Честит Свети Валентин и Свети Трифон!
За самия св. Валентин, обаче, се знае малко. Днес са известни три истории за него.
Първата е за християнския мъченик Валентин от град Терни, намиращ се в италианската провинция Умбрия. Той е живял през ІІІ век и е бил един от първите християнски проповедници. Веднъж Валентин пристигнал в Рим, където спасил от смърт сина на известния оратор Катон. Впечатлени от чудото не само семейството на Катон, но и някои други жители на града, включително сина на префекта, приели християнството. Но префектът не одобрил това и заповядал да се екзекутира Валентин. Той е бил екзекутиран именно на 14 февруари (или 209, или 270 г.)
Според втората легенда пък лично император Клавдий е заповядал отсичането на главата на Валентин. Императорът поръчал на своя съветник Астериус да проведе възпитателна беседа с християнския проповедник, за да се откаже последният от своята вяра. Но се получило точно обратното: след като Валентин върнал зрението на сляпата дъщеря на Астериус, съветникът сам приел христовата вяра. А дъщерята и Валентин се влюбили. Малко преди екзекуцията Валентин й изпратил нежно прощално писмо. Оттук идва днешният обичай на празника да се изпращат писма и поздравителни картички със сърчица.
Съществува още един трети вариант на историческата легенда, според която аскетът Валентин въобще не се е интересувал от жени и не ги обичал. Той бил отдаден само на Бог, но като епископ на Терни е бракосъчетавал влюбени според християнски обичай. Той ги е венчавал тайно, тъй като римляните са забранявали тези обреди. За вярата си, а не заради любовта, Валентин в крайна сметка загубил живота си.
Независимо каква е била историческата истина, Свети великомъченик Валентин е бил канонизиран от Църквата още през ІV век, а днес името на Свети Валентин е обвързано с любовта и влюбените. Съвременните символи на любовта сега са сърцето и образът на крилатия Купидон. Когато двама влюбени вечерят на Св. Валентин, тяхната връзка често се счита за сериозна.
Освен Свети Валентин, днес почитаме по стар стил и Трифон Зарезан. Чества се от лозарите, соколарите, градинарите и кръчмарите на 14 февруари. Българската православна църква обаче официално отбелязва Трифоновден на 1 февруари. Добави Коментар