградата на РДНСК – Бургас. Протестиращите ще търсят и подкрепата на строителни фирми от Созопол и Приморско, където положението е същото.
Вие знаете, че ние не можем да работим през цялата година, защото от май до средата на октомври има забрана за строителство. Поне в останалото време да можем да си вършим задълженията, настояват строителите.
До момента в Инициативния комитет са включени управителите на строителни фирми Галина Василева, Димитър Чордаклиев, Боян Алексиев, Кристиян Колев, Валентин Дойчев, както и Тодор Хаджиев и Васил Георгиев, които ръководят фирми за строителна техника.
„В близките месеци не виждам как биха могли да се придвижат каквито и да било строителни книжа в Общината, след като аз самият всеки ден съм викан на разпити – ту в Окръжното следствие, ту в столицата. В Общината изобщо не влизам. Психиката на родителите ми рухна. Аз съм абсолютно невинен, а в обществото се създаде усещане, че съм престъпник. Цялата ми "вина" е, че разписвам надлежно издадени от съответните институции становища и разрешения за строителство. Сега, при повдигнато обвинение срещу мен, аз вече не бих сложил повече подписа си. Съжалявам, че десетки предприемачи на наша територия ще се окажат в капан и ще търпят загуби от тази ситуация“, заяви главният архитект Валентин Димов, малко преди да поеме с адвоката си Йордан Дичев за поредния разпит в следствието. В Бургас на помощ на окръжните магистрати са изпратени седем висши прокурори, за да няма съмнения, че предварителното производство по „Дюнигейт“ би могло да бъде прекратено, без да са намерени виновни и вкарани в съда.
Той припомни, че предишното правителство е наложило мораториум на строителството в защитените зони по българското Черноморие още през 2007г.
В изпълнение на приетия мораториум през 2008 г. Агенцията по геодезия, кадастър и картография подготвя и стартира процедури за „Изработване на ортофотоплан на Черноморското крайбрежие на Република България, кадастрална карта и кадастрални регистри, едромащабна топографска карта в мащаб 1:5000, специализирани карти" съгласно Закона за устройство на черноморското крайбрежие и специализирани карти за устройствено планиране на населени места.
До лятото на 2009 г. процедурите за избор на изпълнител са проведени, избрани са изпълнители по поръчките, но поради обжалване пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) не са сключени договорите.
След това КЗК разрешава сключването на договорите, които са щели да определят границите на защитените зони, да се нанесат дюните, да се определят границите на зоните, които определят ограниченията на режима за застрояване в тях.
„Правителството на ГЕРБ прекратява процедурите и оставя на „субективната преценка" на компетентните органи, къде има дюни и къде няма", сочи Михалевски.
По думите му, ако договорите за специализираните карти и другите продукти са изпълнени, към 2010 г. е щяло да има изработени карти с нанесени граници на защитените зони и характера на местообитанията съгласно закона за биологичното разнообразие.
„Не случайно предходното правителство не е финализирало процедура за продажба на тези държавни земи, независимо от изпълнението на процедурата по закона за горите от 1999 г., а е изчаквало да се реализират изработването на картите по Закона за устройство на черноморското крайбрежие, за да се установи ясно режима на лимитиране и ограничение върху зоните и териториите, които да обосноват последващи решения", подчерта депутатът.
Той е категоричен, че престъплението на ГЕРБ е факт. „Наличието на дюните в защитената зона „Ахелой - Равда - Несебър" е безспорно. Ако бяха изработени специализираните карти през 2010г. щеше да има ясна граница на т.нар. „сиви дюни", които по силата на ЗУЧК, могат да бъдат само публична държавна собственост и следователно не могат да се продават", посочи още народният представител.
Според него именно бездействието и престъпното поведение на МРРБ през 2009 г., когато прекратява договорите на АГКК за изработката на тези специализирани карти, отваря възможността да се финализира заявлението за продажба на имота.
Михалевски смята, че община Несебър няма никаква вина, защото е изпълнила законовите си задължения на база на документ, предоставен й от централната власт и възложителите на инвестиционното предложение.
„Бойко Борисов не е спрял нищо, защото първо няма такива правомощия, а и в настоящия казус при отсъствие на специализирани карти, които да отразят границите на дюните, което е направено умишлено, дефакто процедурата на МЗХ изглежда „законна", макар и безкрайно „неморална". Това действие обаче без санкцията на Борисов е невъзможно", категоричен е депутатът от КБ.
Според него, незабавно трябва да се иска не само да се наложи контрол на Публичните устройствени планове, както и Общите устройствени планове, но и в изключително ускорен порядък да се изработят всички необходими каrti
Съветвам ви да протестирате срещу тях,защото те предизвикаха всичко това.Ако се надявате Николай скоро да се върне ,вярвайте ми ОТКАЖЕТЕ СЕ "КАУЗА ПЕРДУТА".Изпратете ямболските сергиджии и нещата ще си дойдат на мястото.Успех в протеста!Успех на пиара на бившия кмет!
Га лапаха държавни поръчки и строяха мутренски хотели не ревяха.
Ся им секнаха далаверите и виж ти, не им е толкова за техните печалби а са загрижили за тия 6000
семейства на който даваха по 5-600лв. заплата.
Ще ги връщате и тук и горе при мен !!!..
така, че няма време за сън, а РАБОТЕТЕ !!!