Станишев изтегли варналията Красимир Янков от навалицата за депутати в Бургас
Мераклиите от Бургас да седнат на депутатската банка след вота на 7 юли могат да поемат глътка въздух и да се поуспокоят, защото избираемите места стават с едно повече. Лидерът на Столетницата Сергей Станишев, който бе побеснял срещу бургазлии заради уклона им към крилото на Георги Първанов преди миналия конгрес, сега гледал доста по-благосклонно и е решил да изтегли от листата им областния председател на варненци Красимир Янков. До онзи ден Янков бе спряган за второто място след Пламен Орешарски, което на практика обричаше воденето на каквато и да било предизборна кампания, тъй като изначално бургазлии не понасят конкуренцията от север и трудно местните биха убедили своите да подкрепят външен именно от Варна.
Янков се завъртя покрай Сергей Станишев през юли миналото лято, когато председателят обикаляше региона във връзка с подписката за АЕЦ Белене. Той бе представян като координатор на НС на БСП за Бургаска област, с което се намекваше на бургазлии, че често ще идва при тях и ще ги направлява в укрепването на раздробените им областна и общинска организации.
След реферундума от 27 януари обаче Станишев преразгледал отношението си към Бургас и поставил високи оценки на областния лидер Атанас Зафиров и общинския водач Павел Маринов за работата им около организацията на гласуващите „за“. Равносметката посочвала, че в Сливен червените са се представили плачевно, затова не заслужавали на второ и трето място в листата техен представител. Именно в Сливен ще бъде устроен Янков, за да спрат разприте му с другия варненски лидер Борислав Гуцанов – общинският шеф на БСП.
В Бургас мераклията за НС, с най-големи шансове в списъка след водача Орешарски, Зафиров и Маринов, е екскметът на Царево Петко Арнаудов. За една година, откакто е в опозиция в тази община, Арнаудов не спира да вади кирливите ризи на герберовия кмет Георги Лапчев и обкръжението му и да ги съсипва като рейтинг. Той бе двигателят на протестите срещу изграждането на ТЕЦ и АЕЦ срещу Резово, а малко преди референдума за АЕЦ Белене вдигна такава пушилка сред населението и го подтикна да гласува масово „за“, че Царево се нареди сред първите места като успех за БСП.
Харесван за депутат е и настоящият кмет на Карнобат Георги Димитров, който кара втори мандат. Той има огромен опит в методите за управление на партията като цяло, контакти на всички нива, както и виртуозна способност да побеждава в ситуации, налагащи прилагането на висша дипломация.
С по-малки шансове, но не и с по-малко желание за НС се готви изявеният юрист Евгений Мосинов – водач на групата общински съветници в ОбС на Бургас. Мосинов се очерта като мозъка и острието на опозицията в местния парламент, често гостува в дискусионните студиа на СКАТ и представя БСП като блестяща бъдеща управляваща партия. Присъствието му на червения килим на парламента би било действително полезно на Столетницата.
Не бива да се подминава и доскорошният съветник на Станишев за Бургас – координаторът Георги Тодоров, въпреки че напоследък е изтикан в девета глуха, а заслугите на баща му Димитър Тодоров като финансово рамо за „Позитано“ 20 отпреди десетина години, вече са позабравени.
В избираемите 4-5 позиции за Бургас с възможност да бъдат реставрирани са и старите пушки на БСП – ексобластният управител Любомир Пантелеев, който има два мандата като депутат зад гърба си, както и бившата евродепутатка Маруся Любчева. От известно време Пантелеев започна да се появява на публични места и с желание контактува с журналисти – нещо, което бе неприсъщо за него докато бе в ролята на губернатор. Зад него стоят около една трета от структурите в региона. Неотдавна Пантелеев опита да си върне председателското място в Областния съвет, но не успя да се справи със Зафиров, тъй като не е в манталитета му да обикаля първичните организации и да формулира ясно нуждата от подкрепа.
Ако БСП не се освободи от тях, разумен човек неможе и да допусне, че те нещо могат да направят за БГ, когато немогат да изчистят самите себе си.